Stačí im jediná slina na to, aby analyzovali vaše DNA a predpovedali, akým chorobám môžete čeliť v budúcnosti. Prečítajte si zaujímavý rozhovor s vedúcou inštitúcie DNA ERA, Michaelou Šiškovou. 

Čo sa v rozhovore dozvieš?

Prečo by si mali urobiť neinvazívny test DNA aj zdraví ľudia?
Ako prebieha vyšetrenie našej genetiky pomocou vzorky slín?
Čo robiť, keď nám test DNA vyjde pozitívny na nejaký druh choroby? 

Michaela Šišková vyštudovala odbor genetika na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Počas štúdia 3 roky stážovala v laboratóriu na Oddelení nádorovej biológie SAV v Bratislave. Michaela je aj absolventkou 3-ročného vzdelávacieho programu pre nadaných mladých ľudí Nexteria Leadership Academy. Od roku 2016 sa začala aktívne venovať možnostiam genetického testovania na Slovensku a v roku 2018 sa stala spoluzakladateľkou spoločnosti DNA ERA. Michaela sa vo februári 2020 stala víťazkou prestížnej súťaže Podnikateľka Slovenska, v kategórii Začínajúca podnikateľka. V súčasnosti vedie tím a zabezpečuje chod firmy DNA ERA. 

Firma DNA ERA ponúka rôzne služby, no najmä neinvazívny test DNA. Analýza DNA je určená pre ľudí, ktorým záleží na svojom zdraví a chcú podniknúť preventívne kroky, aby si svoje zdravie udržali čo najdlhšie a mali ho pod kontrolou.

Zdroj: Michaela Šišková

S akými najčastejšími zdravotnými predispozíciami sa stretávate u klientov? Čo najviac trápi Slovákov? Čo tieto zdravotné problémy spôsobuje, keď sa nediagnostikujú včas, resp. ako negatívne to môže ovplyvniť ich život, ak nepodstúpia liečbu?

Všeobecne vo svete patria srdcovo-cievne ochorenia medzi najčastejšie sa vyskytujúce, podobne sa to ukazuje aj v našich výsledkoch. Hoci sa z našej databázy výsledkov pre jej veľkosť nedajú robiť závery, predbežne vnímame, že predispozície na srdcovo-cievne ochorenia patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce. To, že ide práve o srdcovo-cievne ochorenia je z pohľadu klienta v istom smere aj výhoda. Dnes je známych mnoho primárnych krokov, ktoré môžeme zaradiť do nášho bežného života na zníženie rizika napríklad infarktu. V DNA ERA majú naši klienti možnosť svoje výsledky konzultovať aj s lekárom MUDr. Allanom Bohmom, MBA, ktorý sa špecializuje práve na srdcovo-cievne ochorenia a môže navrhnúť konkrétne kroky prevencie.

Ako prebieha test DNA? Naozaj na to stačia len naše sliny?

Test je pre klienta záležitosť na pár minút. Po objednaní testu vám kuriér doručí balíček so skúmavkou na odber slín spolu s inštrukciami na jej plnenie. Následne naplnenú skúmavku stačí zabaliť a odovzdať kuriérovi vo vami zvolenom čase a mieste. Potom už len ostáva čakať na výsledky, ktoré posielame do niekoľkých týždňov.

Z nášho pohľadu ide o niečo komplikovanejší postup. Vzorky posielame do certifikovaného laboratória v Nemecku, kde je z nich izolovaná DNA. DNA následne prechádza množstvom komplikovaných laboratórnych procesov, ktorých výstupom sú tzv. raw dáta. Pod raw dátami si môžete predstaviť tabuľku plnú čísel a písmen, ktorá má viac ako 650 000 riadkov. Náš softvér tieto raw dáta následne vyhodnocuje do konkrétnych výsledkov.

Vo výsledkoch klienti získavajú prehľad genetického rizika na viac ako 80 ochorení, plus máme aj minoritnú sekciu zameranú na životný štýl.

Okrem miery genetického rizika k výsledkom prikladáme aj reporty, v ktorých sa klienti dočítajú, čo dané ochorenie znamená, ako často sa vyskytuje v populácii, aká je genetika za ním, a to najdôležitejšie, čo robiť v rámci prevencie (ak je to známe). Náš produkt vychádza z kvalitných vedeckých a lekárskych štúdií a bol pripravovaný tímom genetikov, molekulárnych biológov a informatikov.

Zdroj: Michaela Šišková

Momentálne ma netrápia žiadne ťažkosti, no zaujíma ma, čo sa skrýva v mojej DNA. Aký balík služieb je pre mňa z Vašej ponuky najvýhodnejší?

V súčasnosti máme 2 typy balíčkov – Kompletný a Prémiový balík. V oboch prípadoch analyzujeme a vyhodnocujeme rovnaký počet ochorení a vlastností, rozdiel je v tom, že pri Prémiovom balíku máte navyše aj konzultáciu výsledkov s lekárom, výživovou expertkou a pripravenie jedálnička na mieru. 

Čo ak klienta dlhodobo trápia nejaké zdravotné problémy a liečbu, ktorú mu predpísali jeho doktori, mu nepomáha. Ako mu pomôže analýza DNA? Viete odhaliť niečo, čo doktori nevedia?

Náš test nediagnostikuje žiadne ochorenia, vždy ide len o genetické predispozície. 

Zatiaľ najsilnejší príbeh bol, keď sme testovaním zistili vážne mutácie, ktoré vedú k Familiárnej adenomatóznej polypóze (rakovina hrubého čreva).

Keď prídu klientovi výsledky z testu, bude im rozumieť? Nie každý má totiž jasno v medicínskych výrazoch a pomenovaniach. Je nutné, aby ich s Vami prekonzultoval?

Reporty s výsledkami sú pripravované vo veľmi jednoduchom a zrozumiteľnom štýle. Uvedomujeme si, že práve táto časť je pre klienta kľúčová, pretože čítať medicínske texty je pre laika veľmi náročné a zároveň nájsť pravdivé a hlavne aktuálne a kvalitné informácie o daných ochoreniach bežne na webe, a ešte aj v slovenskom jazyku, je niekedy priam nemožné. K výsledkom samozrejme ponúkame aj konzultácie. Konzultácie sú medzi klientmi veľmi obľúbené a využívajú ich pomerne často.

Zdroj: Michaela Šišková

Ktorý životný príbeh Vašich klientov sa Vám vryl najviac do pamäti? Ako veľmi ste pomohli alebo resp. ste zmenili život Vášmu klientovi?

Pre nás je každý jeden klient dôležitý, miera zmeny života závisí na konci do veľkej miery na klientovi samotnom. Snažíme sa však robiť všetko preto, aby sme mu túto cestu uľahčili. Zatiaľ najsilnejší príbeh bol, keď sme testovaním zistili vážne mutácie, ktoré vedú k Familiárnej adenomatóznej polypóze (rakovina hrubého čreva). 70% prípadov tohto ochorenia je v rodine dedených a dané rodiny sú sledované lekármi. Avšak 30% týchto mutácii vznikne náhodne u ľudí bez rodinnej histórie tohto ochorenia. Náš klient bol práve tento prípad, bez rodinnej histórie. Tým, že náš klient o tomto riziku vie už dnes a pracuje s ním ďalej, chodí pravidelne na preventívne prehliadky a je pod dozorom lekárov, má veľkú šancu, že dané ochorenie sa podchytí včas, ideálne ani sa nestihne vyvinúť. Osobne si myslím, že mať takúto cennú informáciu, stojí za to.

Miške Šiškovej ďakujeme za rozhovor a veríme, že takýto test DNA vyskúšate.