Líčenie je dnes už povinnou jazdou každej mladej dámy. Svojpomocne urobený make-up si vieme vylepšiť pomocou videí z internetu. Takto začínala aj Klaudia. Jej makeup je však dnes už na inej ako bežnej úrovni a posúva sa stále ďalej. O svojich začiatkoch aj ambíciách nám porozprávala v článku.

Byť krásne nalíčená je snom každej ženy, ty to máš ako prácu, ako si sa k nej dostala?

Prácou by som to úplne nenazvala, keďže líčenie ešte stále nie je mojím hlavným zdrojom príjmu. Líčenie beriem zatiaľ ako hobby, ktorým si privyrábam. Na výške ma začal zaujímať svet šminiek a makeu-pu. Najskôr som začínala samozrejme na sebe a neskôr za mnou chodili kamarátky, ktoré sa potrebovali skrášliť. Vtedy som nemala žiadnu brigádu a povedala som si, že prečo nespojiť príjemné s užitočným a tak som sa o líčenie ako také viac zaujímala. Vzniklo to celé vlastne úplne spontánne.

Vieme o tebe, že okrem klasického líčenia sa venuješ aj make-up artu. Absolvovala si nejaký kurz alebo sa učíš sama?

Najskôr som sa učila líčiť z rôznych videí, ktorých je teraz plný internet. Neskôr som si povedala, že mať kurz by nebolo na škodu, a tak som si spravila kurz u Janky Olšinskej v STUDIO 22. Na tomto kurze sme sa ale venovali viac-menej klasickým líčeniam na rôzne príležitosti. Samotnému Makeup artu som sa venovala len vo svojom voľnom čase a na ten nemám žiadny kurz. Sledujem viacerých zahraničných umelcov, ktorí sa venujú make-up artu a tí sú mojou inšpiráciou. Moje výtvory sú inšpirované kresbami ruského umelca Sergeya Milka, ktorý vytvára zaujímavé face charty. Samozrejme si občas rada uletím a potom to už ide akosi samo, vytváram čo ma napadne.

Aké zručnosti sú potrebné pre takúto prácu?

Vedieť kresliť je pri tomto len výhodou. Ja som od mala inklinovala ku kresleniu a všetkému umeleckému. Ak niekto kresliť nevie, neznamená to, že nebude vedieť ani líčiť. Pokiaľ je to niečo, čo toho človeka baví, postačí mu fantázia. Pre čo najlepšie výsledky, je samozrejme potrebné vybaviť sa aj istou dávkou trpezlivosti a zmyslom pre detail. Vtedy vznikajú naozaj pekné výtvory.

Vytváraš rôzne make-up arty. Ako dlho trvá tvorba jedného líčenia? 

Ak sa rozprávame o klasickom večernom alebo svadobnom líčení bežne to trvá cca hodinku. Keď sa venujem Makeup ARTu záleží to od jeho náročnosti. Niekedy mi to trvá hodinku a je nakreslené. No ak sa rozhodnem pre niečo zložitejšie, tak sa to zvyčajne natiahne aj na dve hodiny.

Tvoríš naozaj kreatívne a veľmi zaujímavé diela. Máš to iba ako hobby alebo líčiš pre nejakú filmovú produkciu alebo divadlo? Prípadne si otvorená spolupráci v tomto smere?

Ďakujem, som rada, keď sa ľuďom páči, čo tvorím. Ako som už spomínala, mám to skôr ako hobby. Zatiaľ som spolupracovala na viacerých projektoch a zaujímavých akciách. Tiež bola pre mňa prínosom spolupráca s jednou metalovou kapelou, kde sme točili videoklip. Určite by bola pre mňa výzvou práca v divadle alebo vo filme. Takému niečomu som otvorená, preto sa snažím neustále zlepšovať sa.

Zúčastňuješ sa nejakých súťaží v líčení?

Naposledy som sa prihlásila do súťaže, kde hlavnou cenou bol práve kurz so Sergeyom Milkom. No, žiaľ som skončila druhá a kurzu som sa nezúčastnila. Chystám sa prihlásiť do súťaže Nyx Face Awards, ktorú táto známa kozmetická značka každoročne organizuje. Doteraz som na to ešte nemala odvahu, pretože mi robí vážny problém strihanie videí. Asi by som potrebovala ďalší kurz aj v tomto smere.

Kde na Slovensku ťa vedia nájsť záujemkyne, ktoré by chceli byť nalíčené od teba? 

Mojím problémom je, že si často zabúdam fotiť klientky pred a po 🙂 . Keď si ich už odfotím, tak ich môžete vidieť na FB stránke Líčenie Klaudia a tiež aj na mojom Instagramovom profile beautybyklaudi_en. Momentálne pôsobím v Detve, ale keď ma klientky oslovia, vieme sa dohodnúť a nemám problém za nimi aj pricestovať. V tomto smere som flexibilná.

Aké máš plány do budúcna s make-upom. Chcela by si učiť iných líčiť alebo skôr sama profesionálne rásť?

Určite by som chcela ešte absolvovať viacero kurzov, ktoré mi pomôžu zlepšovať sa. Nepovažujem sa za dokonalú, tiež viem, že moja práca má svoje chybičky krásy, a preto som odhodlaná na nich popracovať a úplne ich odstrániť. Rada by som si niekedy v budúcnosti otvorila svoj vlastný kozmetický salón a ponúkala aj možnosť kurzov pod mojím vedením.

Akú radu by si dala začínajúcim make-up artistkám, vizážistkám?

Aby sa nenechali odradiť svojimi prvými neúspechmi. Každá cesta niekde musí začať a nikto učený z neba nespadol. Ak je to niečo, čo vás naozaj napĺňa, dajte do toho všetko. V líčení nie sú žiadne hranice, nebojte sa odviazať. Po prvých neúspechoch budú prichádzať zaslúžené úspechy. A verte mi, že tie vás nakopnú ďalej. Nie je nič krajšie ako vidieť spokojné a usmiate klientky, ktoré odchádzajú nalíčené vašimi rukami.