Šikovná vysokoškoláčka vyrába náušnice, ktoré vydržia hopsanie na plese i dlhú šichtu v práci. Bez ujmy na zdraví vašich uší. Toto je Petit.peanut.

 

Kedy vznikla značka Petit.peanut?

Prvé náušnice som vyrobila, keď som mala sedemnásť rokov, bola som ešte na strednej škole. Úplne som tomu podľahla. Rada som skúšala nové materiály a techniky. Moje náušnice si začali kupovať známi. Zárobok som hneď investovala do nového materiálu, techniky a fotografovania.

 

V podstate som si budovala značku bez toho, aby som o tom vedela 🙂 .

Začínala som prakticky od nuly. Nie len tej finančnej, ale aj vedomostnej. Ak by som teraz, so všetkým, čo som sa po rokoch tvorby naučila, zaumienila „vytvoriť značku“, asi by som sa na to už nedala. Je za tým oveľa viac práce, než sa môže zdať . Všetko som sa učila za pochodu.

Moderné náušnice, z ktorých nebolia uši. Zoznámte sa s Petit.peanut
Zdroj: Petit.peanut

Čím sa odlišujete od konkurencie?

Toto je veľmi zákerná, ale dôležitá otázka. 🙂  Materiál aj informácie sú dnes tak dostupné, že môže tvoriť ktokoľvek. Konkurencia z môjho „fachu“ je naozaj veľmi veľká. Ja tvorím šperky, ktoré by som sama rada nosila (a nosím). Šperky väčších rozmerov sú zasa ľahké a príjemné. Na ušiach vydržia bez akejkoľvek ujmy počas celého pracovného dňa. Odolné sú aj voči divokému tancu na plese.

Ovládam viacero techník a rada vymýšľam, čo ešte vymyslené nebolo. Mám na konte niekoľko modelov, ktoré naozaj nikde inde nenájdete. Ide najmä o šité šperky, pri ktorých využívam viaceré techniky, napríklad tradičnú výšivku plným stehom, krížikovú výšivku, šitie šujtášom, korálkovanie.

Moderné náušnice, z ktorých nebolia uši. Zoznámte sa s Petit.peanut
Zdroj: Petit.peanut

Ako dlho trvá výroba šperku a čo všetko na to potrebujete?

Záleží to od konkrétneho modelu. Ak by som mala byť naozaj dôsledná a zahrnula by som tam všetko, počítalo by sa to na týždne. Občas si svoje nápady načrtnem, potom vyhľadávam, objednávam a nakupujem materiál. Neskôr je potrebné šperk odfotografovať. Fotky upraviť a napísať k výrobku text. Potom už „len“ pridať do obchodu a na sociálne siete.

Čo sa týka samotnej výroby, zložitejšie kúsky, resp. jeden pár náušníc vyrábam aj dva dni. Ide najmä o šité šperky vyrábané kombináciou techník. Prvý deň tvorím len výšivku a keďže vyšívam na kožu, neskutočne ma z toho bolia prsty. Preto až na ďalší deň náušnice dokončím.

Výroba náušníc (pozri obrázok dole) je o niečo rýchlejšia. Vyšívam na látku menšie vzory. Potom ich treba ručne potiahnuť a zalepiť puzety. Toto mi trvá približne 2,5 hodiny. Puzety schnú ďalších 24 hodín. Na ďalší deň vyrábam a obšívam strapec a dokončujem náušnice zozadu. Trvá to niečo vyše hodiny. Na výrobu potrebujem ihly, bavlnky rôznych farieb, kruh na vyšívanie, základ na buttonky, tvorítko, materiál na strapec, korálky, ihlu na korálky, kliešte, dva typy lepidiel, puzety,nožnice a fixy.

Moderné náušnice, z ktorých nebolia uši. Zoznámte sa s Petit.peanut
Zdroj: Petit.peanut

Aká bola vaša najlukratívnejšia zákazka?

Každá zákazka je pre mňa niečím lukratívna. Či už sú to drobnejšie náušnice na bežné nosenie alebo model, ktorý bude zdobiť budúcu nevestu. Je mi veľkým potešením, keď si odo mňa niekto vyberie šperky, ktoré bude mať na svojej svadbe alebo mi len pošle fotku šiat a zvyšok nechá na mňa. Pokladám to za veľký prejav dôvery, pretože mám za úlohu zhmotniť konkrétne predstavy budúcej nevesty.

 

Aké sú vaše ambície so značkou do budúcna?

Mám na pláne niekoľko nových projektov a spoluprác. Na druhej strane, keď sa objaví niečo, v čom sa budem cítiť dobre a budem nadšená, pôjdem do toho. Ak nie, nebudem to za každú cenu siliť. Mojou prioritou je okrem značky, dokončiť vysokú školu. Od toho sa budú odvíjať aj moje ďalšie rozhodnutia.

Prednedávnom ma oslovilo jedno dievča s otázkou, či nebudem robiť kurz. Odvtedy to nemôžem dostať z hlavy. Veľmi ma láka dať niekomu nielen šperk, ale aj radosť z tvorby. Na nedostatok plánov a želaní sa teda nemôžem sťažovať 🙂 .

Moderné náušnice, z ktorých nebolia uši. Zoznámte sa s Petit.peanut
Zdroj: Petit.peanut

Ak vás zaujala tvorba Petit.peanut,, neváhajte ju kontaktovať na sociálnych sieťach ako Instagram, Facebook. Nájdete ju aj na blogu www.petitpeanut.com