Všetky sme už počuli o prebiehajúcej klimatickej kríze a o následkoch, ktorým budeme čeliť, ak sa nám ju nepodarí odvrátiť. Jedna z možností, ako sa dá proti nej efektívne bojovať, je zmena jedálnička. Viac ti prezradí Marian Milec z organizácie Jem pre Zem a vegánsky výživový poradca Radek Látal.

Marian Milec z organizácie Jem pre Zem hovorí, že: “Produkcia mäsa, mlieka a vajíčok má prekvapujúci dopad na našu klímu. Množstvo skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje živočíšna výroba je väčší, ako súčet všetkých skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje cestná, lodná a letecká doprava dohromady,” prezradil pre Ženuškáreň, na čo nadviazal aj nedávnou správou z Medzinárodného panela pre zmenu podnebia (IPCC), v ktorej sa píše, že pokiaľ chceme znížiť množstvo skleníkových plynov na potrebnú hranicu, mali by sme nakupovať menej mäsa a mliečnych produktov. 

“Častejšie zaraďovanie rastlinných jedál do našich jedálničkov je jeden z najúčinnejších spôsobov, akým dokážeme bojovať proti klimatickej kríze. Pretože rastlinné stravovanie vytvára až 2,5 krát menej skleníkových plynov ako strava s vysokým zastúpením mäsa,” vysvetľuje Marian Milec. Pokiaľ teda zaradíme viac rastlinných jedál do nášho jedálnička, budeme zdraví nielen my, ale aj naša príroda. Vegánsky výživový poradca Radek Látal je zástancom rovnakého názoru ako Marian Milec. Tiež si myslí, že by sa spoločnosť mala zamerať hlavne na konzumáciu rastlinných výrobkov. Viac o jeho názoroch na vegánstvo sa dozvieš v nasledujúcom krátkom rozhovore: 

Zdroj: unsplash.com

Radek, prečo by mali ľudia zaradiť do svojho jedálnička rastlinné potraviny? 

Rastlinné potraviny ako sú ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné obilniny, orechy a semienka sú nielen veľmi zdravé, ale aj ekologické potraviny. To, čo jeme, má oveľa väčší vplyv na životné prostredie, ako akákoľvek iná naša činnosť. Do produkcie našich potravín totiž vstupuje veľa energie, vody a pri jej tvorbe sa produkuje aj štvrtina všetkých našich emisií. Z toho veľká väčšina pripadá na produkciu mäsa a ďalších živočíšnych potravín. Preto, ako odporúča Slovenský inštitút environmentálnej politiky, najlepším spôsobom ako znížiť našu vlastnú ekologickú stopu, je uprednostňovať rastlinné potraviny pred živočíšnymi.

Ako sa dokáže človek “preprogramovať” na jedálniček založený na rastlinnej strave?

Rastlinná strava vôbec nie je nudná ani zložitá, desiatky druhov strukovín a obilnín spolu s množstvom druhov ovocia a zeleniny, a samozrejme korením, ponúkajú nevyčerpateľné možnosti kombinácií a chutí. Inšpirovať sa môžeme v slovenskej kuchyni, kde mäso v guláši môžeme nahradiť fazuľou a hubami, alebo aj v zahraničí, napríklad vietnamskou či indickou kuchyňou. Každé jedno jedlo sa ráta a netreba vylúčiť všetko živočíšne naraz. Skúste napríklad začať vegánskymi raňajkami. Ovsené či pohánkové vločky zaliate vriacou vodou s lyžicou arašidového masla a sušeným ovocím sú ideálnym štartom do nového dňa. Alebo experimentujte so známymi receptami a napríklad v nedeľňajšom obede nahraďte mäso údeným tempehom. Výsledok vás isto milo prekvapí.

Čo odporúča jesť počas celého dňa vegánsky výživový poradca Radek Látal? Špeciálne pre online magazín Ženuškáreň pripravil jedálniček na tri dni, ktorým sa môžeš inšpirovať aj ty! My mu dávame desať bodov z desiatich, pretože obsahuje všetko, čo naše telo potrebuje. Jedlá dostatočne zasýtia a sú dokonca aj veľmi chutné. 

