Ako byť úspešná v práci a pri tom nezanedbávať ani seba, ani rodinu? Na odpovede sme išli ku Monike Mihokovej, certifikovanej koučke a mentorke. A ako znela jedna z jej mnohých rád? „Buď vytrvalá, dynamická a všetko rob s radosťou a vášňou a úspech sa dostaví čo nevidieť.“ Rozhovor, ktorý vám pomôže cítiť sa šťastne a vyrovnane. 

 

Mnohé ženy majú problém skĺbiť rodinu, domácnosť a prácu. Chcú byť úspešné na všetkých frontoch, ale nejako im to nevychádza, najmä v práci. Čo by si im poradila?

Áno, my ženy to máme tak, že sme okrem žien, aj matkami, manželkami a aj zamestnankyňami či podnikateľkami. Zastávame viacero funkcií. A čo by som poradila? Jednoznačne si urobiť priority. Bola som na tom úplne podobne pred pár rokmi, keď sa mi narodil synček. Mihnutím oka sa zmenil môj život na nepoznanie. A vtedy som si uvedomila, čo je pre mňa dôležité a podľa toho som si nastavila deň/týždeň či mesiac.

Plánovala som vopred, určila si priority podľa seba, aby som bola ja v pohode. Ako sa hovorí, keď je mamka v pohode, tak sú aj deti aj manžel a celá rodina v pohode.

View this post on Instagram

? Som Monika a som certifikovaný kouč. . ⁉️ Kto je kouč a čo ten koučing vlastne je? . ? Koučing je dôverný rozhovor medzi "koučom a klientom". Kouč dáva klientovi silné otvorené otázky, vďaka čomu sa klient posúva k svojmu zmysluplnému riešeniu svojho problému. V závere sa rozhodne a definuje si akčné kroky na svoj problém ako aj presný termín realizácie. . ? Najdôležitejším faktorom pre klienta je v závere uvedomenie si mnohých aspektov svojho problému. A na každý problém je riešenie. Riešenie, ktoré má každý vo svojom hlbokom vnútri. To riešenie, ktoré keď si klient uvedomí, je pre neho to najlepšie a najvýhodnejšie. . ? Koučing sa môže deliť na rôzne oblasti avšak najčastejšie sa delí na životné témy a biznis témy. . ? Životné témy: vzťahy a partnerstvo, zdravie a strava, kariéra, fyzická kondícia, rodina, životný štýl, duchovno, viera…. ? Biznis témy: podnikanie, predaj a marketing, vedenie ľudí, riadenie firmy, plánovanie a projekty, účtovníctvo, ľudské zdroje, financie…. . ? V závere, každá téma či problém, s ktorou si nevieš pomôcť a tápaš v tme je zrelá na koučing. . ? Tak ma neváhaj kontaktovať! Rada Ťa nasmerujem na odpovede, ktoré Ti dajú zmysel v Tvojom živote. . ? Ďakujem za ❤️ ak sa post páči a bude rada ak vyzdielaš známym, ktorí potrebujú pomoc. . ? Prajem krásny a úspešný deň. Monika . #dneskoucujem #dnessomkouc #zivotkouca #cojekoucing #koucing #kouc #bizniskouc #lifekouc #podnikanie #zenyvbiznise #silnezeny #akcnezeny #uspech #motivacia #nasledujemsvojesny #dajsnomkridla #vztahy #rodina #partnerstvo #zdravie #kariera #vedenieludi #riadeniefirmy #projekty #planovanie #presov #kosice #posunsavpred #spoznajsvojeriesenia #sensesolution_sk

A post shared by Monika – Sense Solution (@sensesolution_sk) on

Ak sa chceme v práci vyšplhať čo najvyššie, napríklad byť na poste vedúcej osobnosti (napr. manažérky) alebo si dokonca založiť vlastný biznis a byť sama sebe paňou, ako to dosiahneme? Akými vlastnosťami by sme mali disponovať, aby z nás bola dobrá „šéfka“?

U mňa to išlo tak automaticky. Nemala som ambície kariérne rásť či byť manažérkou a riadiť ľudí. Ja som chcela robiť prácu, ktorá ma baví. A keď ťa práca baví, tak to robíš s vášňou, entuziazmom, dynamikou a veľkou energiou. Proste ideš na maximum. Ale hlavne, robíš to s veľkou radosťou.

A keď tak funguješ dlhodobo, tak si to ľudia okolo všímajú a vnímajú. Vidia, že pristupuješ k práci zodpovedne, robíš nadčasy, ale nie preto, lebo to požadujú, ale preto, lebo chceš vyriešiť nejaký problém a dotiahnuť veci do konca. Nechceš odísť z práce, lebo to chceš dokončiť. A potom prídu aj povýšenia.

A podobne je to aj vo vlastnom biznise. Tu ťa nikto nenúti pracovať. Tu nič nemusíš, ale tu chceš pracovať a robiť to, čo ťa baví.

Čiže ako dosiahnuť úspech v kariére? Buď vytrvalá, dynamická a všetko rob s radosťou a vášňou a úspech sa dostaví čo nevidieť.

