Tri trénerky, ktoré ťa presvedčia o tom, že pole dance nie je len tanec pri tyči, ale poriadna makačka. Zaslúžia si uznanie nielen od mužského publika.

 

Spomínate si na váš prvý pole dance tréning? Aké to bolo?

Sisa: Na môj prvý tréning si spomínam veľmi dobre. Nahovorila ma na neho kamarátka, ktorá to veľmi chcela vyskúšať. Ja som vtedy bola celkom skeptická, pomyslela som si: “čo budem tancovať pri tyči ako nejaká striptérka?” Prvý tréning ma hneď vyviedol z omylu. Prvýkrát v živote som mala takú svalovicu, že som si na druhý deň nevládala obliecť ani nohavice. Nakoniec ma kamarátka prehovorila, aby som dala tomu ešte jednu šancu. Teraz viem, že to bolo moje najlepšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť. Druhý tréning bol neporovnateľne lepší a môj progres veľmi rýchly.

Z hodiny som si odniesla asi 20 centimetrovú modrinu na nohe a bola som presvedčená, že na pole dance už nikdy nepôjdem.

 

Erika: Na prvú hodinu pole dance veru nezabudnem. Na tréning som išla s veľkými obavami, pretože som roky už nič poriadne nerobila. V ten deň som vynaložila všetko úsilie, len aby som sa udržala na tyči, Vôbec to nebolo také ľahké, ako by sa zdalo. Šmýkalo sa mi, bolelo to, no keď som v nejakej pozícií vydržala hoc len sekundu, pocit z toho bol nenahraditeľný. Nasledujúci deň som nevládala zdvihnúť hore ruky a umyť si vlasy, ktoré bohužiaľ, neboli v najlepšom stave.

Niccia: Mala som viac času a chcela som sa začať hýbať. A v tom čase mi vybehla fotka z nejakého kurzu pole dance. Povedala som si, že idem do toho. Mali pár miest voľných, ale žiadna kamarátka sa nedala nahovoriť, tak som šla aj sama a neľutujem. Zistila som, že moje telo skrýva viac sily ako som si myslela.  Páčila sa mi predstava, že raz budem “lietať vzduchom” ako moja vtedajšia trénerka. Cviky vyzerali tak ľahko a ladne, ale bola to skutočná makačka. Aj pri ladných otočkách som vyzerala asi ako najmenej atraktívny tuleň na svete. 

O akú radu by ste sa podelili so ženami, ktoré sa rozhodnú po prvýkrát prísť na hodinu pole dance?

Sisa: Moja rada pre všetky ženy je, aby ich neodradila slabá kondícia a najmä slabé ruky. Prvá hodina možno nebude najľahšia, ale verte, že keď to vyskúšate, neoľutujete. Pred pole dance sa nikdy nekrémujte, nakoľko tyč je kovová a s kombináciou krému to strašne šmýka. Neodporúčam ani sprchové gély s prídavkom hydratačných krémov.  Pred hodinou je ideálne sa osprchovať najklasickejším mydlom, ktoré vysušuje pokožku. Na tréning nenoste legíny, ani žiadne dlhé nohavice.

Ideálne sú kraťasy tesne pod zadok, nakoľko tyč potrebuje byť v kontakte s kožou. Na vrch si môžete dať športovú podprsenku alebo tielko.

Erika: Súhlasím so Sisou, určite sa v deň tréningu nekrémovať. Krém je najväčší nepriateľ pole dance. A potom ešte nech odhodia všetky obavy, zábrany i výhovorky, pretože jedine tak si užijú hodinu. Keby si ju náhodou neužili, aspoň môžu mať zo seba dobrý pocit, že urobili niečo pre svoje zdravie a vyskúšali niečo nové.

Niccia: Určite nechajte predsudky, že som taká a onaká, mám také telo a slabé ruky a slová typu neviem, nedokážem za dverami. Nechajte sa viesť a zabudnete na svet okolo. Je to drina pre telo, ale relax pre dušu.

Čo pre vás znamená pole dance?

Sisa: Pole dance je moje hobby, pri ňom zabúdam na každodenné problémy. Rovnako je tak aj o prekonávaní vlastných limitov, o posúvaní sa vpred. Stále máte na čom pracovať, či už na sile, flexibilite, ladnosti. Pole dance je prakticky silový šport, pri ktorom posilňujete komplet celé telo, naučíte sa ladnosti, cíteniu hudby a zvýšite si sebavedomie. Pre mňa sa stal pole dance súčasťou života.

Erika:  Mňa si pole dance získal hneď prvú hodinu, zamilovala som sa a od toho momentu som sa stala na ňom závislá. Vďaka nemu som sa naučila zdolávať výzvy a veriť v samú seba. Pole dance mi zmenil uhol pohľadu a naučil ma nevzdávať sa v živote tak rýchlo. Pole dance formuje moju osobu rovnako tak zvnútra aj zvonka. Najkrajší je pocit úspechu, keď konečne zvládnete niečo, čo sa pred dvoma hodinami zdalo nemožné. Pokroky sú rýchlo viditeľné, to sa stalo aj jednou z mojich najväčších motivácií.

