Asi väčšina z vás sa stretla s tým, že má doma šatník, ktorý je preplnený kúskami oblečenia, ktoré už vyšli z módy alebo sa nám jednoducho prestali páčiť.  A pritom vytvoriť si kvalitný a zároveň organizovaný a udržateľný šatník, nie je až také komplikované. Prinášame vám rozhovor s Michaelou Švarovou, milovníčkou módy, ktorá sa snaží o vytvorenie kapsulového šatníka.

Michaela je milovníčka módy snažiaca sa o kapsulový šatník. S písaním článkov a prvými fotkami na blogu a sociálnych sieťach som začala pred pár rokmi popri zamestnaní v reklame. Čím viac o móde čítam, vzdelávam sa a pracujem s ňou, tým viac fandím dobre zostavenému šatníku. Kapsulový šatník nemusí byť nudný, naopak, mal by byť ušitý na mieru každej žene podľa jej typu, potrieb a záľub. Ďalšou oblasťou, ktorej sa v móde venujem, sú udržateľné nákupy. Mapujem situáciu v bratislavských second handoch, navštevujem swapy a bazáre. Verím, že “pomalý” prístup k móde má veľký zmysel pre našu planétu a korešponduje s myšlienkou kapsulového šatníka. V poslednom čase som sa pustila aj do tvorby stylingových videí na Instagrame.

Hovorí sa, že niekedy menej je viac. Rovnaké pravidlo platí aj pri “kapsulových šatníkoch”, ktorý sa skladá len z minima oblečenia, z ktorého si vieme vyčariť krásne outfity. Prečo ste sa rozhodli pre tento módny smer?

Keď som začala o móde písať a pracovať s ňou, bolo mi postupne jasné, že naše šatníky sú plné vecí, ktoré vlastne nenosíme. Potvrdzuje sa tak staré známe konštatovanie “nemám si čo obliecť” pri rannom pohľade do skrine. Verím, že takto by to nemalo byť. Šatník a jednotlivé kúsky v ňom by nám mali život uľahčovať, robiť nám radosť a obliecť nás na rôzne príležitosti tak, aby sme sa cítili vhodne upravené a krásne.

Každá žena si šatník buduje inak. Začne už od puberty, potom príde škola, prvé zamestnanie a voľnočasové aktivity. Móda sa mení každú sezónu a tak pribúdajú stále nové veci v rozličných farbách, vzoroch či štýloch. Po rokoch šatník otvoríme a zisťujeme, že síce je priam natrieskaný, ale len málo z toho je aktuálne použiteľné. Nič s ničím neladí, veľa vecí nám nesedí alebo nepristane. 

Vtedy je výborné urobiť za minulosťou (šatníka :)) hrubú čiaru. Začať pracovať na tom, aby naša zbierka oblečenia začala plniť svoju úlohu, pomáhala nám a robila nám radosť. Jedna z ciest je kapsulový šatník.

“Kapsula” v tom zmysle znamená, že každý kúsok oblečenia bude ladiť k väčšine ďalších kúskov, a tak sa budú ľahko vytvárať variabilné outfity. Aby sme sa v nich cítili dobre, je nutné, aby nám naozaj pristali a vyzdvihovali našu osobnosť. 

Nositeľka by si preto mala na začiatku ujasniť, aké farby jej pristanú, aké vzory a strihy ladia s jej postavou a tónom pleti. Ďalším krokom je definovať účel, na aký oblečenie potrebujeme. Pracujeme v banke a musíme mať formálne oblečenie, alebo napríklad v reklame a naše outfity môžu byť kreatívnejšie? Športujeme? Potrebujeme oblečenie na venčenie psa alebo na prechádzku s deťmi? Čo nosíme doma? Keď si toto všetko vyjasníme (je to tvrdá práca, ja viem 🙂 ), môžeme začať s revíziou šatníka. Oblečenie, ktoré nám už nevyhovuje, musíme (bez milosti), vyradiť. Kúsky, ktoré nám chýbajú, zaradíme na zoznam a postupne ich dokupujeme. Môžeme postupovať podľa vlastných možností a financií. Prevládať by mala kvalita nad kvantitou. Zdroje oblečenia sú v dnešnej dobe rôzne, kvalita nemusí znamenať, že potrebujeme minúť “majland”.

Módne inšpirácie zdieľate aj na vlastnom blogu alebo o nich hovoríte v podcaste. Ktorý článok alebo podcast by ste odporučili pre “kapsulové” začiatočníčky, ktoré by sa rady zasvätili do tejto témy? 

V článku a podcaste Ako som išla na ten svoj kapsulový šatník”  som opísala svoje skúsenosti za posledné roky. Verím, že môže byť zdrojom mnohých tipov ako začať.

Aké základné kúsky by mala mať každá žena v kapsulovom šatníku bez rozdielu na postavu alebo vek? 

Myslím si, že vhodné oblečenie by sme nemali zovšeobecňovať. Dobrý kapsulový šatník je šitý na mieru nositeľke. Zohľadňuje jej výzor, tón pleti, postavu, účel, na ktorý oblečenie potrebuje. Pre bankovú úradníčku najväčšiu službu urobia vkusné konzervatívne kostýmy na mieru, ale napríklad vychovávateľke v materskej škôlke by viseli v skrini celkom zbytočne. 

