Prenájom miesta na sedenie namiesto celej kancelárie je nielen ekonomicky výhodné, ale aj spoločensky prospešné. O ďalších benefitoch, ktoré ponúka práca z coworkingu nám viac prezradila Nikola Kozmová, ktorá pracuje v Nádvorí coworkingu v Trnave ako community manager.

Ako vnímate coworkingové centrá? Čo vlastne znamená pracovať z coworkingu?

Coworkingové centrá vznikli najmä pre potreby ľudí, ktorí pracujú z domu, resp. majú home-office. Práca z domu zrovna nemusí byť taká ružová, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Z jednej izby počujete krik detí a z druhej hučiaci vysávač, lebo manželka sa rozhodla upratovať (smiech) alebo vám to už lezie celé na nervy. Keď sa z vášho domova stane aj pracovisko, je potom ťažké oddeliť čas a aj priestor, kedy a kde sa pracuje a naopak, kedy sa venuje domácnosti, rodine,práci, sebe.

Je Slovensko otvorené voči takýmto alternatívnym pracovným miestam? 

Coworkingové centrá s nálepkou Hub sú umiestnené po celej Európe. Osobne som pracovala u našich susedov – v pražskom Hube a veľmi som bola s mojim vtedajším zamestnaním spokojná. Slovensko sa voči coworkingovým centrám celkom otvorilo. Niekoľko je ich v hlavnom meste, azda najpopulárnejší je Cvernovka alebo Platform House. Nové centrá sa otvorili v Trenčíne a aj v Nitre. Myslím si, že Slováci sa na ne pomaly, ale isto už naučili. 

Zdroj: Simona Princová, Noro a Jakub

Ako ste sa dostali z pražského Hubu naspäť do Trnavy, konkrétne do nového coworkingového centra Nádvorie? 

Najprv som v Trnave študovala na vysokej škole, potom som sa vybrala do Prahy a opäť som sa tu vrátila. Tentoraz nie kvôli škole, ale láske. V tom čase som nevedela, čo budem robiť, vedela som však, že práca v coworkingu ma veľmi napĺňa. Akurát vtedy hľadal zakladateľ Nádvoria Michal Trnka nové posily do svojho tímu. Neváhala som a napísala mu, že mám o túto prácu záujem. Zobrali ma a odvtedy som tu. Najprv som pracovala na infostolíku a riešila dennú exekutívu, dnes mám na starosti celý chod coworkingu vrátane organizovania podujatí, ktoré sú súčasťou nášho centra. 

Coworkingové centrum Nádvorie v Trnave ste otvorili minulý rok na Deň práce. Aké ste mali vtedy očakávania? Bola na to Trnava pripravená? 

Veľmi som sa potešila, keď som zistila, že sa tu otvára coworking. Je to podľa mňa veľkou výhodou mesta. Mali sme však pred otvorením mierny rešpekt, či bude dostatok klientov. No hneď v prvý deň ku nám zavítalo veľmi veľa záujemcov, ktorí sa nám neskôr sami priznali, že toto miesto už dlho potrebovali. Bol to krásny pocit vedieť, že sme urobili správnu vec v správny čas. 

Tvrdíte, že sa vám podarilo vytvoriť v Nádvorí skvelú komunitu ľudí. Ako to tam u vás vyzerá počas dňa? Naozaj si ľudia medzi sebou tak dobre rozumejú aj napriek tomu, že nie sú svojimi priamymi kolegami? 

Dnes máme viac ako 60 stálych členov, ktorí v našom centre neustále rotujú. Väčšiu polovicu tvoria muži – podnikatelia, ktorí tu pracujú nielen zo svojho miesta (v coworkingu si prenajímate v podstate miesto na sedenie), ale pozývajú tu aj svojich klientov na obchodné stretnutia. Nachádzajú sa tu aj mladí freelenceri alebo začínajúci podnikatelia, ktorým vždy naši starší a skúsenejší klienti pomôžu. Stačí vám krátky pokec pri káve v našej kuchynke s niekym, kto vám poradí alebo dá kontakt a váš problém je hneď vyriešený.  No v poslednej dobe sa tešíme príchodu žien do kolektívu. Konečne!

Zdroj: Simona Princová, Noro a Jakub

Aké benefity ponúka cowokingové centrum Nádvorie v Trnave? 

Pre podnikateľov je to ideálny priestor nielen na prácu, ale aj na reprezentatívne účely pri dôležitých meetingoch. Naopak, pre študentov to predstavuje lacnejšiu alternatívu prenájmu kancelárie. V našom centre sa nachádza aj kuchynka, kde si môžete pripraviť kávu, čaj alebo sa pohostiť pochutinami. Ďalej tu máme sprchu, ktorú využívajú najmä športovo založení klienti. Nachádza sa tu aj oddychová chill out zóna. Vstup do centra majú členovia 24 hodín denne. Ponúkame rôzne členstvá, pri jednom z nich sme s jednou z najlepších reštaurácií v Trnave – Akadémia vybavili 10% zľavu na obedy. Každý mesiac pravidelne organizujeme aj komunitné raňajky s inšpiratívnou osobnosťou, ktoré sú otvorené aj pre verejnosť. 

Nikole Kozmovej ďakujeme za rozhovor. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom práce z coworkingového centra Nádvorie v Trnave ju neváhaj kontaktovať na kozmova@nadvorie.com.