Ak máte radi kvalitné a zároveň chutné čaje, prinášame vám inšpiráciu, u ktorej si prídu na svoje všetci milovníci čaju. Firma Zlatea napĺňa šálky láskou, radosťou a výbornou prenikavou chuťou, ktorá otvára množstvo vašich zmyslov. Prečítajte si tento inšpiratívny rozhovor, v ktorom nám zakladatelia firmy prezradili o čajoch viac.

Čo sa v rozhovore dozviete?

Prečo je lepšie piť sypané čaje na rozdiel od tých vo vreckách?
Ako vyzerá správna príprava sypaných čajov?
Aké pozitívne účinky majú čaje na naše zdravie? 

V roku 2015 Lali Zlatý s manželkou Jankou otvorili svoj ZLATEA eshop s čajmi. Starostlivo vyberali a miešali čajové zmesi. Priniesli na trh nové chute a zabalili ich do praktického balenia v papierových dózach. Aby to celé nebolo iba o čaji, do portfólia pribudli ochutnávacie sety a darčekové predmety s čajom. V roku 2019 sa k rodinke Zlatých pridali Mary a Pali Veselý, aby spolu naštartovali ďalšiu éru ZLATEA.

Pripravili koncept “Najlepšej čajovej párty“. Zážitok prinášajú pitím ich fantastických čajov. Radosť vytvárajú, keď môžu niekoho obdarovať ich jedinečnými darčekovými setmi. Ba dokonca pripravili pre zákazníkov predajné miesta, aby k nim boli bližšie. Volajú ich TeaPointy a sú vytvorené najmä pre ľudí, ktorí si radi tovar kupujú osobne a nie prostredníctvom online e-shopu. Prvý TeaPoint otvorili v Auparku v Bratislave. 

Zdroj: ZLATEA

Ako vie konzumácia čajov pomôcť nášmu organizmu? V čom spočívajú ich benefity? 

Čaj sa dá piť skutočne od rána až do večera. Okrem toho, že čaj uhasí smäd, prostredníctvom neho dostávame do tela aj prospešné látky. Ak máme zdravotné problémy, vieme si pomôcť napr. pitím rooibosu, ktorý nám zníži vysoký krvný tlak, zníži krvný cukor a doplní vitamin C. Zelený čaj má vysoký obsah antioxidantov, čo je skvelá prevencia rakoviny. Má povzbudzujúce účinky a urýchľuje metabolizmus. Čierny čaj pôsobí na zdravie ústnej dutiny, zubov, pomáha pri liečbe áft. Je prevenciou vzniku cukrovky a znižuje cholesterol. Harmanček či šípky v čaji dokážu pripraviť telo na spánok.  Čaj väčšinou pijeme, keď sa ochladí, je skvelý na zahriatie, hlavne keď je v ňom pridaná škorica. V lete si môžeme vychutnať zasa vychladený ovocný čaj.

Záleží aj na príprave čajov? Je napríklad dôležitá doba lúhovania čajov? Na čo by sme si mali dať pozor? Dodržiavate aj nejaký rituál pri príprave čajov? 

Ľudia sú naučení používať čajové vrecká, ktoré zalejú vriacou vodou a luhujú ich od oka. Veľká chyba. Na to, aby ste si vychutnali čaj, potrebujete dodržiavať určité pokyny. Zelený čaj sa zalieva 80 stupňovou vodou, lúhuje sa 3 minúty, čierny 95 – 100 stupňovou, 3 – 5 minút, Rooibos a Ajurvédske zmesi 100 stupňovou 5-8 minút, bylinné  a ovocné zmesi 100 stupňovou 10 minút. Pre lepšie vychutnanie čaju sa používajú jednorázové papierové filtre, stačí len pridať lyžičku sypaného čaju a vrecko vložiť do šálky, ktorú zalejete vodou. Miesto filtra môžete použiť aj naše Dokonalé sitko. Milovníci čaju určite ocenia aj našu Dokonalú kanvicu, do ktorej stačí nasypať čaj a zaliať ho vodou. Potom už len sledujete, ako sa čajové lístky rozvíjajú vo vode. 

Zdroj: ZLATEA

Prečo ste sa rozhodli podnikať s čajmi? Máte k nim vybudovaný blízky vzťah alebo Vám pomohli pri nejakých zdravotných problémoch? 

Je to krásna, voňavá a kreatívna práca na pohľadanie. Samozrejme, na začiatku bola len chutná šálka čaju a nápad priniesť nový zážitok z pitia čaju, iné balenie, iný dizajn, čaj ako dokonalý darček. Liekom nedôverujem, verím, že veľa zdravotných problémov sa dá upraviť pozitívnym prístupom a stravou, v našom prípade teda čajom. Keď mi deti kašlú, pripravím im Veľkého pomocníka, vonia po sladkom drievku a na problémy s dýchacími cestami sa nám osvedčil najviac. Ak príde teplota, varíme lipový čajík, na podporu imunity zasa šípkový, čo je vitamínová bomba. Keď som unavená, vyberám zelený. Lepšiu náladu počas depresívnych  zimných večerov mi zasa vyčaruje Moment šťastia. Bolesť zubov, či afty – čierny čaj. Zatiaľ nám to skvele funguje.