View this post on Instagram

. ? "Môžeš v živote zvládnuť absolútne čokoľvek, ale len za predpokladu, že veríš v seba samého." . ? Viera ako taká je veľmi dôležitá, ale ešte dôležitejšie je veriť v seba samého, svojim schopnostiam, možnostiam, ale aj vo svoju intuíciu, čo nám hovorí srdce. Ak uveríš, že to dáš a dokážeš, tak sa tak aj stane. . ❓ Ako si na tom? . Poteším sa LIKE ❤️ a odpovediam. Monika #dajsnomkridla #vieravseba #versebe #versi #dasto #dokazesto #budstastny #buduspesny #budodvazny #stastie #uspech #odvaha #motivacia #inspiracia #citaty #kouc #koucing #bizniskouc #lifekouc #kosice #instakosice #ikosice #presov #michalovce #humenne #moldava #vranov #trebisov #sensesolution_sk

A post shared by Monika – Sense Solution (@sensesolution_sk) on

A ako byť dobrým šéfom? Každý má inú predstavu o svojom šéfovi. Ja som ich mala niekoľko. No podľa mňa by mal byť jednoznačne ľudský, empatický, vedieť delegovať nielen úlohy, ale s nimi aj zodpovednosti. Byť veľmi dobrým poslucháčom a vedieť veľmi dobre komunikovať priamo, transparentne a otvorene. A jednou nosnou črtou by malo byť, že vie prevziať zodpovednosť za svoj tím a vždy za nimi stáť v dobrom aj v zlom.

V úspešnom a fungujúcom biznise sa odrážajú aj vzťahy, ktoré panujú na pracovisku. Ako si vieme vybudovať dobrý vzťah s kolegami, nadriadenými alebo podriadenými?

Vzťahy nevznikajú zo dňa na deň, ale formujú sa niekoľko rokov. U mňa sa osvedčila otvorená, priama a transparentná komunikácia vo všetkých oblastiach. Takisto ako spoľahlivosť, ochota pomôcť a pochopenie, hlavne v ťažkých a náročných situáciách. A v neposlednom rade veľký rešpekt a úcta, a to bez ohľadu na titul, pozíciu, skúsenosti či vek a pod.

Každého jedného kolegu či nadriadeného alebo podriadeného si veľmi vážim. Keďže som momentálne vo vlastnom biznise, to isté platí aj pre biznis partnerov a dodávateľov či odberateľov. Vážim si ľudí vo svojom živote a som vďačná za situácie, ktoré sa mi dejú.

View this post on Instagram

?? Som Monika, certifikovaný biznis a life kouč, mentor biznis tém a konzultant v HR témach. . ? Nasmerujem Ťa k odpovediam a riešeniam, ktoré Ti budú dávať zmysel, aby si dosiahol svoje ciele tak v profesnom ako aj v osobnom živote. . ⁉️ Ak sa práve nachádzaš v procese rozhodovania či zmeny kariéry, či riešiš biznis výzvy, či iné osobné a životné témy… a nevieš sa posunúť vpred k svojmu cieľu … . ? Tak neváhaj napíš, zavolaj a dohodni si so mnou bezplatné úvodné stretnutie. Rada Ti pomôžem! . ? Prajem krásny a úspešný deň. Monika . #osobnyrozvoj #robimcomilujem #koucing #bizniskoucing #lifekoucing #kouc #podnikanie #uspech #inspiracia #motivacia #instakouc #instagirl #instabiznis #onlinekoucing #buduspesna #plnimsisny #dajsnomkridla #vzdelavanie #idemzasvojimsnom #kosice #presov #michalovce #trebisov #humenne #kosiceregion #presovregion @sensesolution_sk #personaldevelopment #coaching #businesscoaching

A post shared by Monika – Sense Solution (@sensesolution_sk) on

Veľa žien, ktoré sú na vedúcich pozíciách častokrát nemajú dostatok času na svoje deti. Nedostatok matkinej pozornosti sa môže negatívne odraziť na dieťati. Vieš nám poradiť, ako sa o pracovnom vyťažení s deťmi porozprávať alebo im nejakým spôsobom svoju zaneprázdnenosť vysvetliť?

Osobne si nemyslím, že s malým dieťatkom sa o tom dá rozprávať. Ja som bola na materskej cca 6-7 mesiacov, a to sa dieťa v tomto veku učí sedieť a plaziť. Takže v mojom prípade to nešlo. Čo som však začala aplikovať, je plánovať a robiť si priority, ako som už vyššie spomínala.

Ja som si po práci vždy vyčlenila čas pre deti. V preklade to znamená, že keď som mala hodinu denne času pre deti, znamenalo to, že sme sa hrali tak, ako chceli a plne som sa venovala im. Neodbehávala som do kuchyne, či telefonovala, či klepala do notebooku a pod. Jednoducho som celú hodinu venovala im.

Teraz to tiež mám zaužívané a funguje nám to skvele. A tiež venujem víkendy rodine a nie práci. Deti v malom veku veľmi nechápu, prečo mamka musí toľko pracovať a byť často na telefóne, či nebyť doma, keď chodí po služobných cestách.