Deň 1

Raňajky

Ovsená kaša s ovocím

  •   Jemné ovsené vločky 70g, ďatle 50g, kakao 1 ČL, jemné arašidové maslo 1/2 PL, 2 ks ovocia
  •   Vodu zohriať v hrnci, pridať ovsené vločky, nasekané datle, kakao a za stáleho miešania krátko povariť, do kým vločky nezmäknú do kašovitej konzistencie. Pri podávaní posypať drvenými orieškami a prikusovať ovocie.
unsplash.com

Obed

Guacamole šalát s cícerom

  •   Cícer 180g, 0,5 avokádo, paradajka, šalotka, limetka, petržlen (voliteľné), soľ, čierne korenie
  •   Celozrnný chlieb

Večera

Indický Dhál z šošovice so špenátom a hnedou ryžou

  •   Hnedá ryža 50g, šošovica 180g, špenát 50g, lahôdkové droždie 1 PL, arašidové maslo 1 PL, paradajky 100g, sušená paradajka 2 ks, cibuľa, cesnak, zázvor, garam masala/kari, rasca, sypaný zeleninový bujón bez glutamanu
  •   Pozn. Večera je aj obedom pre nasledujúci deň. Cibulu speniť na ½ cm vody namiesto oleja, pridať uvarenú šošovicu a krátko povariť. Na záver pridať špenát a arašidové maslo.

 

Deň 2

Raňajky

Tofu praženica s celozrnným chlebíkom

  •   Marinované tofu 180g, 2 ks paradajky mixované či nasekané, cibuľa, drvené arašídy 2 PL, kari, lahôdkové droždie 1 PL, čierna soľ, celozrnný chlieb
  •   Cibulu speniť na malom množstve vody, primiešať tofu nakrájané na kocky, paradajky, arašidy, korenie, lahôdkové droždie a krátko podusiť. Dochutiť čiernym korením a čiernou soľou (prípadne inou). Podávať v miske s chlebom.

Kakao

  •       Zrelý banán, kakao, rastlinné mlieko s vápnikom 250 ml

Obed

Indický Dhál z šošovice so špenátom a hnedou ryžou

  •   Hnedá ryža 50g, šošovica 180g, špenát 50g, lahôdkové droždie 1 PL, arašidové maslo 1 PL, paradajky 100g, sušená paradajka 2 ks, cibuľa, cesnak, zázvor, garam masala/kari, rasca, sypaný zeleninový bujón bez glutamanu

Večera

Pečené batáty s tofu, zeleninou a dipom

  •   Batáty 200g, údené tofu 100g, mrkva, červená paprika
  •   Slnečnicové semienka 15g, cesnak, soľ
  •   Batáty je možné piecť nakrájané v rúre, variť v celku alebo pripraviť v mikrovlnnej rúre (asi 10 minút na max), je možné použiť aj obyčajné zemiaky v prípade potreby. Dip vytvoríme rozmixovaním semienok s cesnakom a štipkou soli.
Zdroj: unsplash.com

Deň 3

Raňajky

Avokádové toasty

  •   Celozrnný toast 3 ks, avokádo ½  ks, ochutené tofu 100g, paradajka, uhorka
  •   Rastlinné mlieko s vápnikom 250ml

Obed

Fazuľové chili s celozrnným chlebom

  •   Celozrnný chlieb, fazuľa 180g, tahini 1 PL, paradajky 100g, červená paprika ½  ks, cuketa 100g, chili korenie, cesnak, koriander, údená paprika, oregano, rasca, sypaný zeleninový bujón bez glutamanu
  •   Zeleninu v recepte je možné nahradiť tiež inou zeleninou, napr. mrazenou zmesou (350 – 400g na dve porcie) a korením napr. koreniacou zmesou

Večera

Domáce ovsené koláčiky

  •   Jablko, ovsené koláčiky 200g (jemné ovsené vločky, datle, banán, kakao) rastlinné mlieko s vápnikom
  •   Zmiešať ovsené vločky s banánom, kakaom a najemno nasekanými datlami, vytvoriť koláčiky a nechať krátko piecť v rúre do želanej konzistencie. Podávať s jablkom a rastlinným mliekom.

Ak sa ti náš článok s Marianom Milecom a Radkom Látalom páčil, zanechaj komentár alebo ho zdieľaj na svojich sociálnych sieťach. Pretože aj to pomôže šíreniu zdravej osvety vo svete. 

 

Zdroje:

europal.europa.eu

ipcc.ch

link.springer.com