Nechce sa mi, nedá sa mi, nemám čas, oblečenie, kam s deťmi? Nezdajú sa vám tieto výhovorky akési povedomé? Musíme vás uistiť, že ak je reč o cvičení, nevyhovárate sa len vy, ale veľa z nás. Fitness trénerky Lenky sme sa opýtali, ako si poradiť s lenivosťou a ísť konečne cvičiť. Tak nečakajte a poďte si po motiváciu hneď teraz. 

 

Kto je Lenka Fitness Coach?

Som Lenka a myslím si, že pár ľudí má môže vnímať cez sociálne siete ako Lenka Fitness Coach. S fitness, resp. s cvičením som začala cca pred 4,5 rokmi a prvé skúsenosti s trénovaním klientov som nadobudla cca pred 2 rokmi.

Na začiatku môjho „fitness príbehu“ som nebola spokojná so svojou postavou. Cvičiť som začala najprv doma podľa videí na internete, no s veľmi malými znalosťami o strave. Postupne ma to začalo viac a viac baviť, hlavne keď začali byť vidieť prvé výsledky.

Svojim aktívnym životom a pestrou stravou by som rada povzbudila aj ostatné ženy k zmene k lepšiemu. Bolo to moje najlepšie rozhodnutie – postaviť sa z gauča a začať žiť aktívne. Každý deň si za to ďakujem, že som pred 4,5 rokmi začala.

Nasledujúce riadky sú o výhovorkách, s ktorými sa pri mojej práci stretávam dosť často. Možno vo výhovorkách spoznáte svoju kamarátku, kolegyňu, sestru, či dokonca samú seba. Verte mi, nie ste v tom samé.

Nemôžem cvičiť, lebo nemám vhodné oblečenie

Vhodné oblečenie je čokoľvek v čom sa cítiš dobre. A naozaj to Nemusí byť najnovšia kolekcia fitness oblečenia. Dnes sa dá nájsť v obchodoch oblečenie za rozumnú cenu a primeranej kvality a je len na tebe, či chceš investovať do kúpy drahšieho značkového oblečenia viac. Účel splní akékoľvek oblečenie, dôležité je zdvihnúť sa a ísť na sebe pracovať.

View this post on Instagram

PREMENA ❗️ . Predstavujem Vám moju ďalšiu klientku @andreakaminska a jej premenu. Čo táto žena za mesiac našej spolupráce stihla urobiť je mimoriadne. . Aďka predtým nikdy necvičila a asi ani neverila, že vôbec niekedy začne ? ale prekonala svoju pohodlnosť a oslovila ma. Samozrejmosťou bola úprava stravy a poctivé tréningy. A toto je výsledok. . To, čo môžete vidieť na fotkách ani zďaleka nieje všetko, pretože zmena prebehla aj v hlave. Aďka pochopila, že vyvážený a pestrý jedalniček je veľmi fajn (nič, čo jej nechutí, jesť nemusí) a na tie sladkosti si už ani nespomenie. Nočný kebab vymenila za ľahkú večeru, a ako sama povedala, cíti sa oveľa lepšie a má plno energie. . Tak neseď doma na zadku, nespokojná a deprimovaná zo života ale pohni sa konečne tým správnym smerom ? . P.S.: zmena fakt nieje len fyzická. #fitnesscoach #fitnesatrainer #transformation #beforeandafter #fitnessmotivation #fitnessgoals #motivation #fitnesstransformation #fitfam #workoutday #findyourstrong #fitness #getfit #gymmotivation #training #fitlife #fitnesslifestyle #doyourbest #slovakfitness #slovakfitnessgirl #slovakfitnesspeople #premena #predapo

A post shared by Lenka Fitness Coach (@lenka_blabla) on

Nemôžem sa hýbať, lebo nevládzem, nemám kondičku

To býva dosť častý argument prečo neísť cvičiť, resp. to odkladať na potom, keď raz … Môj protiargument na to je jednoduchý. Nijako inak sa kondička nedá získať, iba cvičením a hýbaním sa. Ak nikdy nezačneš, nikdy sa tvoj stav nezlepší. Myslím si, že nie je na čo čakať a začať treba hneď.

 

Nemôžem to ani vyskúšať, lebo mám zranenie

Veľmi záleží od charakteru zranenia. V dnešnej dobe existuje veľa odborníkov (fyzioterapeuti, školení tréneri …), ktorí dokážu pomôcť aj v takýchto situáciách. Dobrý a skúsený tréner by mal odhadnúť svoje možnosti a správne poradiť klientom. Verím, že vždy sa dá nájsť spôsob ako to zvládnuť, stačí chcieť. No určite by som neodporúčala klientom vrhnúť sa do cvičenie na vlastnú päsť, ak nemajú žiadne predošlé skúsenosti a k tomu majú nejaký druh zranenia.

Pohyb a šport nás majú posúvať vpred, nie spôsobovať bolesť a ďalšie zranenia.

Nemôžem cvičiť, lebo nemám čas

Táto „výhovorka“ je na úplnom vrchole toho, čo počúvam od ľudí okolo seba. Toto presvedčenie o disponovaní nedostatku času brzdí v rozvoji obrovské kvantum ľudí. Čerpám z vlastnej skúsenosti, a tak viem, že ak si ten čas nevytvorím, reálne ho nikdy mať nebudem. Deň má presne 24 hodín a je len na tebe aké priority si určíš.

