Prečo navštíviť Azorské ostrovy a ako naplánovať a zvládnuť trip do srdca Atlantiku? Tipy a odporúčania priamo z cestovateľského denníka našej redaktorky, ktorá tam strávila krásnych 8 dní a hneď by sa vrátila späť!

 

Toto súostrovie vulkanického pôvodu vás nechá bez dychu hneď na prvý pohľad. Skladá sa z 9 ostrovov, ktorým sa nie nadarmo hovorí aj Európsky Havaj.

Kúpanie v horúcich prameňoch na kraji Atlantiku, čaj priamo z jediných čajových plantáží v celej Európe, pozorovanie delfínov či desiatky kilometrov turistiky v divokých lesoch k vodopádom a jazerám.

Znie to lákavo, nemyslíte?

 

 

Letenky

Na Azory môžete letieť z Viedne alebo Budapešti s jedným prestupom cez Lisabon, Porto či Londýn. Väčšina letov je cez spoločnosť Ryanair, takže pozor na veľkosť batožiny a rátajte s meškaním.

Cena leteniek závisí od obdobia a prestupov. Kto preferuje nízkorozpočtové cestovanie, máme pre vás dobrú správu.

Pri správnej kombinácií letov viete cestovať na Azory za cenu okolo 150 euro spiatočne.

Náš tip : Aby ste neboli prekvapení, na letisku v Ponta Delgada sa nedá prespať. Zamykajú ho na noc od 1 do 4, ale ak pekne poprosíte nechajú vás prespať v malinkej chodbe medzi dvomi dverami. Určite sa tým ale nedajte odradiť!

 

Pre informácie ohľadom leteniek (a nielen na Azorské ostrovy) určite kontaktuje travel parťáka našej redaktorky Lukáša Chovana. Tento mladý chalan už  pracuje pre letenkyzababku, má precestovaných 38 krajín, chystá sa na cestu okolo sveta a je to ten najochotnejší poradca na cesty. Preto ho neváhajte kontaktovať cez Facebook alebo Instragram.

 

View this post on Instagram

V autonómnej oblasti Číny, Macau, môžete nájsť takúto nádhernú geometricky presnú budovu s názvom Rua Sul Do Patane. Je to neuveriteľne krásne, keď vidíte tú presnosť nad sebou. ❤️? Takáto “vyhliadka” sa nachádza na 3. poschodí. V budove je vrátnica s vrátnikom, ktorého som poprosil, aby som tam mohol ísť. Ale zopár ľudí išlo aj nejakou inou cestou, tú som nehľadal. ??? Kde vo svete ste videli takéto nádherné geometricky presné budovy a strechy? ? ???‍? @martin_palkovic • • • • • #macau #macao #macaochina #macaulifestyle #macau?? #hongkong #hongkongstreets #hongkongrooftop #travelblogger #traveling #solotravel #solotraveller #winter #summer #china #slovakia #dnescestujem #cestovanie #studenttravel #rooftop #building #photooftheday #instaphoto #slovensko #cestovatel #freedom #world #instagram #travelgram #asia

A post shared by Lukáš Chovi Chovan (@chovi_travel) on

Doprava na Azorských ostrovoch

Najlepšia možnosť je určite požičať si auto. O tie tu veru nie je núdza. Priamo na letisku nájdete všetky dostupné autopožičovne. Ceny za prenájom auta sa na Rentalcars pohybujú od sumy 30 eur na 7 dní za malé autá ako Fiat Punto, Toyota Yaris či Volkswagen golf až po veľké SUV-čka, ktoré stoja 150 a vyššie. Aj keď Azory na prvý pohľad pôsobia divoké a skoro bez ľudského zásahu, cesty sú tam v perfektnom stave!

Neodporúčame sa spoliehať na autobusovú dopravu. Chodí nepravidelne, navyše len medzi niektorými miestami.

Možnosťou je aj hiking po celom ostrove, no to chce na Azoroch naozaj odvahu, pevné nervy a hlavne čas.

Pokiaľ budete šikovní, tak si v predstihu môžete vybaviť bezplatnú leteckú dopravu medzi ostrovmi Azorov. Viac informácií nájdete TU a priamo formulár na vybavenie TU.

Náš tip : Pri prevzatí vám budú ponúkať mnoho ďalších poistení, ktoré zahŕňajú všetko možné, od bezplatnej pomoci pri uviaznutí až po celkové havaríjne poistenie. Naša rada, základné poistenie vám úplne stačí, vďaka stavu ciest. Cena za poistenia na mieste je veľmi vysoká, a je to aj zbytočné.

