Erik Kvasnička si jedného dňa povedal, že zo starého „šalátu“, v ktorom boli narýchlo napísané noty tých najznámejších slovenských piesní urobí knihu. O pár mesiacov neskôr vznikol Hitovník. Erik nám poskytol zaujímavý rozhovor, v ktorom sa dozviete veľa nielen z hudby, ale aj z jeho umeleckého života. 

Hneď na úvod by som sa ťa opýtala, ako si prežíval najťažšie chvíle počas koronavírusu, kedy sme boli všetci a od všetkého odstrihnutí? Pomáhala ti hudba vyrovnať sa s touto novou situáciou? Ktorá pieseň “ťa držala na nohách”? 

Koronavírus ma zasiahol tak, že som sa práve nachádzal v Edinburghu v Škótsku, kde som študoval a potreboval som sa dostať domov, nakoľko zavreli školu a SR zase hranice. Takže som absolvoval hneď prvý repatriačný let a 2 týždne v karanténe. Každopádne všetko prebehlo v poriadku a až tak veľmi ma to neobmedzilo, nakoľko pracujem z domu. Hudba ma sprevádza každý deň a nie je to inak ani počas koronakrízy. Hudbou sa inšpirujem pri práci, motivuje ma, upokojuje a buduje náladu. Ale to asi väčšinu z nás. Momentálne si v aute fičím napríklad na piesni Zatancuj si so mnou od Adama Ďuricu, haha! 

Všimla som si, že na súčasnú situáciu nadviazal aj spevák Separ a vytvoril Hot16challenge2 výzvu, do ktorej sa zapojila nielen slovenská, ale už aj česká scéna. Raperi na mňa vždy pôsobili ako silní chlapi, ktorí si nenechali “kafrať” do svojich vecí a teraz z nich cítiť spolupatričnosť, zdieľajú jeden cieľ. Nemáš pocit, že s novou situáciou vo svete vzniká aj nová “atmosféra” medzi interpretmi? 

Súhlasím, mimoriadna situácia a súčasná kríza dostala veľa ľudí na kolená a sám som prekvapený, že sú ľudia až tak súdržní a snažia sa držať spolu. Všetci sme v tom spolu a bojujeme za spoločný cieľ, takže ma to veľmi teší.

Ostaňme ešte chvíľku pri slovenských talentoch. Momentálne sa v televízii vysiela Superstar. Mnohí tvrdia, že ide o silný ročník. Sama som zostala prekvapená, aké výkony podávajú niektorí speváci. Tiež si myslíš, že súčasné “deti hudby” na sebe drú čoraz viac, aby vynikli medzi svojou konkurenciou? 

Superstar tiež sledujem, pretože ma to baví. Veľmi veľa spevákov a speváčok ma prekvapilo tento rok a nemyslel som, že aj keď je súťaž vysielaná už kopu rokov, stále sa nájdu noví a skvelí speváci. Niektorí nám už aj Hitovník odskúšali.

Pochádzaš z veľkej rodiny hudobníkov. Porozprávaj nám, aké je to vyrastať v takto nadanej rodine. Už od malička si cítil, že pôjdeš v rovnakých šľapajách ako oni? 

To by som ani nepovedal, že pochádzam z hudobníckej rodiny, len ja a brat sme sa aktívne začali venovať hudbe už od 5. ročníka na základnej škole. Veľmi nás to chytilo a ešte sme ani nemali gitaru, už sme mali kapelu, haha! Takže sme takmer celé dospievanie strávili s gitarami v ruke. Celé dni organizovania puberťáckej kapely a rozmýšľania nad tým, že si „naše“ pesničky budú jedného dňa hrať mladí ľudia po celom Slovensku, nás motivovalo každý deň na sebe pracovať. 

Niet pochýb o tom, že ti hudba prirástla k srdcu. Neskôr, ako pravý teeneger si sa snažil naučiť noty populárnych slovenských pesničiek zo “šalátových vydaní”. Bol práve aj toto jeden z dôvodov, prečo si sa rozhodol vydať knihu plnú slovenských evergreenov – Hitovník?

Presne tak. V našich playlistoch bola kopa slovenských populárnych piesní a pri hraní na chate s kamarátmi a rodinou sa mená piesní, ktoré chceli ľudia spievať, len tak strieľali. Texty s akordami sme si teda pracne hľadali cez internet. Ak sme ich nenašli, spoliehali sme sa na naše hudobné schopnosti a vopred posťahované pesničky na papieri. Pokiaľ tam boli, samozrejme, akordy správne napísané…  

Keďže sme v takejto situácii neboli len my a „handmade“ zbierky rozhádzaných textov pesničiek s akordami mal takmer každý gitarista v puzdre na gitaru, vznikla myšlienka nielen im, ale aj všetkým nadšencom hudby to trošku uľahčiť a dať týmto „šalátikom“ formu, ktorú si zaslúžia. 

Znie to krásne a jednoducho, no nebolo to však tak. Čo je dnes realitou, to sa za veľmi dlhé obdobie zdalo byť nedosiahnuteľné. 

Vizuálna stránka spevníka bola na svete veľmi rýchlo s viac ako 150 hitmi. Až potom sa začali riešiť iné záležitosti, s ktorými sme najprv vôbec nepočítali. Nech bola komunikácia s autormi a ich právnymi zástupcami akokoľvek zdĺhavá a komplikovaná, nášho cieľa – dostať túto zbierku do tvojich rúk – sme sa nevzdali. Aj keď piesne, ktoré už boli na svete, z Hitovníka postupne ubúdali, to najlepšie v ňom stále nájdete a o zábavu s ním máte na chatovačke či grilovačke postarané.

Pre koho je teda Hitovník určený a akých autorov v ňom nájdeme?

Hitovník je určený skutočne pre každého gitaristu či klaviristu, alebo aj pre ukulele a iné strunové nástroje. Je tvorený modernou formou a na každej strane sú znázornené aj prstoklady akordov, aby aj amatérsky hudobník nemal problém si z chuti a hneď vedieť zahrať skladbu, ktorú chce, bez hľadania akordov po internete. 

Spevník obsahuje okrem skvelých skupín a interpretov (a kope pesničiek od nich), ako Tublatanka, Desmod, IMT Smile, Polemic, Horkýže Slíže, Adam Ďurica, Peter Nagy, Jana Kirschner, Lukáš Adamec, Metalinda, Team, aj ľudové a zľudovené piesne, aby uspokojil každé ucho a zaručil zábavu na 100%!

Vidím oveľa väčší nárast piesní aj medzi slovenskými rappermi s cieľom motivovať, inšpirovať a upútať.

Každá nová generácia hudobníkov je iná. Vždy je v nej trošku revolty a drzosti hovoriť o veciach, o ktorých sa doposiaľ nehovorilo alebo hovorilo málo. O čom hovorí tá dnešná generácia? Na čo mladí umelci začali na rozdiel od svojich predchodcov viac upozorňovať?  

Samozrejme, že sa aj tá hudobná sféra vyvíja a je niečím iná. Ja osobne počúvam interpretov, ktorých piesne hovoria príbeh a motivujú ma. Takže predovšetkým vidím oveľa väčší nárast piesní, aj medzi slovenskými rappermi s cieľom motivovať, inšpirovať a upútať. Ale každý asi vidí to, na čo sa zameriava, no nie? 🙂

Ďakujeme za rozhovor!