Ponúkate rôzne druhy čajov. Na základe akých faktorov sa má klient rozhodnúť pri výbere z Vašej ponuky? 

Každému chutí niečo iné. Máme zákazníkov, ktorí pijú čaj celoročne, ako náhradu kávy si pripravujú zelené a čierne čaje, ktoré obsahujú kofeín. Iní si čaj vychutnajú len v zimných mesiacoch a siahnu po ňom, len keď majú pocit, že na nich niečo lezie. Ďalší sa chcú čajom skôr osviežiť a volia ovocné čaje, ktoré sú výborné aj vychladené. My pijeme čaj celoročne – ráno zelený či čierny, deťom do školy ovocný, cez deň milujem šípkový, pokojne aj studený s trochou medu a citrónu, inak čaje nesladíme. Ovocné, len ak je v nich ibištek, ten sa postará o kyslastú chuť čaju, ale ak je v čaji jablko, či kandizované ovocie, nie je nutné ho prisládzať. Čaj je vhodný na celodenné popíjanie, je fajn ho striedať. Tehuľky a maminky si v pokoji môžu dopriať rooibosové a ovocné čaje. Pokiaľ sa čaj pije s mierou, neuškodí im ani šálka zeleného čaju. 

Zdroj: ZLATEA

Vo Vašej ponuke nájdeme aj ajurvédske čaje, o ktorých sa vie, že majú liečivé účinky na ľudský organizmus. Viete nám o nich povedať viac? 

Ajurvédske čaje sú špeciálne namiešané zmesi a často obsahujú aj zo desať rôznych bylín či korenín. Zloženie závisí od toho, čo chceme, aby nám čaj privodil. Napríklad čaj Jin Jang navodí pocit harmónie. Ak máme v práci tvorivú krízu, pripravíme si Dar fantázie, no pokiaľ máme chuť na oslavu, uvaríme si Pocit radosti. Najobľúbenejším medzi zákazníkmi je ale Moment šťastia, jeho krásna citrusovo-marakujová vôňa vás isto dostane. Okrem klasických papierových dóz ich ponúkame aj ako čajový dezert – ochutnávací set, sklenené fľaštičky presne do našej XL dokonalej kanvice s objemom 800 ml, čo sú vlastne 4 šálky čaju. V ochutnávacom sete je 6 čajov, jeden úžasnejší než druhý: Dar fantázie, Moment šťastia, Sila života, Pocit radosti, Jin Jang a Čaro mandle. Z týchto šiestich sa Pocit radosti a Čaro mandle dajú pripraviť s mliekom ako čajové latté.

Čaje sú obľúbeným darčekom pre našich známych či priateľov. Prispôsobili ste sa požiadavkám trhu a zákazníkom ponúkate aj krásne čajové sety. Majú zákazníci možnosť si ich aj sami poskladať? 

Presne tak, čaj nám chutí a je to aj skvelý darček. Častokrát idete na návštevu a nechcete niesť klasiku – alkohol a bonboniéru. Čaj sa hodí nielen pre ženu, ale aj pre muža aj dieťa. Pre dieťa odporúčame ovocné čaje, pre mužov zelené a čierne, napríklad ako náhradu za kávu. Ako darček zákazníci kupujú aj naše Dokonalé kanvice a lyžičky, čo naberú presnú dávku čaju, prípadne sitká a dvojstenné poháre, čo udržia nápoj dlhšie teplý, alebo naopak studený. Priniesli sme Hviezdnu kolekciu, čo je vlastne krásna plechovka hviezdičky s piatimi naj čajmi z nášho portfólia. Momentálne uvádzame novinku ZLATEA Srdce, 6 čajov, ktoré si zamilujete v prekrásnej červenej srdiečkovej plechovke. Oslovili nás aj firmy, ktoré si priali našimi čajmi obdarovať firemných partnerov. Pre nich vieme pripraviť vlastný dizajn, označiť naše výrobky ich logom, pripraviť im darček na mieru.  

Zdroj: ZLATEA

Vaše čaje a čajové zmesi nájdeme len na e-shope alebo aj v kamenných predajniach? Ak áno, kde? 

ZLATEA TEAPOINT nájdu čajíčkari v nákupnom centre AUPARK v Bratislave oproti DM drogérii, naše milé predavačky Vám s radosťou ukážu všetky produkty. Zákazníci si môžu naše čaje ovoňať, pohŕkať si s nimi, pokochať sa pohľadom na zloženie čajov, farebnosťou, štruktúrou – lístky čajov, lupene kvetov, kúsky kandizovaného ovocia, pukance, púčiky ruže, marcipánové srdiečka, červené korenie, to všetko v nich uvidíte. Na ZLATEA TEAPOINTE si viete pozrieť aj ostatné produkty ZLATEA, vyskúšať si Dokonalú kanvicu v praxi, filtre, sitká, lyžičky, poháre… teda všetko, čo patrí k príprave sypaných čajov. Ak ale nemáte cestu do Bratislavy, e-shop www.zlatea.sk je otvorený nonstop. Na prvom mieste je u nás kvalitný čaj, spokojný zákazník nasleduje hneď po ňom.

ZLATEA ďakujeme za rozhovor!