Mnohé z nás si myslia, že žena môže byť atraktívna len ak je mladá. Opak je však pravdou. Žena môže byť atraktívna v každom veku. Všetko závisí od postoja k vlastnému zdraviu, telu a mysle.

 

Áno, tušíte správne. Odpoveď na to, ako byť atraktívna v každom veku sa nenachádza v drahých krémoch (aj keď áno, my ženy sa musíme aj rozmaznávať ☺) ale v stravovaní a pohybe. Len telo, ktoré je fit, plné zdravia a energie Vám umožní cítiť sa atraktívne.

Bez ohľadu na to, aká mladá ste, nie je to len o tom vyzerať dobre v plavkách a pútať pohľady mužov, ale aj o Vašom zdraví, vytrvalosti a kondícii. Je dôležité uvedomiť si , že zdravý životný štýl nie je chvíľková etapa. Je to súčasť Vášho života– už navždy.

Na otázky ohľadom stravovania a cvičenia nám odpovedal fitness tréner 1. stupňa Pavol Havalda, ktorý pôsobí v Národnom športovom centre Bratislava – Mladosť a vo Fitcentre WM Rača. Zameriava sa na individuálne silové a kondičné tréningy pre dospelých a výživové plány na mieru.

Tu je zopár rád od trénera Pavla Havaldu, ktorý získal druhé miesto na Majstrovstvách Slovenska v kulturistike, fitness a silovom trojboji v kategórii Men’s physique do 179 cm.

Ako byť atraktívna v každom veku? Správnym kľúčom je zdravý životný štýl
Zdroj: Pavol Havalda

Čo sa deje s našim telom s pribúdajúcim vekom?

Keď máme 20 rokov, sme prirodzene v najlepšej kondícii, metabolizmus pracuje na plné obrátky, telo je schopné efektívne spaľovať kalórie. Otázka ale je, čo sa deje s naším telom spolu s pribúdajúcim vekom?

Pavol Havalda tvrdí, že časom metabolické premeny a spaľovacie procesy v tele sú menej účinné.

Pomer príjmu a výdaja začína byť rozdielny. To čo prijmeme, nedokážeme spáliť bez toho, aby sme vydali viac energie.  A práve tu je dôležité stravovanie a pohyb.

Ako byť atraktívna v každom veku? Správnym kľúčom je zdravý životný štýl
Zdroj: pexels.com

Na stravovaní záleží

Podľa trénera zásadou číslo jedna je nastaviť si stravovací režim,  tzn. jesť pravidelne, kaloricky vyvážene a nutrične hodnotne. Mali by sme sa snažiť prijímať stravu 5x denne v menších množstvách.

Je ideálne začať deň zdravými raňajkami, radí odborník. Siahnuť môžete po ovsenej kaši alebo vajíčkach na rôzny spôsob so zeleninou. Na doplnenie energie medzi jedlami noste so sebou za hrsť orieškov a kus ovocia.

Na obed zvoľte chudé mäso z dobrého chovu alebo rybu a k tomu napr. ryžu, batáty či grilovanú zeleninu. Nezabúdajte na čerstvú zeleninu.

Na olovrant môžete zvoliť napr. kvalitný proteín, ktorý vás zasýti a vyplní priestor medzi obedom a večerou.

“Ak sa chceme cítiť zdravo a vyzerať fit, energetický príjem a výdaj musia byť v harmónii.”

Na večeru uprednostnite opäť chudé mäso alebo ryby a k tomu zeleninu. Šalát pokvapkajte len citrónovou šťavou a pridajte malé množstvo olivového oleja (pozn. redaktora: odporúčanie je za predpokladu, že nie sú prítomné žiadne potravinové alergie ani iné obmedzenia).

Čiže v zásade pri zostavovaní jedálneho lístka platí pravidlo: jedálny lístok by mal obsahovať bielkoviny, telu prospešné sacharidy a zdravé tuky, pričom nezabúdajme na príjem vitamínov, minerálov a omega 3 mastných kyselín. Ideálne úpravy jedla sú varenie, parenie, pečenie a dusenie.

Nezabúdajte na pitný režim, ten je veľmi dôležitý pre správne fungovanie organizmu. Ideálne je prijať minimálne 2,5 l tekutiny denne. 70 % tekutín by ste mali prijať do 14:00, zvyšok rozdeliť do večera. Tu platí zásada, pijeme priebežne, nie nárazovo.

Ako byť atraktívna v každom veku? Správnym kľúčom je zdravý životný štýl
Zdroj: pexels.com

Nezabúdajme na pohyb

Je dôležité vybrať si aktivitu, ktorá Vás bude baviť, na ktorú sa budete tešiť a budete ju chcieť vykonávať pravidelne.  Pohyb Vám zabezpečí dostatočný prísun endorfínov do tela, vďaka ktorým sa aj pondelkové ráno stane bezstarostnejším. Je na Vás, či si zvolíte tenis, jogu, fitness alebo napríklad plávanie.

Pokiaľ by ste sa rozhodli pre fitness, Pavol Havalda radí, že najúčinnejšia tréningová forma je kombinácia kardio tréningu so silovým. Sústrediť sa len na jeden druh cvičenia, by znamenalo formovať telo len do určitej miery, preto je výborné kombinovať viac tréningových techník.

Cvičenie má pozitívny vplyv na našu myseľ a sme schopní oveľa ľahšie zvládať stresové situácie.

 

Najúčinnejšia kardio aktivita je beh, na druhom mieste je bicykel, či už stacionárny alebo klasický. Dĺžku, intenzitu a pravidelnosť kardia ovplyvňuje cieľ, ktorý chcete dosiahnuť a tiež vaša aktuálna váha a fyziognómia tela.

Okrem toho, že cvičenie nám umožní získať silné a zdravé telo, tiež ovplyvňuje to, ako sa v ňom cítime mentálne. Telo pri každom športovom výkone vylučuje veľa endorfínov, ktoré priamo ovplyvňujú našu mentálnu rovnováhu.

 

Milé dámy, veríme, že náš článok bol pre Vás motivujúci. Posledná rada na záver. Všetko čo sa o vyváženosti stravy a cvičení naučíte, Vás privedie k výsledkom. Vaše telo bude zdravé, silné, krásne a odolné. Tak smelo do toho!