Chcete si uvariť niečo zo zeleniny či strukovín a nemôžete nájsť vhodnú inšpiráciu? Tieto inšpiratívne vegánky vám pomôžu vyriešiť  váš problém. 

 

Čo znamená pre vás vegan stravovanie? 

Vegan_petra: Vegánstvo pre mňa znamená veľa. Vďaka tejto životnej zmene som spoznala množstvo podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorým záleží na planéte a na zvieratách rovnako ako mne. Ochutnala som neskutočné množstvo jedál, o ktorých som ani nevedela, že existujú. Nemám striktne vyhranený štýl stravovania. Snažím sa jesť hlavne stravu z celistvých potravín pripravenú doma. 

Jenni_veg: Vegánkou som už viac ako päť rokov. Tento spôsob stravovania je síce pre mňa veľmi dôležitý, no nevyznávam žiadne špeciálne princípy. Vyhýbam sa len konzumácii živočíšnych výrobkov. Vďaka vegánstvu som objavila nové chute a rôzne kombinácie potravín. Z toho vyplýva aj recepty na nové pokrmy. Vegánska strava je nielen pestrá, ale aj rýchla na prípravu. V kuchyni už nebudete musieť stráviť dlhé hodiny 🙂 . 

Danielaziatikova: Rastlinná strava pre mňa znamená veľa kvôli pozitívam, ktoré so sebou prináša, či už to je zredukovanie utrpenia zvierat, pozitívny dopad na životné prostredie a zdraviu prospešné účinky. Základným princípom môjho stravovania je veľké množstvo ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, strukovín, orechov, semienok a sójových produktov ako sú napríklad tofu a tempeh.

Veggiesway: K vegánskemu stravovaniu ma priviedla najmä láska ku zvieratám. Milovať ich znamená – nejesť ich! Najskôr to začalo vegetariánstvom, postupne som však pre intoleranciu laktózy bola nútená vylúčiť aj mliečne výrobky. Keďže rada varím a pečiem musela som nahradiť najmä maslo aj vajcia vegánskou alternatívou. Bolo to celkom jednoduché. Vegánska strava robí dobre môjmu tráveniu, pretože je zdravá, je etická a humánna.

Color.taste: Hlavný dôvod prečo som sa rozhodla vylúčiť živočíšne výrobky, bola najmä láska ku zvieratám. Tento životný štýl nie je iba o stravovaní. Vyjadrujem ním postoj k našej planéte, k recyklácii, k triedeniu odpadov, atď. Život bez krutosti mi prináša radosť, pokoj aj odhodlanie (napr.pravidelne cvičím, cítim sa viac sebavedomá).

Čo by ste chceli odkázať mladým ženám, ktoré sa rozhodli byť vegánkami?

Vegan_petra: Určite to, aby boli silné pokiaľ s vegánstvom začínajú. Zmeniť stravu nie je totiž to najťažšie. Najťažšie je to, ako sa s touto zmenou popasuje okolie. Stretávate sa s nepochopením od kamarátov alebo rodiny. Preto je dôležité, odpovedať si na otázku, prečo ste sa rozhodli vydať na cestu vegána. A keď je to v súlade s vašimi hodnotami, na inom nezáleží. Keď si idete cestou, ktorá vás teší, na inom nezáleží. 

Jenni_veg: Ak žijete v mieste, kde sú širšie možnosti vegánskeho stravovania, využite ich a spoznávajte chute. Môžete experimentovať aj doma. Na internete nájdete veľa blogov, youtube kanálov či webových stránok. Každý má svoju cestu, upriamte sa na seba, nedajte sa odradiť od okolia. Sami dobre viete, prečo ste sa na túto cestu dali. Kráčajte po nej tak, aby vám vegánstvo robilo radosť. 

View this post on Instagram

VEGAN Brusinková quinoa s čerstvými fíky ? . Ohledně fíků jsem nedávno četla zajímavý článek, kde se projednávalo jestli jsou veganské a nebo ne. Je to kvůli fíkovým vosičkám, které fíky opilovávají, kladou vajíčka a odumřelé vosičky ve fíku zůstávají ? Já moc nevím, co si o tom myslet, ale mám jasno v tom, že tohle je asi poslední jídlo s fíkama, které tu uvidíte, kvůli mojí silné fóbii z hmyzu ??‍♂️ . • Quinoa (100g) • Sušené brusinky • Marinované tofu (100g) • Černý sezam (10g) • Pórek • Rukola • Čerstvý fík • Avokádo (1/2) • Čtyřbarevný pepř, sůl • Sójová omáčka • Olivový olej (5g) . Quinou vařím v mírně osolené vodě podle citu a když je hotová, scedím a smíchám se sušenýma brusinkama a přidám trochu mletého čtyřbarevného pepře. Tofu nakrájené na plátky jsem připravovala klasicky na pánvi s nakrájeným pórkem, zakapala sójovou omáčkou a okořenila pepřem. Přidala jsem ještě půlku avokáda, které jsem pořádně osolila, čerstvý polníček a jeden fík ? . . @ice.doe @dnes_jem #healthyfood #food #dnesjem #daybyme #vegetarian #fitness #fitnessgirl #lifestyle #czechphotography #foodporn #foodart #vegan #veganfood #veganrecipes