Ubytovanie

Ak cestujete v lete alebo v čase, keď ste si istí dobrým počasím, určite najlepším spôsobom ako zažiť Azorské ostrovy, je stanovanie. Na celých ostrovoch je dovolené stanovať okrem pár vyhradených miest ako vyhliadky a pod. Určite ale dbajte na kvalitu stanu, kedže počasie na Azoroch je nevyspytateľné.

Airbnb, hlavne v zimných mesiacoch kvôli nízkym cenám, odporúčame všetkými desiati. Ceny sú naozaj až smiešne. Ak budete mať šťastie, cena sa môže pohybovať aj okolo len 35 eur na osobu na 6 nocí.

Hostitelia sú veľmi priateľskí a ochotní. No dávajte si pozor! Málokto tam má radiátor, na aký sme zvyknutí, takže sa určite teplo oblečte.

Ideálna oblasť je  sever-stred alebo juh-stred ostrova práve kvôli dobre polohe k všetkým miestam. ktoré treba navštíviť.

Náš tip:  Využite airbnb zľavu na prvé ubytovanie najefektívnejšie, a to tak, že pôjdete cez nórsky web a kedže je to bohatá krajina, tak tam majú kredit až 36 eur zatiaľ, čo na slovenskom je len 20.

 

Ideálny itenerár na 5 dní (Sao Miguel)

Najväčší z ostrovov Sao Miguel v sebe skrýva všetko, čo Azory ponúkajú. Objavovanie tohto ostrova si ideálne rozdeľte na časti sever, juh, východ, západ + deň, keď prší.

 

Deň prvý

Nordeste – severná oblasť a pobrežie vám vyrazia dych. Nieje tam žiadny konkrétny cieľ, len cesta od jednej krásnej vyhliadky k druhej.

Farol do Arnel je vyhliadka, ktorá okrem cesty na najstarší maják na Azoroch, ponúka aj 20 minútový zostup dole  s výhľadmi na útesy až k oceánu, kde vás čakajú staré rybárske lode a nekonečná voda.

Auto nechajte určite na parkovisku pri ceste. Hoci vyjsť hore bude makačka pre vaše nohy, no stojí to za to.

Miradouro da Ponta do Sossego je obrovská všade zelená vyhliadka plná kvetov, ktorú nesmiete vynechať. A tretia zastávka, ktorá sa oplatí je Miradouro da Ponta da Madrugadakde okrem výhľadu môžete pri troche odvahy zájsť pár desiatok metrov do údolia k pasúcim sa kravám.

View this post on Instagram

Here is paradise we are dreaming about

A post shared by Miloslava (@emilamilova) on

Salto do Prego – cestou z Nordeste na juh sa zastavte v dedinke Faial da Terra odkiaľ vedie úžasný hiking cez džungľový les k známemu vodopádu Salto do Prego.

Odtiaľ si namiesto priamej cesty späť môžete vybrať dlhší okruh skrz opustenú dedinu so záhradami plnými pomarančov. Celý okruh je dlhý asi 6 km a trvá cca 2 hodiny.

Zdroj: Miloslava Némová

 

Furnas – zázračná dedinka sa nachádza len pol hodinku od vodopádu smerom na západ naspäť do stredu ostrova. Tu si môžete dať  jedlo, ktoré sa varí priamo v dierach v zemi, ale trvá to 6 až 7 hodín, takže si to treba naplánovať správne.

Budete tu vidieť, ale hlavne cítiť termálne pramene, ktoré sú typickými pre Azory. V obchodíku pri prameňoch určite ochutnajte pivové keksíky a džemy rôznych príchutí.

Zdroj: Miloslava Némová

 

Deň druhý

Západná časť ostrova je nezabudnuteľná, ale určite si vyberte deň bez zrážok a oblačnosti. Práve kvôli výhľadom z pohľadnicovej vyhliadky Azorských ostrovov.

Ponta da ferraria – malé západné pobrežie obklopené gigantickými lávovými kameňmi a majestátnymi útesmi. Ponúka prístup do Atlantiku v časti, kde vyvierajú pri brehu termálne pramene, čiže voda je tam horúca (niekedy až príliš, treba byť opatrný) a dá sa tam kúpať. Dôležité je si zistiť kedy je odliv a tiež cesta dole k pobrežiu vyžaduje skúseného vodiča.

