Tiež máš problém s vystupovaním pred publikom? Máš stres, potia sa ti ruky, nemôžeš dýchať a dookola si hovoríš, že to nezvládneš. Poď sa zbaviť týchto nepríjemných pocitov a zvládnuť svoju prezentáciu s úsmevom na tvári.

Štýl

Nie nadarmo sa hovorí, že šaty robia človeka. Ak ťa čaká dôležitá prezentácia pred tvojimi kolegami v práci, snaž sa podľa toho upraviť aj svoj zovňajšok. Miesto džínsov a trička si radšej obleč elegantnú sukňu s blúzkou, obuj lodičky a nahoď si jemný make-up. Uvidíš, že sa budeš cítiť oveľa lepšie. Ak si nevieš poradiť s tým, čo si obliecť, neváhaj sa obrátiť na profesionálne stylistky zo Styleuniverzity.sk.

Reč tela

Ďalší faktor, ktorý výrazne ovplyvní to, ako pôsobíš na ľudí, je reč tela. Neverbálna komunikácia je počas prezentovania veľmi dôležitá. Existujú určité pravidlá, ktorými by sa mali riadiť prezentujúci, aby dosiahli svoje požadované výsledky, napríklad, aby presvedčili svoje publikum. Pokiaľ cítiš, že máš v tejto sfére problémy, odporúčame sa obrátiť na odborníčku na neverbálnu komunikáciu Moniku Stehlíkovú. Organizuje aj rôzne inšpiratívne kurzy, všetky si môžeš pozrieť na jej stránke www.tajomstvorecitela.sk.

Zdroj: pexels.com

Rétorika

Rečový prejav dokáže o tebe prezradiť veľmi veľa. Niekedy aj to, čo by si nechcela, napríklad neznalosť spisovného jazyka, problémy s výslovnosťou, nesprávne skloňovanie slov. Poď sa tomu radšej vyhnúť. Existujú kurzy rétoriky a rečového prejavu, vďaka ktorým sa výrazne zlepší tvoj verbálny prejav. Samozrejme, že sa to odrazí aj na výsledku tvojej prezentácie. Katka Kovalčíkova je zakladateľkou projektu SpeakUp, ktorý ti pomôže zbaviť sa bariér v reči, vrele odporúčame.

Prezentácia

V neposlednom rade by si mala mať pripravenú perfektnú prezentáciu, ktorá bude jasne hovoriť o tom, čo je tvojím cieľom. Zostaviť takúto prezentáciu nie je vôbec hračka. Ak chceš byť originálna a svoje publikum nenudiť, mala by si staviť na inovatívny dizajn. Skús použiť niektoré šablóny z Canva.com alebo Prezi.com. Určite nimi u svojho publika zaboduješ! Inšpirovať sa môžeš aj prednáškami z TEDX konferencií, ktoré ti ukážu, že aj obyčajná prezentácia sa dá urobiť neobyčajne.