Dieťa si to vysvetľuje po svojom, a to tak, že mamka na mňa nemá čas, nechce sa so mnou hrať a v krajnom prípade, že ma mamka neľúbi. Čo vôbec nie je pravda. Úprimne, mala som s tým zo začiatku problémy, ale som si uvedomila, že deti ma potrebujú teraz a nie až o 10 rokov, keď už budú samostatnejšie.

View this post on Instagram

? „Vďaka formálnemu vzdelávaniu sa uživíte; vďaka sebavzdelávaniu zbohatnete.“ — Jim Rohn . ? Vďaka sebavzdelávaniu rastieme, vyvíjame sa a posúvame sa vpred k našim snom. Preto nikdy neváhajte a vzdelávajte sa vždy a všade. Pýtajte sa! Ten kto sa pýta sa veľa dozvie. A čo sa naučíte praktizujte! . ? Ďakujem @tamiinspira, ktorá cez @instaranajky zorganizovala úžasne offline raňajky, kde som sa naučila veľa nového a spoznala úžasné dámy. A zistila, že je všetko možné, keď máš silnú vôľu, motiváciu a vytrvalosť. . ?? Energické dámy, ktoré si plnia svoje sny – zľava @sikulkovo.sk @sensesolution_sk – moja maličkosť ? @zdravepecenie, @olejprezdravie. . ? Foto momentka zachytená skvelou @galeriemotion_photography . . ❓ Ak ste aj vy boli na nejakom úžasnom seminári, workshope či inom skvelom podujatí, ktoré vás posunulo, kľudne napíšte do komentu nech sa inšpirujeme a navzájom posúvame. ? . ? Prenádherný a krásny deň prajem všetkým. Monika . #vzdelavanie #osobnyrozvoj #plnimsisny #networking #sebavzdelavanie #offlineranajky #instaranajky #nicmanezastavi #idemvpred #posuvamsa #ucimsa #inspiracia #motivacia #uspech #vnutornebohatstvo #zenskasila #zenyvbiznise #akcnezeny #instazeny #instadamy #koucing #kouc #bizniskoucing #lifekoucing #instakouc #onlinekouc #osobnykouc #dajsnomkridla #sensesolution_sk

A post shared by Monika – Sense Solution (@sensesolution_sk) on

 

Úspešné ženy majú častokrát problém nájsť si partnera, ktorému by nevadilo, že sa jej darí. Predsa len ešte stále prevláda stereotyp o „žienke domácej“. Čo si o tom myslíš, boja sa takých žien muži? Alebo ináč, prečo sú takéto ženy samé?

Nemyslím si, že úspešné ženy majú problém si nájsť partnera, len už majú iné očakávania na partnera, ako napríklad žena, ktorá preferuje byť viac v domácnosti. Čiže, je to uhol pohľadu. A nemyslím si, že ešte pretrváva stereotyp o „žienke domácej“. Je to stále o tej žene, ako sa rozhodne, či sa bude viac starať o rodinu alebo bude pokračovať v kariére.

V dnešnej dobe je veľká výhoda, že si ženy môžu vybrať čo chcú a akým smerom sa uberať.

 

V minulosti to bolo tak dané a tiež aj hodnoty a presvedčenia boli vštepované mladým dievčatám, že sa majú čím skôr vydať a mať deti, a aj sa o deti starať. Teraz je veľa možností a mnohé dnešné ženy si vyberajú cestu kariéry, zabezpečenia sa a osamostatnenia. A tu je ten bod zlomu. Úspešné ženy sú sebestačné, majú vlastné bývanie, finančné zázemie a majú na partnera úplne iné očakávania.

Ja si myslím, že niektorí muži sa boja emancipovaných, ambicióznych žien, ktoré majú vlastný názor a neboja sa ho vyjadriť. A to, či je žena sama alebo nie, je jej rozhodnutie. Poznám zopár žien, ktoré si napr. neveria, nie sú dosť sebavedomé v komunikácii s potencionálnym partnerom, ale ako manažérky sú vynikajúce a na pracovisku sú úspešné.

A na záver nám poraď, ako by sme vedeli predísť vyhoreniu v práci? Existuje nejaká prevencia, vďaka ktorej budeme stále v psychickej „pohodičke“ aj napriek maximálnemu vyťaženiu?

Ako byť v pohode aj napriek maximálnemu vyťaženiu? Tak to je možné jedine vtedy, keď nás práca jednoznačne baví a robíme všetko s radosťou. Ak to nie je možné, tak určite začať robiť aktivity, ktoré nás napĺňajú, robia radosť, dávajú novú energiu, a to je to, čo nám dobije naše baterky, či už fyzicky alebo mentálne.

Mne sa osvedčila joga a meditácie. Pre niekoho to však môže byť beh či iná fyzická aktivita. A začať treba čím skôr a nečakať, kým sa nám prihodí prvá vec, ktorá nás položí. Väčšinou sa to prejaví na zdraví. Dôležité je, urobiť si čas pre seba a dobiť si baterky.

 

Monike ďakujeme za rozhovor a želáme jej veľa úspechov v práci i v súkromnom živote.