Ty bez kožucha žiť môžeš, ale zviera nie. Kožušinová farma je desivé miesto, kde sa trápia a nakoniec zomrú stovky nevinných zvierat len kvôli srsti.

 

Nosenie pravej kožušiny bolo symbolom luxusu a bohatstva v minulosti, dnes je znakom ohavnej ľudskej krutosti.  Pomaly, ale isto tieto chovy končia v jednotlivých štátoch a aj módnych reťazcoch. Bohužiaľ, Slovensko je jednou z krajín, kde tomu tak nie je…

Násilný únos z domova

Najrozšírenejšou metódou získania kožušín je lov zvierat vo voľnej prírode. O srdcervúcich záberoch z Antarktídy, kde lovci zabíjajú mláďatá priamo pred očami ich matiek, všetci vieme. Vráťme sa ale k nám na Slovensko. Tu sa totiž dejú rovnaké zverstvá.

Na lesné zvieratá, ako napríklad líšky sa používajú pasce , ktoré sú konštruované tak, že po došliapnutí zvieraťa na terčík, čeľuste prudko sklapnú a zovrú obeť a okrem toho kvôli ozubeniu spôsobujú aj veľmi hlboké zranenia. Zviera inštinktívne sa brániace zovretiu si často odhryzne vlastnú končatinu. Koľkokrát trvá celé dni, kým si pre ne lovci prídu. Dovtedy je zviera vystavené chladu, mrazu a šelmám.

 

Pasce na vodné zvieratá ako sú bobry či norky sú nastavované tak, aby sa zviera utopilo. Ak sa zvieraťu predsa len podarí uniknúť, tak kvôli zraneniam zahynie v prírode. Väčšinou však padnú do rúk lovcovi, ktorí ich ubijú na smrť prípadne im stoja na krku, kým sa neudusia.

Keďže pasce nevedia rozlíšiť, v dvoch z troch prípadov ide o zviera ako pes, mačka, ježko či vodný vták. Tieto tvory predstavujú pre lovcov obyčajný odpad. Kladenie neselektívnych pascí je aj na Slovenskú zakázané. Realita je však iná.

Čakanie na smrť

V kožušinovom priemysle žijú zvieratá v podmienkach na míle vzdialených od tých, ktoré sú im vlastné. Napríklad norok americký je samotárske zviera, ale na kožušinovej farme na Slovensku, kde žije skoro až 5 tisíc norkov amerických, sú tieto zvieratá zavreté spolu v malých drôtených klietkach menších ako meter štvorcový. V klietkach prežívajú celý život obrovskú úzkosť a stres až sa nakoniec z toho mnohé zbláznia.

V agónii sa navzájom napádajú, spôsobujú si hnisavé rany alebo len behajú dookola a hryzú si vlastné chvosty. Okrem toho im aj samotný pohyb po drôtoch v klietkach bez podstielky spôsobuje bolesti, pretože labky majú podobné ako psy a mačky.

Zdroj: Humánny pokrok

Potravu a vodu dostávajú len v takom minime, aby boli schopné na farme prežiť pár mesiacov. Usmrcované sú elektrickým prúdom cez konečník, udusené plynom v komorách a tie, čo mali „šťastie“ a prežili sú stiahnuté z kože zaživa.

5 tajomstiev o kožušinách, ktoré Prada nechce aby ste videli

Diabol nosí Pradu. V tomto videu sa dozviete prečo. Napíšte pod príspevkami na ich stránke Prada komentár a požiadajte ich aby prestali používať kožušiny! #PradaFurFree

Uverejnil používateľ Humánny pokrok Piatok 21. septembra 2018

Video ukazuje 5 hrozných právd spoza drôtených klietok

Krutá realita na Slovensku

Len pred pár dňami zverejnilo združenie Humánny pokrok zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine. Príšernú realitu odvysielala aj TV Markíza či Reflex.

Norky na tejto farme majú podmienky hlboko pod akceptovateľnými hranicami. Fotky, ako dôkazy ich utrpenia sa šíria internetom a ľuďom to nie je ľahostajné.

Podľa prieskumu agentúry Focus až 68 percent Slovákov a Sloveniek nesúhlasí s kožušinovým chovom. Toto alarmujúce číslo ukazuje, že aj u nás by mal ísť kožušinový chov do histórie.

 

Ide o chlp

Aktivisti okamžite odštartovali kampaň „Ide o chlp“, ktorej cieľom je v parlamente presadiť zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Súčasťou kampane je petícia, ktorú môže každý z vás podpísať na stránke ideochlp.sk. Spoločne môžeme zachrániť tisícky zvierat pred utrpením, aké si určite nezaslúžia!

Situácia vo svete

Európa13 štátov EÚ zakázalo tieto farmy nadobro. Okrem nich sa pridali takisto krajiny Balkánu. Z našich susedov vládne v Rakúsku zákaz už 15 rokov a Česi zákon schválili minulý rok. V Poľsku, Írsku, Estónsku a na Ukrajine sa zákaz práve zvažuje.

Mimo Európy – v Japonsku sa v roku 2O16 zavrela posledná farma a odvtedy je zákaz zakladania nových. Nový Zéland zakázal prívoz norkov a USA má v niektorých štátoch zákaz držania líšok v zajatí. Zákaz importu a predaja všetkých kožušín má San Francisco, Kalifornia, India, LA alebo aj Hollywood.

Myslíme si, že je na čase, aby sa na túto mapu pridalo aj Slovensko

 

Celosvetová organizácia, ktorá stojí za týmto všetkým a ktorej členom je aj Humánny pokrok je FUR FREE ALLIANCE. Ich cieľom je informovať verejnosť, podporiť legálne kroky jednotlivých štátov ohľadom kožušinových fariem, ale aj žiadať o zmeny módny priemysel.

Európska petícia za odstránenie „kožušinových zvierat“ z diskusie Európskej komisie, ktorá chce rozhodovať o podmienkach v akých by boli kožušinové farmy dovolené. Namiesto toho, aby riešili ich úplný zákaz.

 

Pravá kožušina sa už nenosí

Popularita odevov z pravých kožušín rapídne klesá. Dôvodom kritiky je práve nehumánne zaobchádzanie so zvieratami. Faktom je tiež, že v dnešnej dobre existuje množstvo iných alternatív.

 

S pravými kožušinami skončili celosvetovo známe značky ako Michael KorsGucci, Calvin KleinRalph LaurenTommy Hilfiger či Furla. Pridala sa aj Donatella Versace, ktorá v rozhovore pre portál 1843 uviedla:

“Fur? I am out of that, I don’t want to kill animals to make fashion. It doesn’t feel right.” 

Aj český Zoot sa pridal do tohto boja a síce predáva výrobky značky Kara, ale s vylúčením kožuchov a zimných búnd z pravých kožušín. Niektoré módne reťazce sa dokonca od pravých kožušín úplne dištancujú. Ide napríklad o Zalando, H&M group, Inditex (kde sú zahrnuté značky Zara, Massimo Duti či Bershka) a ďalší obchodníci, ktorí sú súčasťou programu „bez pravých kožuchov“.