„Našim cieľom je naučiť ženy, aby milovali samú seba. Lebo keď sa milujú, viac si dajú záležať na kvalite,“ hovorí majiteľka značky naturálnej spodnej bielizne z organickej bavlny na Slovensku, Créeme. Prečo je fajn, nebáť sa nosiť ekologické nohavičky či podprsenku, sa dozvieš v tomto skvelom rozhovore.

Créeme je značka naturálnej spodnej bielizne z organickej bavlny. V čom sa odlišuje výroba organickej spodnej bielizne od tej „klasickej“?

Odlišuje sa najmä v pestovaní bavlny. Na vypestovanie konvenčnej bavlny sa spotrebujete veľké množstvo vody (na 1 tričko sa využije až 2 700 litrov vody) a navyše obsahuje asi 16 % svetových insekticídov a 7 % pesticídov. Na rozdiel od toho, organická bavlna sa pestuje v certifikovaných ekologických poľnohospodárstiev podľa noriem GOTS. Pestovanie organickej bavlny má menší dopad na životné prostredie. Spotrebuje sa až o 71 % menej vody a 62 % menej energie. Ďalšou výhodou je, že sa pestuje spolu s ďalšími „medziplodinami“ a aj sa kompostuje (tak sa udržuje vlažnosť pôdy).

Na svojej webovej stránke spomínate, že ste si vybrali ísť touto cestou aj kvôli tomu, lebo „klasické“ podprsenky sa vyrábajú z nebezpečných karcinogénnych materiálov. Môžu mať tieto materiály negatívny dopad na naše telo?

Našim zákazníčkam chceme ponúkať ten najlepší materiál, preto sme nechceli, aby ho spájali so syntetickou lycrou. Syntetika sama o sebe totiž môže spôsobovať alergické problémy. Najviac trpia ľudia s citlivou pokožkou. Po kontakte so syntetikou ich svrbí, páli a červená sa. Ďalší impulz, ktorý nás doviedol k tomu, aby sme sa rozhodli vyrábať naturálnu spodnú bielizeň z organickej bavlny, bola aféra z roku 2013. Chemitex zobral vzorky zo spodnej bielizne z trhu a zistil, že v tmavej farebnej bielizni sa nachádzajú karcinogénne látky a ťažké kovy. Rozhodli sme sa teda pre zdravšiu naturálnu bavlnu, ktorá nie je farbená.

Je Vaša bielizeň vhodná aj pre veľmi senzitívnych ľudí, resp. môžu ju nosiť aj ľudia napríklad s atopickým ekzémom alebo iným kožným problémom?

Keď som končila „bakalára“, mala som veľmi silný atopický ekzém s vysokou alergickou reakciou na syntetický materiál. Mala som opuchnutú tvár, svrbelo ma telo, bola som celá červená, pochopiteľne som mala aj zvýšený histamín. Bolo to vtedy dosť náročné, potrebovala som nájsť riešenie. V tom čase som si padla do oka s Lýdiou Ondrušovou (@apredsasanevydala), ktorá pracovala vo firme so spodnou bielizňou. Podelila sa so mnou o jeden príbeh. Do predajne prišla pani, ktorá žiadala o nohavičky so 100 % bavlny. Bohužiaľ, na obchode boli len s 95 % bavlnou a s 5 % lykrou. Pani si jemne pošúchala látkou predlaktie a okamžite sa začala červenať. Vtedy som pochopila, že je nás na svete viac a treba s tým niečo robiť.

Dá sa v organickej spodnej bielizni aj športovať? Ako reaguje látka na to, keď sa človek spotí?

Samozrejme, dá sa v nej športovať. Ľudia s citlivou pokožkou by nemali nosiť materiály zo živočíšneho pôvodu. Preto je pri športe najlepšie nosiť bavlnu, ktorá je rastlinného pôvodu.

Ako by sme sa mali starať o organickú spodnú bielizeň? Vyžaduje si to kúpu špeciálnych prípravkov na pranie a pod.?

Ide len o to, aby sa zachovala jej organickosť. Dobré je používať pracie prášky v bio kvalite. Aj napriek tomu som zástankyňa toho, aby zákazníčky prali podprsenky a nohavičky ručne.

Mnoho žien si vyberá spodnú bielizeň, ktorá je posiata čipkami a krajkami. Vaša značka ponúka jednoduché a čisté línie. Nebáli ste sa, že budete kvôli tomu menej atraktívna pre zákazníčky?

Ani nie. Je veľa žien, ktoré milujú minimalistický štýl. Dokonca im to príde atraktívne! Myslím, že spodná bielizeň s čipkou by mala byť určená na špeciálne príležitosti, nie na každodenné nosenie. Našim cieľom je naučiť ženy, aby milovali samú seba. Lebo keď sa milujú, viac si dajú záležať na kvalite. Zrazu sa pozerajú, čo majú na tanieri, v skrini i na pokožke. Koža je náš najväčší orgán, tak sa o ňu aj patrične postarajme.

Aké produkty si u Vás zákazníci kupujú najčastejšie? Ktoré sú najobľúbenejšie?

Najviac u nás idú nohavičky, tie potrebuje každá žena, aj tá čo nenosí podprsenku. Hneď za nimi nasleduje podprsenka Sophia, ktorá má nepriesvitné košíky a je bez kostíc.

Sociálne média majú veľký dopad na nákupné správanie spotrebiteľov. Ako Vás vnímajú napríklad také fashion blogerky? Registrujú, že existuje značka organickej spodnej bielizne?

Áno, evidujeme. Spolupracujeme s Donnaiveh, tá nosí našu značku od začiatku.

Máte v pláne rozširovať sortiment? Na čo sa môžeme tešiť  v najbližšej dobe?

V pláne máme pridať nefarbenú 100 % hnedú bavlnu. Zároveň sa chceme zamerať na výrobu rôznych typov nohavičiek.

Ďakujeme za rozhovor.

 

Ak sa ti páčia články o zero waste spôsobe života, odporúčame ti prečítať aj tento: 

Politické strany by sa mali viac zaujímať o vegánstvo. Rozhovor so šéfkou projektu Zelená jedáleň