Každá z nás túži po hladkej pleti bez vyrážok, na ktorej by sa krásne vynímal skvelý make-up. Avšak, nie všetky máme to požehnanie mať dokonalú pleť. Spýtali sme sa vizážistky Katky Sivákovej, čo robiť, aby naša pleť bola zdravá, pružná a pripravená na make-up.

Katka pracuje v oblasti kozmetických služieb a vizáže už viac ako 13 rokov. Svoju prácu má veľmi rada, najviac ju baví spoznávať nových ľudí, ich príbehy, ale aj nadväzovanie nových priateľstiev. My sme sa jej opýtali, ako by mala vyzerať starostlivosť o pleť. Jej tipy stoja za prečítanie.

„Kľúčovým krokom starostlivosti o pleť je jej každodenné čistenie. Tento rituál je dôležitý pre všetky ženy, bez rozdielu či aplikujú make-up alebo nie. Pleť sa nám totiž potí, vytvára sa na nej maz a je ovplyvnená znečistením z okolia. Tieto nečistoty upchávajú póry, a preto si pokožka zaslúži dôkladné vyčistenie aspoň vo večerných hodinách,“ vysvetľuje Katka.

Základná starostlivosť o pleť sa skladá zo štyroch krokov, a to čistenie pleti, tonizácia, starostlivosť a ochrana. Katka nám v nasledujúcich riadkoch opíše, ako máme postupovať. Poďme sa teda na to spoločne pozrieť.

Zdroj: Katka Siváková

Čistenie pleti

Čistenie pleti je prvý a základný krok, ktorým odstránime maz, pot a make-up. Ak si dobre vyčistíme pleť, lepšie sa nám do nej absorbujú ďalšie látky. Na čistenie pleti použijeme pleťové mlieka, gély a čistiace peny. Pri výbere produktov sa rozhodujeme podľa toho, aký máme typ pleti.

Tonizácia

Vďaka tonizácii pleť dočistíme a osviežime. Tonikum používame ráno aj večer. Po toniku je pleť pripravená na absorbovanie účinných látok obsiahnutých v kréme. Vyberáme si buď hydratačný, alebo výživný. Záleží to od typu pleti.

Starostlivosť

1. Suchá pleť – je citlivá, náchylná k podráždeniu, rýchlejšie starne, svrbí, je napnutá. Chýba jej nielen voda, ale aj lipidy. Tu je vhodný regeneračný a výživný krém.

2. Mastná pleť – spoznávame ju zvýšenou tvorbou mazu, lesku a nedokonalosti. Vhodné prípravky sú
pleťová voda, ktorá neobsahuje alkohol, čistiace gély, dobre hydratačný a zmatňujúci krém. Raz za
čas je vhodné urobiť si aj peeling, ktorý odstráni odumreté bunky. Ja osobne odporúčam aj masky na
pleť, a to konkrétne ichtyolové želé a masku zo 7 byliniek.

3. Zmiešaná pleť – charakterizuje ju lesklá T-zóna, líca sú zväčša napnuté a suché. Na čistenie pleti používame gél alebo čistiacu penu, ak aj pri týchto prípravkoch cítime pnutie, tak použijeme pleťové mlieko. Pleťovú vodu používame hydratačnú, nikdy nie micerálnu. Čo sa týka krému, môžeme aplikovať ten na normálnu pleť alebo zmaťňujúci na T-zónu. Raz za týždeň si môžeme urobiť aj masku.

Ochrana

Dobrá ochrana pred slnkom je ten najlepší krok v boji so starnutím pleti, dokonca lepší, ako drahé pleťové sérum. Ochranný faktor by ste mali mať na tvári každý deň, nielen v lete, v trópoch a na pláži. Aj počas šoférovania ste vystavení UV žiareniu, ktoré spôsobuje rakovinu kože a vrásky.

Ak je o pleť dôkladne postarané, nebudeme musieť mať obavy z nanášania make-upu. Stačí si už len vybrať ten správny odtieň, ktorý vyhovuje našej pokožke a môžeme začať s líčením.

 

Katke ďakujeme za jej rady a želáme jej veľa úspechov v práci i v súkromnom živote.