Myslíte si, že modeling je prechádzka ružovou záhradou? O opaku vás presvedčí jedna z najmladších a najskúsenejších modeliek Slovenska Petra Siváková. Prezradila, aká veľká daň sa skrýva za jej úspešnou kariérou, čo všetko musí obetovať i aké radosti prináša zaslúžené ovocie. 

Peťa, máš 18 rokov a za sebou už toľko pracovných úspechov. Byť modelkou bol tvoj sen už od malička?

Nie, úprimne som nad tým nikdy nerozmýšľala, prišlo to v podstate úplne samo, keď ma scoutka mojej terajšej agentúry Heriett models oslovila počas nákupov v bratislavskom Auparku.

Ja som vždy bola skôr hanblivá, šedá myška a o niečom ako sebavedomie sa nedalo ani rozprávať.

Modelkou si sa stala v mladom veku, ako to zobrala tvoja rodina a okolie? Podporovali ťa?

Po tom, ako som získala kontakt od scoutky, tak sme sa ozvali asi až po polroku ak nie roku. Mňa to veľmi nelákalo, keďže som si neverila a rodičia sa samozrejme báli.

Ľudia z môjho okolia, ktorí ma vtedy podporovali, sú po mojom boku doteraz a som za nich veľmi vďačná. Strach však úplne opadol po mojej prvej ceste do Milána, keď moja rodina videla, že to zvládam a baví ma to.

 

Kvôli práci stále lietaš hore-dole a to doslova. Naposledy si bola v Londýne, je to miesto, kde by si si vedela predstaviť život?

Jednoznačné áno! V Londýne som bola už niekoľkokrát. Už po prvej návšteve som si povedala, že toto je mesto, kde si viem predstaviť žiť. Veľmi mi sadlo, čo sa týka prostredia, ale aj ľudí.

Posledné Vianoce si strávila v Hong-Kongu. Ako si vnímala odlúčenie od rodiny počas sviatkov? Nechýbala ti tradičná kapustnica či rodinná pohodička pri pozeraní Popolušky?

Bolo to moje prvé odlúčenie od rodiny počas týchto sviatkov a zároveň moja najdlhšia cesta. Taktiež som veľmi rozmýšľala, ako to budem zvládať, avšak to som ešte netušila, v akej veľkej miere sa oslavujú Vianoce v Hong Kongu.

Počas svojho pobytu som spoznala aj dvoch skvelých ľudí zo Slovenska a práve Vianoce sme si spravili spoločné, slovenské so zemiakovým šalátom a pozeraním Mrázika. Bol to neskutočný zážitok, nič mi v tej chvíli nechýbalo.

Ako vyzerá tvoj deň, keď prídeš na návštevu na Slovensko? A ako vyzerá ten pracovný v zahraničí?

Na Slovensko sa zvyčajne vraciam práve kvôli rodine a škole, takže taký bežný deň určite trávim doma s rodinou, alebo tým, že sa pripravujem na skúšky do školy.

Pracovný deň v zahraničí závisí v prvom rade od druhu práce.  Zvyčajne sa teda stretáva celý tím pár hodín vopred a riešia sa make-up, vlasy či styling.

Ak sa jedná o prehliadku, znova je tzv. “calltime” niekoľko hodín pred samotným začatím, avšak tam sa okrem makeupu či vlasov rieši aj choreografia.

Pred samotnými pracovnými dňami sú však vždy dni plné castingov.

Zdroj: Processed with VSCO with p5 preset

Mnoho ľudí si myslí, že život modelky je len o perfektných fotkách a o dokonalej chôdzi po móle. Čo všetko sa skrýva za tým, čo my, obyčajní ľudia, nevidíme?

Určite ten veľký psychický nátlak. Koľko odmietnutí od klientov musí človek zniesť a taktiež aj odlúčenie od rodiny či kamarátov na tak dlhú dobu. To, že človek letí naozaj úplne sám do cudzej krajiny, v ktorej nikoho a nič nepozná.

Ani tie fotenia nie sú mnohokrát také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdajú. Či už ide o fotenie letných kolekcií v snehu, alebo zimných kolekcií v lete aj 10 hodín s minimálnymi prestávkami. Alebo odchodenie prehliadky v topánkach, ktoré sú aj o 2 čísla menšie či väčšie.

Máš nádhernú postavu. Prezraď nám nejaké finty, ako si udržať štíhlu líniu.

ĎAKUJEM!♥ Hlavne to netreba preháňať a poznať svoje telo. Ja sa snažím cvičiť 3-4krát do týždňa a stravovať samozrejme zdravšie už len kvôli mojej pleti. Neprejedať sa, ale dopriať si, ak na niečo máte chuť.

 

Pohybuješ sa medzi krásnymi modelkami. Ako vidíš ženskú krásu ty? V čom tkvie ženská príťažlivosť?

Krása je z môjho pohľadu veľmi široký pojem. To, čo sa niekomu páči, inému zase nemusí. Ja za seba si nedovolím definovať tento pojem. Jedinečnosť je to, čo robí každú ženu krásnou.

 

 Čo by si poradila ženám, ktoré túžia dosiahnuť svoje sny, len nevedia ako?

V prvom rade sa nikdy nevzdávať, byť silný a vedieť prijať aj kritiku. Rátať s tým, že všetko chce čas a úspech nepríde z minúty na minútu. Verte v seba a choďte si za tým, nikdy nie je neskoro splniť si sny.

 

Petra, ďakujeme ti veľmi pekne za rozhovor a želáme veľa úspechov v práci i v súkromnom živote!