Aj tie najzamilovanejšie páry majú za sebou obdobia krízy.  Spýtali sme sa na názor od odborníka, ako riešiť najčastejšie problémy vo vzťahu. Inšpirujte sa jeho radami. 

 

1. Problémy v komunikácii pri riešení konfliktov

Je prirodzené, že muži a ženy sú navzájom odlišní. Každý z nás má iný uhol pohľadu, rozdielne vnímanie či postoje, kvôli ktorým sa veľakrát dostávame do konfliktu. A práve tu nastáva skutočný problém. Problém s komunikáciou vo vzťahu. 

Poradca a kouč partnerských vzťahov Karel Chába  (https://www.partnerske-vztahy.eu) radí, aby sme spoločne našli spôsob ako komunikovať, no v prvom rade, aby sme začali od seba a pracovali so svojou vlastnou osobnosťou. V praxi to znamená, že ak sa dostaneme do konfliktu, je dôležité vytvoriť si pomyselný limit, ktorý neprekročíme.

To znamená, že sa nedostaneme okamžite do rozčúlenia a nezačneme sa urážať aj v prípade, že partner vraví niečo, čo nás vnútorne zraňuje. Mali by sme byť ochotné prijať od partnera jeho názor, snažiť sa mu porozumieť a pochopiť, ako to vidí on.

 

Zaoberať sa jeho pocitmi, snažiť sa mu porozumieť, chcieť ho podporiť, a až potom sa zaoberať svojimi emóciami.

Najčastejšie problémy vo vzťahu a ich riešenie. Čo radí psychológ?
Zdroj: pexels.com

2. Nedostatok spoločne strávených chvíľ

Veľa práce, nedostatok času, málo spoločne strávených chvíľ, odlišné záujmy. Aj tieto skutočnosti môžu mať negatívny dopad na vzťah vo dvojici. Ak ste sa aj vy ocitli v podobnej situácii, najhorším riešením je čakať na „vhodnú chvíľu, kedy sa jeden druhému budete venovať“, pretože tá nemusí prísť nikdy, varuje odborník.

Podľa poradcu Karla Chábu je vo vzťahu potrebné dať určitý priestor pre partnera, inak sa nikdy nič nezmení ani nezlepší. Je dôležité vnímať vzťah ako člena rodiny, o ktorého je potrebné sa starať. Najmä to musí byť priorita pre oboch.

Ten priestor znamená napríklad, že si ľudia dohodnú minimálne raz do týždňa stretnutie, na ktorom sa budú venovať len jeden druhému. Bez televízie, bez detí, bez telefónu. Takže milé žienky, o koľkej máte dnes večer rande so svojim mužom?

Zdroj: pexels.com

3. Problémy v intímnom živote

Dôvodov, prečo jeden z dvojice odmieta intímny život so svojim partnerom môže byť niekoľko. Medzi najčastejšie patrí vzájomné odcudzovanie. Dochádza k tomu na základe toho, že sa ľudia navzájom zraňujú a spôsobujú si sklamania, ktoré si nedokážu vykomunikovať, a tak sa od seba vzďaľujú, upozorňuje poradca.

Iným dôvodom môže byť napríklad aj to, že niekto je prepracovaný, vyhorený v osobnom živote, iný trpí stereotypom a niekto zase nevydrží pri jednom partnerovi.

Nech už je príčina tohto problému akákoľvek, opäť sa dostávame k tomu, že možno ho vyriešiť jedine prostredníctvom komunikácie. Pretože len ak budete vedieť, prečo váš partner odmieta intímny život, budete vedieť aj ako túto situáciu riešiť.

Najčastejšie problémy vo vzťahu a ich riešenie. Čo radí psychológ?
Zdroj: pixabay.sk

4. Nevera

Nevera je veľmi citlivá téma. Keď jeden z páru zradí toho druhého, spôsobí mu obrovskú ranu. Daň za tento zlý krok je nedostatok dôvery vo vzťahu. V prípade, že sa rozhodnete manželov prehrešok odpustiť, budete zrejme musieť čeliť dvom otázkam: Ako sa naučiť žiť s pocitom, že vás podviedol a ako možno prinavrátiť do vzťahu stratenú dôveru.

Odborník radí, aby ste sa spolu s partnerom skúsili znovu prepojiť ako tím. Je dôležité priznať si, že „ten tretí“ sa vo vzťahu objavil ako dôsledok nevyriešeného problému. Nebola to jeho príčina. Začnite si klásť otázky, čo sa vo vzťahu dialo pred tým, ako prišlo k nevere? Kde bol problém? Nechýbalo niečo môjmu partnerovi?

Keď nájdete odpovede na tieto otázky, znamená to, že ste schopní aj efektívne pracovať na vašom vzťahu. Potom môžete zmeniť to, čo vám nevyhovovalo. A až po tejto skutočnosti prichádza najväčšia nádej, že sa prirodzene začnete k sebe približovať a dôvera medzi vami začne znovu narastať.

Nemusíte sa vzdávať, pretože neveru možno vnímať aj ako určitú príležitosť ku zmene. Niekedy sa oplatí zabojovať.

Najčastejšie problémy vo vzťahu a ich riešenie. Čo radí psychológ?
Zdroj: pexels.com

5. Žiarlivosť

Žiarlivosť dokáže byť nepríjemná pre obe strany. Príčin, prečo k nej dochádza, môže byť hneď niekoľko. Jednou z nich je, že sa v človeku strach z opustenia kumuloval už od detstva a nevie ho ovládať ani v dospelosti. Vtedy je vhodné navštíviť psychoterapeuta, odporúča odborník. Ďalšou príčinou môže byť to, že vzťah jednoducho nefunguje a je potrebné pracovať na ňom.

V prípade, že vo vzťahu máte vážny problém so žiarlivosťou vášho partnera, ktorý sa ale na tomto probléme snaží pracovať, mali by ste mu byť oporou, podporiť ho, nezhadzovať ho a nerobiť nič, čo by mohlo danú situáciu zhoršovať. Tu je dôležité vedieť, čo konkrétne situáciu zhoršuje a čo v partnerovi vyvoláva pocit strachu. Niekedy to síce môže byť pre neho veľmi ťažké pomenovať, pretože zväčša ide o iracionálny stav mysle. No pokiaľ je to možné, snažte sa opäť s partnerom  prepojiť a buďte mu oporou, radí Karel Chába. A nezabúdajte, že spoločne môžete dokázať aj nemožné.

A čo odkazuje pražský psychológ na záver? „Vo všeobecnosti je to tak, že ľudia by sa mali naučiť so vzťahom pracovať, mali by sa naučiť komunikovať,  a čo je najdôležitejšie – musia to chcieť obaja. Komunikácia je schopnosť, vedieť preložiť tomu druhému, čo sa v nás odohráva, prečo máme také postoje, aké máme. Je to tiež ochota hovoriť nielen o faktoch, ale aj o emocionálnej stránke veci a v neposlednom rade ochota ustáť toho druhého a akceptovať ho, aj keď vraví niečo, čo sa nám nepáči alebo čím nás zraňuje.“