Mnoho žien sa nevie vyznať vo svojich partneroch. Vo vzťahu sa tak hromadia nevyriešené spory z minulosti, nesplnené túžby alebo potreby. Na základe pozitívneho ohlasu na bestseller „Ako ju pochopiť“ pripravil Stanislav Ličko jeho ďalšie pokračovanie. V rozhovore sme sa úspešného autora opýtali, o čom bude jeho pripravovaná kniha „Pravda o mužoch“ a ako nám vie pomôcť v partnerskom živote.

Pred rokom sme spolu viedli rozhovor na tému „Ako si porozumieť vo vzťahu“. Ako sa Vám darí? Čo všetko sa odvtedy u Vás zmenilo? 

Mám dojem, že prebehlo od vtedy 10 rokov 🙂 Súčasná doba v nás otvára mnoho tienistých stránok, ktoré už nie je možné zametať pod koberec. Presne to sa dialo aj v našom vzťahu a viedli sme hlboké rozhovory o tom, čo sa v nás deje. Často sa na konzultáciách stretávam s tým, že ľudia už nedokážu ísť proti sebe a začíname všetci žiť pravdivejšie. To sa prejavuje hlavne vo vzťahoch.

Okrem toho, pribudol do našej rodiny ďalší syn. Takže momentálne sa veľa nevyspíme a prechádzame zaujímavým obdobím v našom manželstve. Je pre mňa výzvou spojiť osobný sebarozvoj, podnikanie, rolu partnera, rodiča, popri tom mať čas na oddych. Asi mi dáte za pravdu, že je to v dnešnej dobe výzva pre každého.

Momentálne pripravujete novú knihu o partnerských vzťahoch. Čo Vás motivovalo k jej napísaniu? 

Začali sa mi hromadiť správy od žien, ktorým sa páčila bestseller kniha Ako ju pochopiť, ktorú som písal pre mužov. Samé si vypýtali pokračovanie tejto knihy. Priali si praktické informácie, ako porozumieť mužskému svetu a tomu, čo je pre nich dôležité vo vzťahoch. Sám sa tiež vyvíjam a od vydania poslednej knihy som sa naučil mnoho nových vecí, ktoré sú pokračovaním knihy Ako ju pochopiť.

Dal som dokopy praktické veci, ktoré pokladám za dôležité, aby o nich ženy vedeli a mohli vďaka tomu zažívať vo vzťahu viac blízkosti, lásky a intimity.. Jedna žena mi napísala, že po zhliadnutí môjho webinára si praje, aby tieto informácie dávali mladým ženám spolu s občianskym preukazom. Podobné správy ma len utvrdzujú v tom, že je o týchto témach potrebné hovoriť. Verím, že práve táto kniha bude praktický sprievodca modernej ženy k lepším vzťahom a naplňujúcej intimite.

Kniha „Pravda o mužoch“ je určená najmä pre nežnejšie pohlavie. Čím obohatí kniha čitateľky? 

Svet a realitu vnímame každý inak. Počas fungovania v mojom 12 ročnom vzťahu a manželstve som zistil, že ak chceme byť vo vzťahu šťastní, potrebujeme sa obaja zaujímať o to, ako vníma svet a vzťah ten druhý. Kniha sa primárne venuje tomu, čo muži chcú a potrebujú v bežnom živote, vo vzťahu a v sexe. Je rozdelená do troch častí. V prvej časti nájdu „Základné princípy mužsko-ženskej polarity“, ktoré potrebuje vedieť každá žena, ktorá chce zažívať vo vzťahu viac lásky a intimity. V druhej časti sa venujem hlavne intimite a sexualite, ženy sa dozvedia, po čom muži túžia v sexe a ako celkovo zlepšiť vzťah k vlastnému telu a celkovo váš sexuálny život. Tretia časť knihy je prevažne zameraná na komunikáciu a to, ako s mužmi komunikovať. Kniha je plná pozvánok do praktických cvičení a príkladov z reálneho života.