A post shared by S I ~ Z U (@color.taste) on

Danielaziatikova: Ak sa rozhodnete zmeniť stravovanie na vegánske, pomôžete tak nielen sebe, ale aj svojmu okoliu. Nenechajte sa odradiť názormi iných ľudí a choďte si za svojím. Každému vegánovi by som odporučila zaradiť do jedálnička vitamín B12.

Veggiesway: Ak sa rozhodnete byť vegánom, odporúčam, prestať kupovať kožené oblečenie a obuv, kožuchy zo zvierat, začať používať vegansku kozmetiku a drogériu netestovanú na zvieratách. Nahraďte kravské mlieko rastlinným. Do jedálnička zaraďte aj strukoviny. Šošovica, cícer, ovos, pohánka, orechy, zelenina a ovocie sú vítané.

Color.taste: Vzdelávať, vzdelávať a opäť vzdelávať. Odporúčam naštudovať si, ako by mal vyzerať vyvážený jedálniček vegána. Niektoré potraviny treba vylúčiť, druhé zasa zaradiť. A hlavne postupujte pomaly. Nevyčítajte si, že ste spravili krok vedľa. Hlavne buďte trpezlivý a nevzdávajte sa.

View this post on Instagram

When you make chocolate pancakes for breakie you know it's gonna be a good day ?and in case you would like to make some as well here is a recipe for this delicious protein stack of fluffiness ? Fluffy chocolate protein pancakes Ingredients-
1 cup of oat flour(finely blended oats )
1 scoop of plant based protein powder 1tbsp of cacao powder 1/2 tbsp flax meal 1 cup of plant mylk 1tsp apple cider vinegar 1tbsp of maple syrup 2tsp of baking powder 1/2 tsp of cinammon Toppings – Banana slices Melted Dark chocolate Soya ( or any other plant based yogurt)
Pistachios Maple syrup (optional ) Method – 1.Mix mylk, acv and maple syrup in bowl 2.In seperate bowl mix oat flour, cacao powder, flax meal, plant based protein, cinnamon and baking powder 3.Add mylk mixture into dry mixture and gently mix together 4.Heat non stick pan and cook pancakes for around 3min each side. 5.Layer your pancake stack with sliced up bananas and then top with soya yogurt, melted dark chocolate and pistachios. 6. Enjoy ! Happy Boxing Day ! ⭐

A post shared by Daniela ✧ vegan (@danielaziatikova) on

Chcete, aby sa popri vašej práci/štúdiu stalo blogovanie o vegánstve vašou prácou na plný úväzok? 

Vegan_petra:  Varenie úplne nie, ale určite by som sa rada živila kreatívnou činnosťou. Najradšej písaním. Momentálne som ukončila prácu v banke. Som vo fáze hľadania toho správneho uplatnenia sa. 

Jenni_veg: Popri blogu sa venujem práci na plný úväzok. Počas školy som sa blogu trošku vzdialila a rovnako tak to ostalo aj s mojím nástupom do práce. Preto by som chcela zapracovať na webe a znova ho rozbehnúť. Kedysi som snívala o tom, že si otvorím malý podnik, v ktorom budem piecť sladké dobroty. Rada by som sa venovala pečeniu a foteniu. 

Danielaziatkova: Popri Instagrame a blogovaní taktiež vediem individuálne hodiny cvičenia pre mojich klientov. Milujem pomáhať ľudom a zmeniť ich život k lepšiemu. Preto by som chcela pokračovať týmto smerom a rozrasť tak počet ľudí, ktorým pomáham.

Veggiesway: Popri práci a blogovaní musím stíhať mnoho vecí. Som manželka, dcéra, sestra, psíčkarka. Dvakrát týždenne sa snažím cvičiť, po večeroch si čítam články, alebo sledujem dokumenty týkajúce sa veganstva, aktivizmu a ajurvédy. Môj sen je raz vydať knihu vegánskych receptov a tipov, ale stále sa akosi neviem k tomu dopracovať.

Color.taste: Príprava jedál predstavuje pre mňa skvelý druh relaxu popri štúdiu. Aj napriek tomu som ešte neuvažovala, či by som sa chcela tomu venovať naplno. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. 

 

Dievčatám ďakujem veľmi pekne za rozhovor a verím, že vás inšpirovali k zdravšiemu stravovaniu. Pokiaľ by ste mali ešte nejaké otázky, neváhajte ich kontaktovať na sociálnej sieti Instagram.