Niccia:  Páči sa mi, že vždy je možnosť sa posúvať dopredu. Je to pre mňa práca aj hobby zároveň, cítim sa sebavedomejšie, silnejšie aj spokojnejšie. Najviac ma motivujú pokroky mojich dievčat, keď vidíte ako rastú na sile ale hlavne na sebavedomí! Mám v kurze jedno dievča, ktoré sa veľmi bálo zavesiť dole hlavou. Bojovali sme s jej strachom, až kým si neuvedomila, že je to len v jej hlave a zvládne to. Teraz lieta každú hodinu dole hlavou s radosťou, dokonca aj po hodine a aj to čo už nemusí 🙂 .

 

Dajú sa pri pole dance zhodiť kilá alebo spevniť svalstvo?

Sisa: Tvrdím, že pole dance je zábavnejšia forma posilňovania, podobná tomu vo fitku. S rozdielom, že vo fitku dvíhate činky, v pole dance dvíhate rukami celé svoje telo. Progres pri tomto športe je oveľa citeľnejší než pri akomkoľvek inom posilňovaní. Čo sa týka chudnutia, tak je to rovnako ako pri každom inom cvičení. Počas tréningu spaľujete kalórie, resp. chudnute, no ak si večer dáte tri nutelové rožky a zapijete ich kolou, tak rapídny úbytok na váhe nečakajte. 

Naplní vás neskutočný pocit šťastia. A to, že pri tom chudnete, či formujete postavu, je len čerešničkou na torte.

Erika: Áno, dajú. Ja som zhodila až 8 kilogramov. Pre mňa neexistuje lepší spôsob chudnutia. Pole dance je úžasný práve v tom, že kombinujete silu, flexibilitu, vytrvalosť a tanec. Od prvého momentu narábate s celou vašou váhou. Nemáte priestor na flákanie, ak chcete zvládnuť nejaký cvik. Na to, aby sa vám to podarilo, musíte prekročiť hranicu komfortu a zdolať samú seba.

Niccia: Samozrejme, telo sa hlavne spevňuje, no keby chcel niekto výrazne schudnúť, musel by zvoliť intenzívnejšie tréningy. Hodina týždenne je málo. Rovnako ako pri každom športe veľa urobí strava. Ale spevnenie prichádza pomerne rýchlo, hlavne brucho a ruky. 

Buduje sa pri pole dance aj ženské sebavedomie, resp. začne si žena uvedomovať svoju krásu?

Sisa: Jednoznačne, áno. Najväčším dôkazom sú naše žiačky. Tie sa na prvom tréningu nechceli odfotiť, pretože si mysleli, že nevyzerali dosť atraktívne. Keď sme ich napokon presvedčili, ukázali im fotografiu, kde sa im podaril cvikov na tyči, od radosti vykríkli nadšením. Čím viac trikov zvládnu, tým viac sa chcú fotiť, natáčať a pokroky zdieľať na sociálnych sieťach.

Naše žiačky sa stávajú stále viac a viac sebavedomé a hrdé na to, čo dokázali.  

Erika: Súhlasím so Sisou. Najviac to vidieť na našich žiačkach. Zo začiatku sa stránia fotoaparátu alebo divákom, hanbia sa. Je to len otázka času, kedy sa stanú silnejšie, flexibilnejšie, ladnejšie. Hneď ako to dosiahnu, zvýši sa im aj sebavedomie a začnú nachádzať krásu zvonka aj zvnútra. Samy dobre vedia, aké úsilie do toho vložili, aby to zvládli.

Niccia: Keď prídu baby na prvú hodinu sú väčšinou hanblivé a nevedia, čo majú očakávať. Ale to po čase opadne. V ženskom kolektíve rýchlo “rozkvitnú”, motivujú sa navzájom, vidia svoje pokroky, podporujú a chvália sa navzájom. Pridáva im to na sebavedomí, tak isto keď prekonajú svoje bloky v hlave. Takže, áno, budujú si zdravé sebavedomie a je to vidieť aj navonok. Vyžarujú inú energiu.

 

Čo pokladáte za najväčší benefit, ktorý vám pole dance priniesol?

Sisa a Erika: Najväčší benefit, ktorý nám spolu s Erikou priniesol, je otvorenie vlastného štúdia. Tu môžeme odovzdať ženám všetko to, čo sme sa naučili. Je to úžasný pocit vidieť šťastné tváre našich žiačok, keď sa im niečo podarí. Sme neskutočne pyšné  na každý jeden ich progres a zároveň vďačné za to, že sa k nám dievčatá rady vracajú. To je pre nás to najväčšie zadosťučinenie.

Niccia: Najväčším benefitom je, že spájam príjemné s užitočným a spoznávam toľko skvelých žien. Každá vám ukáže kúsok seba, svoj pohľad aj odhodlanie, ale aj občasné strasti. Baby tvrdia, že je to pre ne terapia. Vtedy prídu na hodinu a všetko z nich opadne.

 

Dievčatám veľmi pekne ďakujem za rozhovor. Ak si po ich motivačných riadkoch dostala chuť zacvičiť si pole dance, môžeš kontaktovať buď Sisu a Eriku z Blondette Studia alebo NicciuMartini