Mojimi prioritami (mimo rodiny) je moje vlastné zdravie. To fyzické aj psychické. Preto je pre mňa čas na pohyb a čas na prípravu vyváženej stravy dennou prioritou. Aj svojim klientkám zvyknem často vravievať, že to nie je len o vonkajšej schránke, ale hlavne o dobrom pocite zo seba, že som niečo dokázala, že robím niečo plnohodnotné pre seba a pre svoje zdravie.

Môžeš mať sixpack na bruchu, no ak nie si psychicky a fyzicky zdravá, je to úplne nepodstatné.

Čo sa týka cvičenia a pohybu ako takého, ľudia majú pocit, že musia robiť ihneď veľké veci. A pritom stačí použiť schody na miesto výťahu, prejsť dve zastávky do práce peši, sledovať si pitný režim . Tieto  veci nie sú časovo náročné a aj tak ich tí ľudia, ktorí sa sťažujú na nedostatok času, nerobia. A keď sme konkrétne pri cvičení, stačí si nájsť hodinu času, dva tri krát do týždňa a vieš z toho čerpať benefity a výrazne si zlepšiť kvalitu života. Zdôraznila by som, že nájsť si čas pre seba a svoje zdravie je nevyhnutné. Kto na teba bude myslieť, ak nie ty sama?

View this post on Instagram

Na čom staviam svoj progress? ? . Prezradím Vám tajomstvo ? . Staviam ho na 1000 malých denných rozhodnutiach. Že namiesto výťahu použijem schody, že namiesto pozerania telky si plánujem jedlo na další deň, že namiesto lenivého polihovania si idem zatrénovať, že namiesto vyspávania vstanem skôr a navarím si svoje jedlo, že namiesto výhovoriek si hľadám spôsob ako sa to dá … Mohla by som pokračovať ale tento post by bol nekonečný. . Čo si sama neurobím, to nemám. Moji rodičia ma vychovali v tomto duchu a som im za to nesmierne vďačná. Uvedomila som si, že je len na mne ako sa rozhodnem a prežijem svoj deň. . Som svojim vlastným šéfom ? a je to taaak oslobodzujúce ✌? . . . #cvicenie #cvicim #cvicime #cvicimczsk #posilka #fitko #svaly #fitkujem_skcz #nabersvaly #trenerka #slovakfitness #slovakfitnessgirl #slovakfitnesspeople #czechfitness #czechfitnessgirl #zdravastrava #zdravyzivotnistyl #zdravyzivotnystyl #nebbiafitness #makam #makamnasobe #fitnessacky #kardio #ukazformu #posilnovanie #robimcomabavi #samasebe

A post shared by Lenka Fitness Coach (@lenka_blabla) on

Nemôžem trénovať, lebo chodím do práce /do školy

Všetci máme svoje povinnosti a neodkladné záležitosti, ktoré musíme plniť. No nemalo by to byť prekážkou medzi tebou a tvojim zdravým životným štýlom. Ak naozaj chceš, tak si svoj spôsob, ako to všetko zvládnuť, nájdeš. Nemyslím tým ísť tvrdohlavo aj cez mŕtvoly a vnímať svet len čiernobielo. Skôr mám na mysli snažiť sa vyťažiť z každej situácie maximum.

Keď môžem spomenúť svoju osobnú skúsenosť, tak k cvičeniu som sa dostala počas štúdia na VŠ a popritom som pracovala. Takže škola, práca a do toho učenie, no nikdy som to nebrala ako dôvod neísť trénovať. Práve naopak. Pre mňa to bola, a aj stále je, perfektná psychohygiena. Vo väčšine prípadov sa mi potvrdilo, že aj keď bol môj deň náročný, išla som si zacvičiť. A ten pocit stojí vždy za to.

View this post on Instagram

Toto je ono ☀️ počasie na 1* a víkend užitý naplno. . Musím povedať, že aktívny oddych ma baví najviac. Na také to ležanie a ničnerobenie veľmi niesom (aj keď ani to občas nezaškodí) ? a keďže mi už asi nadobro skončila sezóna na snowboard, tak to chce niečo ďalšie. . Prechádzky a výlety, na to by ma bolo ? . A ako najradšej oddychujete vy? ? . . . #cvicim #cvicime #posilka #fitko #oddych #pohyb #cvicenie #svaly #nabersvaly #kardio #trening #trenerka #zivotnystyl #skfit #czechfit #ukazformu #cvicimczsk #fitnessacky #slovakfitness #slovakfitnessgirl #czechfitness #czechfitnessgirl #zivotnistyl #aktivnyoddych #aktivnyzivot #zdravastrava #zdravyzivotnistyl

A post shared by Lenka Fitness Coach (@lenka_blabla) on

Nebudem cvičiť, lebo nikdy sa mi nepodarí schudnúť

Pri chudnutí je veľmi dôležité nastavenie myslenia a správna motivácia. S takýmto „nikdy sa mi nepodarí schudnúť“ postojom sa ťažšie pracuje. Viem, že ak za mnou príde klientka, ktorá chce redukovať tuk, musím aj k jej psychike pristupovať obozretne.

Ak si aj na začiatku neveria, je to v poriadku. Postupne si medzi sebou budujeme dôveru a mojou úlohou je klientky aj správne motivovať a udržať ich v režime „chcem to dokázať“.

Nemusíš všetko zvládnuť úplne sama, občas máme každý takéto myšlienky a potrebujeme pomoc. Preto som si vlastne vybrala toto povolanie. Som fitness coach a chcem ľuďom pomôcť cítiť sa lepšie vo vlastnom tele.

 

Lenke ďakujeme za rozhovor a želáme jej veľa úspechov. Pevne veríme, že ste po prečítaní jej inšpiratívnych riadkov rovnako motivované ako my 🙂 .