Dennodenne ju využívame alebo by sme aspoň chceli. V niektorých situáciách sa pevná vôľa uplatní akoby automaticky sama, častejšie sa však stáva, že s ňou bojujeme. Že to nie je náhoda a či sa dá pevná vôľa naučiť, nám porozprávala Zuzka Valigová, autorka projektu Moja pevná vôľa.

Zuzka, Vy ste psychologička a koučka v jednej osobe, čo vedie človeka k rozhodnutiu pre takéto poslanie?

Keď som mala 17 rokov, môj starší brat mi dal do ruky knihu od Dana Millmana – Cesta pokojného bojovníka. Je to krásny náučný príbeh, zdôrazňujúci náš neobmedzený potenciál a skutočné hodnoty. Písalo sa v nej, že všetko je ovládané našou mysľou. Táto kniha mi zmenila život. Vtedy som sa ponorila do tajomstiev psychiky.

Ovplyvnilo ma to natoľko, že som sa tento smer rozhodla študovať na vysokej škole. Cítila som, že toto je moja vášeň. No napriek tomu, že som sa venovala psychológii, som nepatrila k ľuďom, ktorí prekypujú zdravým sebavedomým. Bola som síce z tých odvážnejších, ale vo vnútri ma skľučoval pocit menejcennosti a od malička som s tým bojovala. Ale odmietala som sa vzdať.

Vždy som verila, že zmena je možná, a preto som hľadala cestu.

V prvom ročníku na výške som sa prechádzala sama nitrianskym námestím, opäť s nie veľmi dobrou náladou. Práve som bola vo fáze, keď sa ma zmocnili negatívne myšlienky a zrazu som zbadala stĺp oblepený plagátmi. Pohľad mi padol na jeden z nich s názvom ZMENA. Šlo o prednášku Jána Dubničku (kouča), ktorá sa mala konať o 2 dni neskôr.

Pamätám si, že ma oblial pocit nádeje a nadšenia. Presne to som potrebovala. Celé dva dni som sa nemohla dočkať, o čom prednáška bude. Po príchode som si sadla do zadného radu. Každé jedno slovo som hltala a zapisovala si hlboko do pamäte. Tento deň bol ďalším, ktorý mi zmenil život. Takto som sa dozvedela o koučingu. Vtedy som ani netušila, že jedného dňa budeme s Jankom spolupracovať 🙂 .

Dá sa pevná vôľa naučiť? Odpovedala nám psychologička Zuzka Valigová.
Zdroj: Psychcoach – Zuzana Valigová

Aký je rozdiel medzi profesiou kouča a profesiou psychológa?

Existuje mnoho terapeutických smerov, ktoré majú rôzne spôsoby práce s klientom. Cieľom psychoterapie je prevažne rozpoznať a vyriešiť problémy, ktoré klientovi bránia fungovať v bežnom živote. Pri psychoterapii sa často vraciame do minulosti, riešime problém a pomáhame klientovi spracovať ho. Tento problém akoby bránil klientovi posunúť sa vpred. Mnohokrát sa stretávame aj s vážnejšími psychickými ťažkosťami, napríklad úzkosti, depresie, traumy, závislosti a iné psychické ochorenia, ale nie je to pravidlom.

Niekedy človek jednoducho potrebuje podpornú osobu, ktorá mu pomôže pri ťažkých životných situáciách. Netreba mať voči tomu predsudky.

Koučing je určený skôr na malé až stredné emocionálne ťažkosti, prípadne na zlepšenie výkonnosti. Nezameriava sa na problémy, ale prevažne na riešenia. Kouč sa sústreďuje na vytvorenie a udržanie motivácie, skúmanie prekážok a ich zvládanie, vytvorenie plánu ako cieľ dosiahnuť. Zameriava sa na budúcnosť. Pomáha dosiahnuť najvyššiu možnú výkonnosť a spokojnosť so životom. Pri koučingu si každý hľadá svoju vlastnú cestu. Obe vnímam ako rovnocenné, a je na dotyčnom človeku, čo potrebuje viac. Môže sa stať aj to, že prídete ku koučovi a ten vám odporučí absolvovať prvotne psychoterapiu.