V knihe sa nebojíte otvorene rozprávať aj o intimite v partnerských vzťahoch. Pre mnohé ženy je práve téma sexualita vo vzťahu veľké tabu. Prečo by sme mali byť v tomto smere viac otvorenejšie?

Práve preto, že je to pre mnohé tabu. Zdravý a naplňujúci sexuálny život pokladám za veľmi dôležitý pilier partnerského vzťahu. Aktuálne si neviem predstaviť vzťah bez toho, aby táto oblasť nefungovala. Realita je taká, že veľké množstvo partnerských dvojíc rezignovali a neriešia túto tému. Cez milovanie môže vzniknúť prepojenie vo vzťahu, ktoré sa podľa mňa nedá inak nahradiť. Poznám partnerské dvojice, ktoré sa začali milovať každý deň a po mesiaci sa prestali úplne hádať.

V téme sexuality nás veľmi formovalo rodinné prostredie, kultúra, história a taktiež náboženské presvedčenia, v ktorých sme vyrastali. Otázka pre každého znie, aký vzťah máme k svojmu telu a či dokážeme prijať samého / samú seba. Či sa milujeme dostatočne. Mnoho ľudí má v tejto téme veľa blokov, hanby, viny, limitujúcich presvedčení a vzorcov, ktoré im neprospievajú. Taktiež celkovo v našej spoločnosti chýba zdravá edukácia o sexualite. Práve preto som veľkú časť tejto knihy venoval aj tejto téme. Snažím sa tam zbúrať limitujúce presvedčenia, ktoré rozhodne neprospievajú uspokojivému sexuálnemu životu.

Čo je podľa Vás kľúčom k úspešnému manželstvu? V knihe zdieľate aj rôzne praktické rady, prezradili by ste nám jednu z nich? 

Poznám viac partnerských dvojíc, ktoré každý rok na výročie svojej svadby obnovujú svoj sľub. Väčšina z nich ho upravuje. Je dôležité si uvedomiť, čo vlastne sľubujem v manželstve a zároveň prijať fakt, že ako ľudská bytosť sa v čase meníme. To znamená, že nie všetky vzťahy sú určené na to, aby tu boli večne. Z môjho pohľadu je dospelý vzťah o tom, že idem do vzťahu naplno. Rozhodnem sa preto, a prijímam všetko, čo to prináša. Neuhýbam pred bolesťou alebo nepríjemnými situáciami.

Ten základ je asi zmeniť reaktívny prístup na zaujímajúci sa. To znamená, že sa aktívne budem zaujímať o seba a o partnera/ku. Ako sa vo vzťahu mám, ako sa cítim a čo potrebujem a presne to zisťovať aj u partnera.

Praktický tip je ten, že každý deň si potrebujem uvedomovať, že partner/ka nie je samozrejmosť. Je to moja voľba a aj jej voľba, že sme sa rozhodli byť spolu vo vzťahu. Každý deň sa potrebujeme vedome zamerať na to, za čo môžem byť vo vzťahu vďačný. Nahlas to oslovovať a oceňovať, aj keď máme dojem, že sú to samozrejmosti. Skúste si spočítať, aký je pomer pozitívnej a negatívnej spätnej väzby, ktorú dávate partnerovi/partnerke počas dňa. Pozitívna by mala prevládať. Zároveň ďalšia praktická vec je opýtať sa partnera, či sa cíti milovaný a akým spôsobom potrebuje prejavovať lásku.

Na StarLabe akurát prebieha kampaň na Vašu knihu. Aké výhody ponúka podpora Vášho projektu pre prispievateľov? 

Aktuálne môžu získať čitateľky a čitatelia knihu v špeciálnej edícii spolu s podpisom a piatimi online rozhovormi s expertmi o tom, ako zlepšiť svoj partnerský vzťah. Neskôr tieto rozhovory a bonusy nebudú dostupné. Preto získajte knihu extra výhodne v predpredaji na tomto odkaze: https://startlab.sk/pom/ ostáva už len posledných pár dní. Využite túto možnosť kým je dostupná.

Ďakujeme za rozhovor.