Rodina Maloštíková žije ekologicky a nehanbí sa za to. Manželia sú šťastní, že robia veci po svojom a že sú dobrým príkladom aj pre svoje deti. Zero waste prístup k životu zdieľajú aj na ich populárnom profile na Instagrame. Pre nás sú veľkou inšpiráciou, preto sme išli k nim po skvelé rady, ako si užívať život bez odpadu bez pocitu, že by nám niečo chýbalo. 

 

Čo sa dozvieš v rozhovore:

 

Aké kroky treba podniknúť na to, aby sme začali žiť ekologicky? 

Kde chodiť nakupovať a ako sa dá ekologicky nakúpiť aj vo veľkoobchodoch? 

Ktoré veci si vieme vyrobiť a nemusíme ich kupovať? 

Ako vychovávať deti k zodpovednosti voči životnému prostrediu? 

 

Petra Maloštíková má 31 rokov, na materskej dovolenke sa stará o svojich dvoch synov a tvrdí, že má toho najlepšieho manžela na svete. Spoločne s rodinkou si žijú tak, ako chcú oni a nie tak, ako im to diktuje okolie. Nesnažia sa robiť veci preto, lebo sa to patrí alebo že to robia všetci navôkol. Rodine Maloštíkovej záleží na životnom prostredí, preto žijú tak, aby prírodu chránili a nie ju ničili. Manželia sa v tomto duchu snažia vychovávať aj svoje deti.  

 

U vás doma sa žije v hesle “zero-waste”.  Ako veľmi vás to ako rodinu zmenilo? Aké benefity vám to prinieslo? 

 

Najväčšiu výhodu vidím v tom, že nemusíme riešiť niektoré veci ako ostatní ľudia. Nemusíme sa rozhodovať, aký čistiaci prostriedok použijeme na kúpeľňu, aký na okná, záchod atď. , lebo na všetko používame ocot. Zjednodušili sme si život aj tým, že produkujeme málo odpadu a teda chodíme oveľa menej vynášať smeti. Takisto ďalšie zjednodušenie vidíme v uvedomení si toho, že máme všetko, čo potrebujeme a sme šťastní. Nemusíme šťastie hľadať v nákupných centrách a materiálnych veciach. Nakupujeme oveľa menej ako pred tým a tým pádom ten čas môžeme využiť nejako inak.

 

Veľa mamičiek sa v súčasnosti snaží žiť ekologickejšie. No niektoré nevedia s čím začať. Čo môže každá mama obmedziť a nebude to v domácnosti postrádať? 

 

Stačí hocijaká zmena, aj keď malá. Keby každý urobil to svoje minimum, vyzeralo by to na svete inak. Taký prvotný krok, ktorý by mal robiť ozaj každý, je triedenie odpadu. Ďalej je to nosenie vlastnej tašky na nákup, fľaše na vodu alebo vlastného obedu do práce. Čistiace prostriedky môžete vymeniť za ocot. Keď sa dá, využívajte radšej MHD ako auto.. Viac zhasínajme doma svetlo a miesto kúpania si dajme sprchu. Možností je naozaj veľa. 

 

Mám pocit, že nakupovať s plátenou taškou nestačí. Dôležité je aj to, čo chodíme nakupovať a kde. Máte nejaké tipy ako na ekologickejší nákup? 

 

Je pravda, že nie každý má vo svojej blízkosti bezobalový obchod. Ale zodpovednejšie sa dá nakupovať aj v obyčajných obchodoch. Bezobalovo, do vlastného vrecka na váhu, sa dá nakúpiť aj v takom Tescu a Kauflande. Naopak v Lidli a Kauflande sa dá zase zohnať mrazená zelenina a ovocie balené len v papierových krabiciach. Dobré je uprednostniť naše lokálne potraviny a nekupovať tie, ktoré sú dovážané z veľkej diaľky. Ekologickejšou voľbou je aj kupovanie potravín, ktoré sú balené v skle alebo plechovke, namiesto v plastovom obale.  Ak sa niekomu nedá nakupovať bez obalu, alternatívou je aspoň kupovať väčšie balenia potravín. V konečnom dôsledku je z nich menej odpadu. Môžete sa dohodnúť na nákup s viacerými ľuďmi a potom sa podeliť. My takto občas objednáme zo stránky country-life.sk veľké papierové 5 kg balenia potravín a rozdelíme sa s celou rodinou.

