Čakajú ťa skúšky, zápočty či maturita? Poradíme ti, ako sa zbaviť stresu a efektívne sa naučiť všetko, čo ťa čaká. Inšpiruj sa našimi radami. 

 

Väčšina študentov momentálne prežíva jedno z tých náročnejších období roka – skúšky. Mladšie ročníky čaká v najbližšom období obávaná skúška dospelosti – maturita. Toto obdobie „veľkých príprav“  je neodmysliteľne spojené s určitou dávkou stresu. Starších zasa zápočty, štátnice či písanie bakalárky.

Lenže nie je stres ako stres.  Ak je hladina stresového hormónu kortizolu a adrenalínu v našej krvi v normálnom až mierne zvýšenom množstve, považujeme tento stres za eustres, teda „dobrý“ stres. Ten zvyšuje výkonnosť a tvorivosť. V prípade, že je kortizolu a adrenalínu v našej krvi viac, vzniká distres, ktorý nepriaznivo vplýva na naše zdravie.

Nanešťastie veľa študentov v tomto „hektickom“ období pociťuje práve príznaky „zlého“ distresu. Zvládnite toto obdobie s prehľadom a bez ujmy na zdraví. My ti poradíme, ako na to. Toto sú naše overené rady, ktoré máme aj osobne vyskúšané.

 

Skúškové, zápočty či maturita. Ako ich zvládnuť bez stresu?
Zdroj: pexels.com

 

Time-managment a plánovanie

Našim prvým tipom je plánovanie alebo nejaká forma time-managmentu. Cieľom je organizácia času a aktivít, ktoré ťa v najbližšom období čakajú. Presne si určíš, koľko ti bude čo trvať.  Toto „upratanie“ si v rozvrhu ti prinesie väčší prehľad a takisto viac pohody a menej stresu. Pokiaľ si však nechávaš veci na poslednú chvíľu s time-managmentom u teba asi nepochodíme 🙂 .

 

Upracte si priestor, v ktorom pracujete

Je jedno či sa učíš v izbe za stolom, v kaviarni alebo v knižnici. Mať okolo seba čisté a upratané prostredie je jednoducho základ. Daj nabok všetky nepotrebné knihy, papiere a zošity, ktoré by ti len zbytočne zavadzali. Nechaj si na svojom pracovnom mieste len to, čo budeš potrebovať. V takomto čistom a organizovanom mieste sa hneď učí lepšie. Navyše budeš mať tak veci pod kontrolou a eliminuješ aj stres.

 

Skúškové, zápočty či maturita. Ako ich zvládnuť bez stresu?
Zdroj: pexels.com

 

Správna strava je dôležitá

Počas učenia občas tak trochu zabúdame na zdravé stravovanie. Siahame po jedlách s vysokým obsahom rafinovaného cukru a nezdravých tukov, ktoré však prinesú len krátkodobé uspokojenie.

V období, kedy je telo vystavené určitej dávke stresu si pýta palivo. Najviac máme chuť na sladké, lebo to predstavuje najrýchlejší prísun energie – sacharidov. Na druhej strane, ak budeme telo zásobovať len nezdravými potravinami, negatívne sa to odrazí nielen na našom zdraví, ale aj na výkone pri štúdiu.

My odporúčame začať deň s ovsenými vločkami, ktoré obsahujú vitamín B a priaznivo vplývajú aj na našu psychiku. Na desiatu si dáme menší snack v podobe orieškov. Tie sú zasa bohaté na zdravé tuky a dôležité živiny. Miesto čokolády radšej siahneme po sezónnom ovocí alebo zeleniny.

 

Nezabúdajte na hydratáciu

To, že je pitný režim veľmi dôležitý, sa na nás valí z každej strany. Chceme vám skôr predstaviť, čo (ne)piť. Tesne pred testom či skúškou sa vyhnite káve či iným nápojom, ktoré obsahujú kofeín. Ten môže totiž ešte väčšmi zvýšiť hladinu stresu. Výbornou alternatívou sú rôzne bylinkové čaje, napríklad čaj z čerstvej mäty a zázvoru. Pite aj minerálne vody so zvýšeným obsahom magnézia.

 

Skúškové, zápočty či maturita. Ako ich zvládnuť bez stresu?
Zdroj: pexels.com

 

Hýbte sa

Keď máme toho vyše hlavy, šport je asi poslednou vecou, na ktorú myslíme, však? Aj napriek tomu sa skúsme prekonať. Šport či iná fyzická aktivita (prechádzka v prírode či  jazda na bicykli) priaznivo vplývajú na našu psychiku. Ako všetci vieme, počas športu sa nám v tele vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia, ktoré vo vypätom období potrebujeme ako soľ.  Je to tiež čas, kedy si náš mozog na chvíľu vydýchne. Cvičenie vás nabije novou pozitívnou energiou a učenie pôjde lepšie, uvidíte 🙂 .

 

Kvalitný odpočinok nad zlato

Počas prípravy na testy mnoho z nás zanedbáva spánok. Potom sa cítime vyčerpaní a kompenzujeme to príjmom kávy. Kvalitný odpočinok je nevyhnutný pre správnu regeneráciu tela. Dokonca tým zvyšujeme našu koncentráciu a produktivitu. Názory na to ako dlho spať sú rôzne. Dĺžka spánku závisí teda od vašej osobnej potreby. Náš tip je spať v tmavej vopred vyvetranej miestnosti bez zapnutej elektroniky.

 

Skúškové, zápočty či maturita. Ako ich zvládnuť bez stresu?
Zdroj: pexels.com

 

Dajte si pauzu

Dodržanie tohto bodu nebude pre nikoho problém. Chceme len pripomenúť, že dať si pauzu neznamená, že budeme oddychovať každú polhodinu 🙂 .  Na druhej strane po dlhých hodinách učenia príde taká polhodinka relaxu vhod. Zapnite si obľúbenú hudbu, uvarte voňavý čaj, zacvičte krátku sekvenciu jogy alebo si len tak na chvíľu ľahnite do postele.

 

Neberte to príliš vážne

Samozrejme, škola je dôležitá. Aj príprava na skúšky. Lenže treba myslieť aj na svoje zdravie. Žiadna príprava vám nestojí za to, aby sme si zničili naše zdravie. Fyzické či psychické. Vložte do prípravy čo najviac a myslite pozitívne. A keď prinajhoršom skúšku nespravíte, svet sa nezrúti. Nabudúce sa na ňu pripravíte lepšie. Budeme vám držať palce! 🙂