View this post on Instagram

power of ocean here was insane

A post shared by Miloslava (@emilamilova) on

 

Lagoa das sete cidades – vyhliadka z Miradouro do cerrado das freiras má dve jazerá, ktoré je každé inej farby. Pri vyhliadke sa nachádza opustený hotel. ktorý je veľkou atrakciou.

K jazerám sa viaže milá legenda o princeznej, ktorá sa zamilovala do pastiera, no kvôli rozdielnosti nemohli byť spolu. Pri poslednom stretnutí obaja plakali tak veľmi, že modrooký pastier stvoril modré a zeleno-oká princezná zasa zelené jazero.

Miradouro da boca do inferno známe aj ako havajské schody do neba – Sete Cidades. Viac k tomu netreba proste „azorské must-to-do“.

Mosteiros – ak máte šťastie na pekný západ slnka, určite si ho pozrite práve z pláže v meste Mosteiros. Stačí ísť popri pobrežiu a zísť čo najnižšie, potom sa už na pláž dostanete ľahko. Oceán a čierny vulkanický piesok proste musíte zažiť. A hlavne v zimných mesiacoch tam budete mať zaručené súkromie.

Západ slnka na Azorský ostrovoch Zdroj: Miloslava Némová

Deň tretí

Pozorovanie veľrýb  – jedna z aktivít, ktoré by mal naozaj každý skúsiť. Špeciálne medzi aprílom a júnom, je na to ideálny čas. Väčšina spoločností odchádza priamo z hlavného mesta na juhu ostrova, Ponta Delgada alebo Vila Franca.

Cena lístkov nie je najnižšia, okolo 50 eur za 3 hodiny. Jeden z odporúčaných zájazdov je s  Picos de Aventura. Ak ste na výlete dlhšie, určite zavítajte na ostrov Pico, kde sú podmienky na sledovanie veľrýb vynikajúce.

Nezabudnite si spraviť rezerváciu aspoň 2-3 dni vopred.

Lagoa do fogo –  jedno z najznámejších jazier na Sao Miguel, na ktoré máte nádherný výhľad z vyhliadok a ešte krajšie fotky. Ak ho ale náhodou ani neuvidíte, nebuďte sklamaní, je extrémne vzácne, ak je v takejto nadmorskej výške na Azoroch jasno.

Môžte ísť aj na pláž priamo pri jazere po prašnej ceste vedúcej dole. Domáci túto pláž milujú a dbajú o jej čistotu a pokoj, ktorý tam má vládnuť. Preto berte všetky odpadky zo sebou, nekúpte sa v jazere a nerobte zbytočný hluk. Príroda vám bude vďačná.

Horúce pramene – neodmysliteľná súčasť Azorov a jeden z hlavných dôvod, prečo sa oplatí navštíviť ich v zime. Voda má od 35 do 40 stupňov. Domáci vytvorili krásne miesta, kde si môžete tento relax užiť.

Poça da Dona Beija sa nachádza pri Furnase a ponúka 6 bazénov vsadených do srdca prírody. Vstup stojí 6 eur na neobmedzene dlho. Ak si chcete kúpanie užiť osamote, choďte tam už skoro ráno.

Podobným miestom je aj Caldeira Velha, kde je vstup 8 eur a okrem bazéna s vodopádom si môžete pozrieť aj jurský park, v ktorom sa nachádza.

Deň štvrtý

Mestá – okrem nádhernej prírody určite sa zastavte aj v miestnych mestách a dedinkách. Ribeira Grande, Ribeira Quente či Santa Barbara ponúkajú pravú atmosféru domácej pôdy.

Malinké obchodíky, pasúce sa kravy či kone pri ceste alebo malé supermarkety s tým najsladším mangom, aké ste kedy jedli. Pozornosť venujte aj tradičným kostolíkom, ktoré sú v každom meste.

Ak trocha zalovíte na Tripadvisore, určite sa tu aj veľmi dobre najete.

Zvedavý kamoško v Ribeire Zdroj: Miloslava Némová

Terra Nostra park – obrovská botanická záhrada, v strede ktorej sa nachádza horúci bazén. Za vstupné dáte 8 eur a čas je neobmedzený.

Záhrada ma úchvatnú zbierku rastlín a kvetov z celého sveta. Je veľmi udržiavaná a určite si na ňu nechajte minimálne hodinu. Potom sa už môžete hodiť do horúcich prameňov.

Odporúčame sem zájsť poobede, 2 hodiny pred zatvorením, keď nie je nával ani v záhrade a bazén sa pomaly vyprázdňuje.

