Ženám čoraz viac chýba sebavedomie. Pomaly, ale isto sa z ich životov vytráca ženskosť. Ako sa stať femme fatale ti prezradí slovenská kráľovná burlesque. Po jej kurze očaríš nielen večer v bare, ale aj keď budeš po práci stáť na zastávke MHD.

 

Vedeli ste, že história burlesque siaha až do 17. storočia? Názov je odvodený od talianskeho slova „burlesco“, čo znamená vtip alebo výsmech – a presne tak sa všetko aj začalo. Boli to komické vystúpenia, ktoré bavili nižšie spoločenské vrstvy práve parodovaním spoločnosti, politiky a iných vážnych tém.

Až v roku 1866 úspech tanečníc v pančuškách, The Black Crook, priniesol pozornosť aj „slušných“ divákov, ktorí boli pripravení vysoliť veľké peniaze za sexuálne stimulujúcu zábavu. Postupom času sa začali dámy na pódiu odhaľovať čoraz viac. Vyhli sa však obscénnosti a vulgarite. Hlavným zámerom bola zábava a do istej miery dráždenie, nie však urážanie.

Ženská podoba sa začala oslavovať aj na veľkom plátne. Štýl komédie a humoru Marylin Monroe mal veľa zo starého burlesque. Najznámejšia Dita Von Teese so svojím číslom v obrovskom Martini pohári to zrejme dotiahla v našom povedomí najďalej.

Dnešný burlesque ma veľa podôb. Moderné technológie sa využívajú pri výrobe rekvizít a tvorbe kostýmov, využívajú sa prvky rôznych tanečných štýlov a hudobných žánrov. V súčasnosti môžeme vidieť na pódiách naozaj rôznorodé čísla, ktoré si však zachovávajú spoločné rysy dráždenia a odhaľovania sa – tzv. „neo burlesque“.

„Ženy si neuvedomujú svoju ženskosť a chýba im sebavedomie,“ tvrdí slovenská kráľovná burlesque
Zdroj: Zuzana Očovanová

Tvrdíš, že Burlesque nie je až tak o tanci ako skôr o sebavedomí. Ak žene sebavedomie chýba, pomôžu jej tvoje tréningy?

Na mojich kurzoch Burlesque mám nastavený dresscode, to znamená, že dievčatá, keď prídu na tréning, tak sa hodia do predpísaného oblečenia, nazujú opätky a potom sa postavia pred zrkadlo.

Pozerať sa celý čas na odraz tela so všetkými jeho nedostatkami je pre mnohé zo žien problém. Avšak o tom Burlesque je, o prijatí samej seba s prednosťami aj nedokonalosťami.

Na hodinách sa učíme správnemu držaniu tela, chôdzi i ladným pohybom. S pribúdajúcimi tréningami si na ženách všímam, ako sa menia, samozrejme, k pozitívnemu. Už sa viac nehanbia a dokonca sa dohadujú medzi sebou, kedy pôjdu na víno alebo na nejaký žúr. Burlesque naučí ženy, aby sa medzi sebou tolerovali a prijali sa so všetkými nedokonalosťami, veľakrát z toho vzniknú úprimné priateľstvá.

Cieľom tvojho kurzu je, aby sa teda ženy naučili veriť v samú seba, však?

Áno, aby boli ženy opäť sebavedomé a aby sa ženskosť stala súčasťou ich života. Mnohé ženy mi hovoria, že pracujú v mužskom kolektíve, kde trávia kopec času a ani nie sú k ženskosti vedené. Po mojom kurze si budú uvedomovať svoju krásu, chyby i seba, nielen keď budú v práci, ale aj keď budú čakať na električku.

Už to nebude len také hocijaké státie na zastávke MHD. Budú vzpriamené a vedomé toho, kým sú a čo od života očakávajú.

Aká bola najlepšia odozva na tvoj kurz Burlesque?

Jedno dievča sa mi prihlásilo na kurz hneď po tom, čo sa rozišla s frajerom. Bola smutná a chýbalo jej sebavedomie. Po roku je to úplne niekto iný. Poslala mi veľmi dlhú správu na mobil, ako jej Burlesque zmenil život, vtlačili sa mi vtedy slzy do očí.