Momentálne sa venujete téme pevnej vôle. Spomínate si na nejakú situáciu zo života, keď aj u Vás bola potrebná pevná vôľa? Ako ste sa s tým popasovali?

Áno, s pevnou vôľou som sa pasovala celý život. Už ako som spomínala, nižšie sebavedomie ma vždy zrazilo na kolená, strach z neúspechu mi často zabránil dosiahnuť to, čo som chcela. Vedela som však, že sa nastavenie mysle dá zmeniť a na to som tiež potrebovala pevnú vôľu, pretože zmeniť myslenie sa nedá zo dňa na deň. Ak sa chcete zmeniť, potrebujete silnú dávku vytrvalosti…

Mojím ďalším nekonečným bojom bolo chudnutie. Minule som našla notes, kde som si písala svoje miery. Najstarší dátum bol z roku 2009. Keď si predstavím, že už pred 11 rokmi som bojovala so svojou postavou, je mi týchto rokov nesmierne ľúto. Váha mi celé tie roky kolísala a nikdy som sa nedopracovala k vytúženej postave. Môj boj s váhou stále pokračuje, ale keďže sa témou pevnej vôle viac zaoberám, už viem, ako na to. Kilá jedno po druhom odchádzajú bez stresu a zlých pocitov. Tentokrát viem, že sa mi to podarí (zhodila som 10 kíl, a zatiaľ žiadny JOJO efekt).

Dá sa pevná vôľa naučiť? Odpovedala nám psychologička Zuzka Valigová.
Zdroj: Psychcoach – Zuzana Valigová

Gratulujem a držím prsty na ceste za vysnívanou váhou! Aj väčšine z nás sa pevná voľa spája práve s cvičením, zdravou stravou… V akých iných oblastiach života sa dá ešte pevná vôľa uplatniť?

Keď som robila prieskum, naozaj väčšine ľudí sa spája pevná vôľa s chudnutím, cvičením, zdravou stravou a závislosťami. Ale vyskytli sa aj iné témy, napríklad učenie cudzích jazykov, varenie namiesto stravovania sa vo fastfoodoch, poriadkumilovnosť, pravidelné čítanie kníh, práca na biznis nápade, alebo maličkosti ako obracanie ponožiek, keď ich hádžeme do špinavého prádla, alebo umytie riadu po každom jedle..

Prevažne ide o odolanie pokušeniu a o prokrastináciu. V podstate hľadáme zlepšenie v rôznych smeroch. Ak chceme dosiahnuť finančnú slobodu, musíme menej míňať a viac zarábať. Ak chceme zlepšiť zdravotný stav, musíme sa naučiť ako si odoprieť štvrtú šálku kávy, cigaretu, čokoládu, či pizzu. Ide o problémy typu „budem“, „nebudem“ a „chcem“.

Pevnú vôľu môžeme použiť pri všeličom, čo chceme zmeniť.

Dá sa teda pevná vôľa naučiť?

Áno, dá sa to. Mnoho ľudí má s ňou ťažkosti. Práve preto vytváram rozvojový program, zameraný na budovanie pevnej vôle. Chcem ľuďom odovzdať poznanie, ktoré aj mne samej pomohlo. Sú to najnovšie poznatky zo psychológie, neurovedy, medicíny a ekonómie. Ak pochopíme fungovanie mysle, vieme ju lepšie ovládať. Niektoré vzorce správania máme biologicky podmienené, preto ľahko podľahneme pokušeniu.