Miradouro de Sana Iria – cez deň nádherný výhľad zo severného pobrežia a v noci dobrý spot na pozorovanie hviezd dosť ďaleko od svetelného smogu. Ak máte ubytovanie na severe ostrova a hlásia jasnú nočnú oblohu, určite skúste prísť sem. Poberte deky a vankúše, spacáky, spravte si pohodlie a nočné divadlo sa môže začať. 

Čo robiť na Azoroch, keď prší?

Pripravte sa na to, že počasie na Azorských ostrovoch vás bude prekvapovať každú chvíľu. Štyri dúhy za jeden deň sú úplne bežné. Slnko o ôsmej ráno a dažďová prietrž o deviatej je tiež normálne.

Rátajte preto s tým, že minimálne jeden celý deň vám bude na tripe liať ako z krhly. V zime pokojne aj týždeň vkuse. Pršiplášte, aspoň dva páry topánok sú povinnosť! Priznajme si ale, bez dažďa by ostrovy v strede Atlantiku nemali tie správne vibrácie.

Azory sú známe tým, že sú jediné miesto v celej Európe s čajovými plantážami. Vstup do v

ýrobne Gorreana je zdarma.

Môžete si tu pochutnať na zelenom a čiernom čaji priamo z plantáže za oknom, pozrieť si výrobný proces a nakúpiť čaje na doma. Prejsť sa medzi čajovými plantážami je neuveriteľný zážitok aj s dažďom. Priamo na plantáži začína aj pár kilometrový hiking v prírode.

View this post on Instagram

Fields of rice ? or fields of tea ?? Sad story about this flight… it was the last successful one my Mavic did. The next ended in a crash against some trees near a lagoon! No worries, I’ll be back in no time! ? ? . ? Photo by @vitor.esteves with @melanieferro . | | 28mm | f/2.2 | 1/1000s | ISO 100 | | . . . . . . . . . #15aoburro #olhoportugues #gerador #visitportugal #portugal_a_gramas #fugadoviajante #portugal_de_sonho #gorreana #açores #azores #super_azores #azoreswhatelse #sao_miguel #jordhammondsundays #mthrworld #igworldglobal #thevisualcollective #golden_focus #omd_5k #teafields #dronestagram #dronephotography #fromwhereidrone #mrdronepug #dronepug #airpixels #wekeepmoments #djimavicpro

A post shared by ↟ V I T O R ↟ (@vitor.esteves) on

 

Ananásové plantáže – perfektná atrakcia na upršaný deň. Ananásy sa v A. Arrude pestujú v skleníkoch, ktoré sú rozdelené od najmladšieho štádia vzniku až po zrelý ananás. Sú menšie ako tie naše, no ich chuť je nezameniteľná. V obchodíku si môžete kúpiť ananásový likér, celý ananás či džem.

Zdroj: Miloslava Némová

Výrobňa likérov – ďalšia vec, ktorou je Sao Miguel preslávený. V Ribeira Grande sa nachádza Fabrica de Licores Mulher de Capote. Vyrábajú tu rum a likéry všetkých príchutí, na aké si len spomeniete. Ochutnávka, ktorú robí priamo majiteľ prevádzky, stojí za to! Vyskúšať môžte všetky druhy a kúpiť si ten najlepší. Cena za flaštičku. ktorú vám vezmú aj do lietadla je 2-3 eurá.

Múzeum tabaku – garantujeme vám, že Tabaco da Maia Museum prečká vaše očakávania.

Prednáška o procese spracovania tabaku v minulosti a celom vývoji je naozaj veľmi zaujímavá a pútavá. Trvá asi 45 minút. Po nej si v obchode môžete zakúpiť originálne tabakové výrobky.

The Ribeira Quente Waterfall – je to síce outdoorová aktivita, ale tento termálny vodopád má svoje čaro a keď ho navštívite aj počas dažďa, neoľutujete. Cesta k nemu vedie krásnou prírodou skrz dva tunely, medzi ktorými treba odstaviť auto na ceste a vybrať sa k nemu.

Azorské ostrovy sú zaradené medzi top destinácie sveta. Záujem o ne vzrástol najmä v posledných rokoch, a je preto čoraz ťažšie udržať tu stav prirodzenej harmónie a súladu ľudí a prírody. Preto, ak sa rozhodnete toto miesto navštíviť, dbajte o minimalizovanie svojho vplyvu! Zdržte sa hlasnej hudby, trhania rastlín, odhadzovania odpadkov a iného znečistenia. Tieto ostrovy sú krehké a treba na nich prebývať s láskou a myslieť na ďalších cestovateľov, ktorí ich chcú zažiť v rovnakej kráse ako vy.