 

Aké sú Vaše obľúbené ekologické značky?  

 

Radi chodíme nakupovať do bezobalového obchodu u nás v BB „Nebalené“ alebo “Gazdovský trh”. Pred tým, ako ho otvorili, objednávali sme potraviny zo stránky bezodpadu.sk, svetbedniciek.sk aleo sladuckeovocie.sk. Z kozmetiky nakupujeme mydielka a tuhé šampóny Musk, osvedčila sa mi špirála od Híling zdravá krása, deodorant od Ponio, detskú kozmetiku od Kvitok (po starom Navia) a Soaphoria. Je super, že na Slovensku máme toľko lokálnych výrobcov. Majú naozaj kvalitné produkty, ktoré myslia na naše zdravie, ale aj na prírodu.

 

Čoraz viac si ľudia kupujú rôzne ekologické “vychytávky”, ako napríklad komposter. Aj Vy máte doma nejakých pomocníkov? 

Nám sa našťastie celkom podarilo vyhnúť nakupovaniu „eko vychytávok“. Samozrejme, nie všetky sú zlé, ale prístup ľudí k nim nie je niekedy úplne ekologický. Keď chce niekto prejsť na zero waste, neznamená to, aby hneď povyhadzoval všetky plasty, čo má doma a nakúpil nerezové a sklenené dózy a slamky. Dobré je dopoužívať to, čo doma máme a až potom sa vrhnúť na kupovanie nových „ekologických“ vecí. Jediné, čo sme si my kúpili bola jedna sklenená fľaša so sosáčikom pre mladšieho syna, väčšia nerezová fľaša na turistiku a nerezové slamky pre deti na smoothie. 

 

Čo si vieme vyrobiť a nemusíme to kupovať? 

Ako univerzálny čistiaci prostriedok používame ocot, ktorý zmiešame s niekoľkými kvapkami esenciálneho oleja pre lepšiu vôňu. Domácu aviváž si zasa urobím z 300 g kyseliny citrónovej (veľké balenie kupujem od handymade.sk), ktorú rozpustím v 900 ml vody. Keď idem prať, do zásobníka pridám niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (napr. olej litsea cubeba alebo palmoružový olej). Suchý šampón si pripravím zmiešaním škrobu (kukuričný, zemiakový, tapiokový) s trochou kakaa (podľa odtieňa vlasov – čím tmavšie, tým viac kakaa). Tento prášok si vtriete do vlasov a vyčešte alebo „vyšúchate“ uterákom. Rada používam aj domáci peeling. Zmiešam trochu kávovej usadeniny s hrubozrnnou morskou soľou a mandľovým olejom do redšej konzistencie. Nanášam ho na mierne navlhčenú pleť, ktorú si následne jemne pomasírujem aj lufou.

 

Viesť deti k zodpovednejšiemu životu voči našej planéte je dôležité. Ako na to vedia rodičia svoje deti pripraviť? 

Deti to chápu, prirodzene sa rodia s láskou k zvieratám a prírode, až kým ich dospelí nepokazia. Preto je dôležité, aby sme im išli príkladom. Ak nebudeme doma triediť odpad, darmo im budeme vštepovať, kde patrí ktorý druh odpadu. Dôležité je aj veci deťom vysvetľovať a ukazovať. My sa s našimi chlapcami nerozprávame ako s malými. Keď sa na niečo opýtajú, normálne im to vysvetlíme ako keby sme sa rozprávali so seberovným. 

Dobré sú knihy, ktoré sú ekologicky orientované. Naša obľúbená je Gréta. Deťom sa takéto príbehy veľmi páčia a rýchlejšie danú problematiku pochopia. Ďalšie knihy s eko tématikou sú napr. Branislav Jobus – Zberný dvor, Danka Moderdovská – Planéta Zem sa usmieva, Matej Zámečník – Nezábudka a Divozel.

 

Ďakujeme za rozhovor! 

 

Ak sa ti články o ochrane životného prostredia páčia a rada by si sa dozvedela viac, prečítaj si napríklad aj tento o ekologickom stravovaní: 

https://zenuskaren.sk/stravovanie-s-nizkym-dopadom-na-zivotne-prostredie-ii-jedalnicek/