Teba Burlesque tiež zmenil?

Jasné, najviac. Som otvorenejšia. Detstvo som trávila s mojimi sesternicami, ktoré odjakživa tvrdia, že som bola z nich vždy tá, ktorá sa najviac hanbila. Dokonca aj na besiedke v škôlke som bola tá, ktorá sa rozplakala. Teraz je zo mňa sebavedomá žena.

Ako si sa k tomu dostala?

Burlesque som najprv našla na Facebooku. Zaujalo ma to, a tak som si pozrela aj film. Potom som absolvovala hodinu Burlesque v Bratislave. Zapáčilo sa mi to na toľko, že som si sama urobila kurz.

Teraz učím ženy, ako byť viac šťastné so svojim telom a nebáť sa pozrieť do zrkadla. Slovenky s tým ešte stále majú problém.

Ako vnímajú Burlesque v Európe a na Slovensku? Nemajú našinci viac predsudkov na rozdiel od cudzincov?

U nás ľudia Burlesque moc nepoznajú. Keďže je súčasťou tréningov alebo samotných vystúpení aj vyzliekanie oblečenia, nezainteresovaná osoba to hneď vníma ako striptíz. U nás ľudia vlastne nevedia pochopiť, na čo sa pozerajú. Keby sa im to vysvetlilo, možno by zaujali k tomu postoj, ako majú ľudia v zahraničí. Sú viac otvorenejší a Burlesque vnímajú s rešpektom.

„Ženy si neuvedomujú svoju ženskosť a chýba im sebavedomie,“ tvrdí slovenská kráľovná burlesque
Zdroj: Alexandra Rymšinová

Ako prebieha kurz Burlesque? Čo všetko sa učíte na hodinách?

Mám začiatočnícke kurzy a potom ďalšie pre pokročilých. So začiatočníčkami máme každú hodinu zameranú na inú rekvizitu, resp. pomôcku. Raz sa učíme ako si elegantne vyzliecť rukavičky, inokedy pančušky. Na základe nadobudnutých praktických zručností sa ideme učiť choreografiu, ktorú si potom spoločne zatancujeme.

Keď tvoje klientky absolvujú celý kurz, chodíte potom aj na nejaké vystúpenia?

Doteraz baby moc nechceli vystupovať, lebo sa hanbili. Minule som organizovala v Bratislave vystúpenie, a to sa im veľmi páčilo. Samé od seba sa ma pýtali, že kedy aj ony budú vystupovať. Videli, že vystupovanie pred inými ľuďmi ako sme len my na kurze, je vlastne v pohode. Tak možno spravím predstavenie, kde budú vystupovať len ony.

Ty si už vystupovala na viacerých miestach po svete, ktoré vystúpenie sa ti najviac vrylo do pamäti?

Keď som bola v New Yorku. Vždy som tam chcela ísť, splnil sa mi tým pádom aj môj sen. Vlastne, vystupovala som všade v Európe, ale v Paríži to bolo veľmi špeciálne. Bola som tam headliner. Cítila som sa naozaj výnimočne.

Aké sú trénerky Burlesque v súkromí, tiež sú introvertky ako ty?

Väčšinou áno. Ja o sebe hovorím, že žijem život dvoch ľudí. Keď treba, tak sa viem z jedného režimu prepnúť na druhý. V súkromí som tichá, no keď mám ísť na kurz ku dievčatám, zrazu som zhovorčivá a plná energie.

V budúcnosti plánuješ nejaké vystúpenia, kde  by sme ťa mohli vidieť?

Najbližšie plánujem predstavenie v máji. Zatiaľ je všetko v štádiu príprav, no diváci sa môžu tešiť aj na zahraničných umelcov. Takéto predstavenia by som chcela robiť pravidelne. Verejnosť naposledy prejavila veľký záujem. Prvýkrát sa lístky na predstavenie vypredali do jednej hodiny od uverejnenia udalosti. V budúcnosti by som sa rada zamerala aj na organizovanie workshopov v iných mestách po Slovensku.

 

Ďakujeme veľmi pekne za odpovede. Prajeme ešte veľa krásnych vystúpení a úspešných kurzov. Budeme držať palce!