View this post on Instagram

Throwback to happy day? —- Tie najkrajšie veci v živote sú zadarmo a tie druhé najkrajšie sú pekelne drahé (Coco Chanel) . . . ?Tento citát mi napadol, keď som rozmýšľala, ako najlepšie opísať čas, keď sme toto pred pár týždňami fotili. Bezstarostný? ? Každý máme tie svoje problémy, ale verím, že ak nás tento vírus niečo naučí, tak to, aké úžasné sú tie malé-veľké veci, ako napríklad možnosť vycestovať kam len chceme alebo vychutnať si s priateľmi pohár vínka? . A možno aj to, že dobre je aj doma a len na nás záleží, akú si ten večer spravíme. Majte sa príjemne? . . ?Mali sme Tramín červený Galéria od @vitis_via_vinum s krásnou zlatožltou farbou a chutil nám veľmi len tak k pagáčikom

A post shared by Miša Švarová // Fashion Blog (@fashion.and.love.by.misha) on

Je tu jar a s ňou aj iné farby a strihy oblečenia. Čo najradšej nosíte cez toto ročné obdobie Vy? 

Jar znamená farby a zvyčajne prináša pastelové tóny a kvetinové vzory. Môj šatník je založený najmä na neutrálnych odtieňoch, ktoré tvoria základ oblečenia aj na jar. Vyberám však najmä tie svetlé a určite pridám aj pastelovú ružovú, mentolovú alebo fialovú, ktorá ma tento rok v kombinácii s béžovou extra oslovuje 🙂 

Ako podľa Vás vyzerá trendy jarný outfit, ktorý dokonale sedí na ženskej postave? 

Každá postava je iná, ale myslím si, že špeciálne počas jari na ženách veľmi sviežo a optimisticky vyzerajú šaty. Dnes sú v ponuke v najrôznejších strihoch, len si treba vybrať ten “svoj”. Dajú sa nosiť do práce s lodičkami a sakom, na voľný čas pokojne s teniskami (teraz sa nosia najmä masívnejšie tzv. ugly shoes) a kardigánom. Je to veľmi ženské a zároveň pohodlné a príjemné na nosenie.

Pri vytváraní outfitov je dôležitá aj farebná kombinácia. Po akých farbách majú počas jari siahnuť brunetky, ryšavky a blondínky? 

V posledných dňoch som na Instagrame veľa hovorila o farebnej typológii. Nie som v tejto oblasti odborník, ale v rámci základného rozhľadu už viem, že existuje mnoho farebných typov žien. Blondína, ryšavka či brunetka môžu byť jemný alebo výrazný typ, teplý alebo studený. Závisí od odtieňa vlasov a pokožky. Podľa toho by som hľadala v typicky jarných odtieňoch ako ružová, zelená, bledomodrá či fialková. Som zástancom kombinovania týchto farieb s neutrálnymi odtieňmi, prípadne ich nosiť ako monochrom, celý outfit v jednej farbe. 

Existujú farby alebo farebné alebo vzorové kombinácie, ktorým by sa mali ženy určite vyvarovať? 

Určite, ale znova to neplatí všeobecne pre každú ženu rovnako. Nežná blondína by pôsobila “utopene” vo výraznom silnom vzore pestrých farieb, naopak žena typu Carmen by takýto vzor uniesla s prehľadom. Blondínke by pristali jemné ružové minišaty, Carmen by v nich vyzerala ako školáčka. 

Farby a vzory by mali lichotiť našej pleti, mali by nás rozžiariť. Nemali by sme v nich pôsobiť smutne alebo unavene, ale nemali by nás ani prekričať. Vždy platí, že by sme si ako prvé mali všimnúť ženu a nie jej šaty. 

A čo topánky, doplnky a kabelky? Ako ich kombinovať s rôznymi outfitmi z kapsulového šatníka? 

Doplnky sú pre kapsulový šatník veľmi dôležité. Vyjadrujú osobnosť nositeľky a dodávajú ten správny šmrnc aj jednoduchým outfitom. Kapsulový šatník sa často spája s minimalizmom vo farbách a strihoch (hoci to nemusí byť pravidlom) a vtedy sú topánky, kabelka a ďalšie doplnky nositeľom celej myšlienky outfitu. Ešte viac, ako pri výbere oblečenia sa tu doporučuje klásť dôraz na kvalitu, nie na kvantitu. My ženy vieme, že tú správne vybranú kabelku dokážeme nosiť vždy a stále a poslúži v mnohých situáciách. 

Ďakujeme Michaele za rozhovor. Nechajte sa inšpirovať skvelými outfitmi aj na jej Instagrame alebo blogu modnytucet.sk.

Prečítaj si ďalší skvelý článok o móde u nás na Ženuškárni. Odporúčame ti tento: 

Ako sa obliecť na rande, aby si svojho nápadníka okúzlila na prvý pohľad