Spozorovali ste na svojej pokožke pigmentové škvrny? Pokiaľ je ich odtieň od vašej pleti tmavší, pravdepodobne pôjde o pigmentové, starecké alebo slnečné škvrny. Prezradíme vám, aké produkty napomôžu k ich zosvetleniu, ba dokonca možno k úplnému vymiznutiu. 

Za vznik pigmentových škvŕn môže najmä zvýšený hladina prírodného pigmentu – melanínu. Práve vďaka nemu máme krásne a žiarivé vlasy, oči aj pokožku. Pokiaľ sme však nadmerne vystavení slnečnému žiareniu bez SPF faktora, prechádzame si hormonálnymi zmenami, máme vyšší vek alebo zápaly kože, hladina melatonínu môže byť vyššia.

Existujú rôzne typy pigmentových škvŕn, ako napríklad: melasma, starecké a slnečné škvrny alebo pozápalové pigmentové škvrny. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme typy produktov, ktoré napomáhajú obnove kože. 

Melasma

Ide o celkom neškodný typ hyperpigmentácie kože, ktorý sa objavuje najčastejšie na tvári, nose a nad hornou perou. Postihuje najmä ženy, ktoré si prechádzajú hormonálnymi zmenami. Na melasmu sa hodí napríklad vyrovnávacia starostlivosť proti pigmentovým škvrnám SPF 30 La Roche-Posay Pigmentclar, ktorý dokonale zjednocuje tón pleti. Tento krém dokonca obmedzuje aj zachytávaniu znečisťujúcich častíc na povrchu pleti. 

Zdroj: pexels.com

Starecké a slnečné škvrny 

Starecké a slnečné škvrny vznikujú po dlhodobom pobytu na slnku bez SPF faktora. Tieto škvrny sa najčastejšie objavujú na tvári, dekoltu alebo rukách. Dôležitých faktorom pri tvorbe tohto typu škŕn zohráva aj vek a farba pleti. Ľudia s tmavším typom pleti majú väčšinou viac pigmentových škvŕn. 

Ideálnym pomocníkom na zosvetlenie škvŕn po opálení je krém Bioderma Pigmentbio Daily Care SPF 50+, ktorý navyše pleť zjednotí a vyživí. Na starecké škvrny zasa pomáha ľahký krém Vichy Slow Âge s obsahom probiotík. Pleť hydratuje až po dobu 24 hodín, obnoví jej hutnosť a zachová pevnosť.

Pozápalové pigmentové škvrny 

Posledný typ hyperpigmentácie, označovaný aj ako PIH, vzniká v dôsledku zápalu alebo poranenia pokožky. Pozápalové pigmentové škvrny sa najčastejšie vyskytujú po akné. Pri takomto type pleti je dôležité jej správne čistenie a ochrana SPF faktorom a používanie prípravkov na citlivú alebo zmiešanú pleť. 

Výborné produkty prináša na trh napríklad opäť dermatokozmetická značka Bioderma. Vyhladzujúce exfoliačné sérum Bioderma Sébium Peel bojuje proti nedokonalostiami pleti a redukuje tmavé škvrny. 

Pokiaľ kozmetické prípravky nebudú účinné, odporúča sa návšteva u dermatológa. Jednou z efektívnych procedúr proti pigmentovým škvrnám je aj laserová terapia, ktorá funguje na podobnom princípe ako chemický peeling. Aj liek hydrochinón dokáže zmierniť tvorbu pigmentových škvŕn. Jeho užívanie sa odporúča konzultovať vopred s lekárom.