Napríklad, sme evolučne podmienený siahať po cukroch a tukoch. Alebo tiež náš mozog považuje za bezpečnejšie udržať si staré návyky – to, čo už má vybudované, ako nanovo vytvárať nové návyky. Je mnoho metód, ako zlepšiť sebakontrolu, zlomiť staré návyky a vytvoriť si nové. Tieto stratégie ľudí veľmi rada naučím. Dokonca aj spánok, vyvážená strava a relaxácia pomáhajú odolať pokušeniu.

Dá sa pevná vôľa naučiť? Odpovedala nám psychologička Zuzka Valigová.
Zdroj: Psychcoach – Zuzana Valigová

Získajú účastníci kurzu nejakým spôsobom aj podporu v praxi?

Pevná vôľa je „nákazlivá“. Zlé aj dobré návyky sa môžu šíriť z človeka na človeka podobne ako bacily a úplne imúnny nie je vôbec nikto. Pokúsim sa to v skratke vysvetliť. Ako ľudia sme spoločenské tvory a máme v sebe zakódované, aby sme medzi sebou nadväzovali kontakty. Náš mozog má k tomuto účelu tzv. zrkadlové neuróny. Ich prácou je sledovať, čo robia a cítia ostatní ľudia. Následne môže dôjsť k nevedomému napodobňovaniu.

Zrkadlové neuróny zachytia pohyb iného človeka a vyvolajú identický pohyb v našom tele. Možno to poznáte z návštev, keď ste si povedali, že určite si ten koláčik na stole nedáte, a zrazu ste ho mali v ruke. Vedci tiež zistili, že aj cieľom sa dokážeme nakaziť natoľko, že sa zmení aj naše správanie.  Počas vytvárania rozvojového programu som uvažovala, ako prostredníctvom neho poskytnúť ľuďom maximum.

Rozhodla som sa preto zapojiť do programu členskú zónu, prostredníctvom ktorej získajú účastníci kurzu širokú podporu komunity, moju osobnú podporu a tiež si tam nájdu sparingpartnera, s ktorým si budú posielať týždenné reporty, ako sa im na ceste za pevnou vôľou darilo. Vo výskumoch som sa dočítala, že ak máte sociálnu podporu v riešení problému spojeného so sebakontrolou, zvýšite si úspešnosť o 66%. To je neuveriteľné číslo, preto v mojom programe tento aspekt nesmie chýbať.

Dá sa pevná vôľa naučiť? Odpovedala nám psychologička Zuzka Valigová.
Zdroj: Psychcoach – Zuzana Valigová

Rovnako sa niekedy stane, že dosiahnete cieľ, na ktorom ste pracovali, ale po čase sa vrátite k starým návykom. Napríklad fitnesska pred súťažou schudne do formy a po súťaži priberie aj 15-20 kíl. Alebo si poviete, že našetríte na dovolenku a potom sa opäť vrátite k zbytočnému míňaniu peňazí. Prístup do členskej zóny účastníkom ostane aj po ukončení kurzu, čo znamená nekonečnú sociálnu podporu, čím znížime riziko zlyhania a následného JOJO efektu.

Čo by ste odkázali všetkým “večným začiatočníkom”?

Prestaňte začínať :),  pokračujte. Možno to nepôjde hneď podľa predstáv, možno vás čaká aj mnoho zlyhaní, ale ak vytrváte, výsledky sa dostavia. Nemá zmysel urobiť krok dopredu a krok či dva dozadu. Nemusíte robiť veľké zmeny. Predstavte si, že sa každý deň zlepšíte o 1%. Takú malú zmenu si nikto nevšimne. No o rok budete 37krát lepší a to už stojí za to. Držím palce všetkým, ktorí chcete prevziať zodpovednosť za svoj život a stať sa človekom, akým túžite byť.

Bude mi potešením, ak vás budem môcť sprevádzať na vašej vysnenej ceste. Rozvojový program na vytvorenie si pevnej vôle je v štádiu tvorby, ale keď bude k dispozícii, dozviete sa o ňom na FB stránke Psychcoach – Zuzana Valigová.

Ďakujeme za poskytnutý rozhovor.