Som presvedčená, že aj to, ako sa správa váš partner za dverami spálne o ňom prezrádza oveľa viac, ako by ste čakali. Posteľové incidenty by ste nemali brať na ľahkú váhu. Poď si o tom prečítať viac.

Tradične, ako každý rok, sme sa s mojou dobrou kamarátkou z detstva vybrali na vianočné trhy. Ako si tak stojíme v rade na sladké alko, začne sa akosi mrviť. Tuším, že mi chce niečo povedať, niečo s čím nie je dva razy stotožnená. „Mám tak trošku problém s mojim priateľom.“

Za tie roky ju už dobre poznám a viem, že keď povie, „mám tak trošku problém“, tak to znamená, že má obrovský problém. „Nechce so mnou spávať.“ Vybehne z nej zrazu pred obsluhou v stánku. Dostali sme sa totiž na rad. Mladý chlapec, ktorý mrzne celý deň pri ohrievačoch na alkohol zrazu stuhne ešte viac. „Želáte si punč?“ opýta sa. „Áno, ale ten turbo, poprosím,“ odpoviem.

Pri vianočných koledách sa moja kamarátka rozvypráva. „Tibor nikdy nebol veľký „Casanova“. Zo začiatku som si myslela, že je jednoducho len ostýchavý a nechce, aby som si myslela, že ma má len na sex. Išiel na to pomaly, no na mňa to bolo až príliš pomaly. Tak si vravím, že mu s tým uvoľnením trošku pomôžem. Pripravila som večeru pri sviečkach, vínko, veľa dobrého vínka.

Až keď sa mu zvýšila hladinka v krvi, tak sa začal odhodlávať. No keď mi toto robil zakaždým, a po čase sa so mnou odmietal zbližovať, tak som začala byť z toho nesvoja,“ opisuje začiatok blížiacej sa katastrofy moja kamarátka. Vedela som, že bola s ním začiatkom novembra na dvojtýždňovej dovolenke, myslela som si, že bude mať tento príbeh šťastný happy-end, a tak sa jej pýtam, že či to neuspokojenie jej chlap dostatočne vykompenzoval.

Ultimátum nerovná sa kompromis

„Práve naopak. Po týždni intenzívneho oddychu mi povedal, že ak sa mienim takto správať do konca dovolenky, tak nech si na to nájdem niekoho iného. Že on toto trpieť, povedal TRPIEŤ, nebude. Za to, že som žena, nemám právo na to, aby ma muž uspokojil? Nemôžem na to myslieť a tobôž ani to chcieť? Toto nie je spravodlivé, toto nie je urobiť kompromis, toto znamená podriadiť sa požiadavkám!“ Bolo mi jej ľúto. A vlastne, bolo mi ľúto všetkých žien, ktoré prežívali alebo prežívajú podobnú situáciu.

Ach, keď si len spomeniem, koľko žien sa mi už zdvôverilo s podobným problémom. Že muži s nimi nechcú spávať, alebo aj budú, no musia splniť určité ich požiadavky, a poviem, že veľa z nich bolo aj celkom zvrhlých.. Ale žena, keď niečo chce, tak to jednoducho nedostane, lebo si o to častokrát ani nepovie. Je to tak. Bojíme sa hovoriť o našich potrebách, pretože si myslíme, že nie sú podstatné. Že vždy budú nad nimi tie mužské. Že je dôležité sa prispôsobiť hlavne im. Sme vychovávané, aby sme boli vždy a za každých okolností submisívne. No má to aj svoje tienisté stránky.

Pozor na nevyrovnané ženy!

Z príbehov mojich kamarátok som sa naučila jedno. Neuspokojená žena rovná sa nevyrovnaná žena. Nevyrovnaná žena rovná sa problémy vo vzťahu, strach na pracovisku, no jednoducho katastrofa. Nemyslím si, že by bolo riešením svoje potreby ignorovať. Čo by sme tým vyriešili? V podstate by sme len priložili drevo do ohňa, a verte mi, že by sa to zvrhlo na veľký požiar. Naopak, čo považujem za posun vpred je, keď žena pozná samú seba. Vie, čo má rada, ako to má rada, kedy to má rada a s kým to má rada. Vedieť si odpovedať na základné otázky týkajúce sa našich intímnych potrieb považujem za must-have výbavu pri vstupe do dospelosti.

Samozrejme, nie všetky z nás zrazu „osvieti“ a hneď zo začiatku vieme, čo chceme. No, je dobré na to časom prísť a držať sa toho. Podobne je na tom aj kamarátka z vianočných trhov. Vie, že je ten typ vášnivej ženy, ktorá si jednoducho zakladá na perfektnom vzťahu, v ktorom to klape aj za dverami spálne. Tentoraz dala šancu niečomu novému, no cíti, že to akosi nebude fungovať. Jednoducho je naladená na inú nôtu, chlapec zasa na inú, ani jeden nehodlá robiť kompromisy. Poviete si, že prečo by mala ukončiť vzťah kvôli nedobrému sexu, no myslím, že je za tým aj niečo oveľa viac..

Intimita je len pre dvoch

Na intímne zbližovanie treba dvoch. A keď treba urobiť kompromis, mali by sa o to snažiť obe strany, nie len jedna. A keď to nejde, tak to nejde, netreba to lámať cez koleno. Netvrdím, že vzťahy musia byť založené len na fyzickom zbližovaní. To určite nie. No som presvedčená, že intimita je jeho dôležitou súčasťou. Preto tvoríme pár, len a jedine my dvaja máme k sebe najbližšie. Môžeme sa bozkávať, dotýkať, zbližovať. Myslím si, že fungujúci vzťah je aj o fungujúcom sexe medzi partnermi. Vzťah, v ktorom sú žena a muž spokojní je kokteilom lásky, priateľstva a chémie.

Na človeku, ktorého ľúbime nám záleží. Záleží nám na jeho šťastí, chceme pre neho len to najlepšie. Človek, ktorý nás ľúbi sa snaží vypočuť naše problémy. Pár spoločne hľadá riešenie, ako urobiť svoj vzťah lepším, ako ho natvarovať tak, aby sa v ňom cítili obe strany čo najspokojnejšie. No, ak budete komunikovať štýlom „urob, čo som ti povedal“ v preklade to znamená „nebudem sa ti prispôsobovať“, nebude to fungovať. Nielen v sexe, ale ani v komunikácii, v riešení problémov, jednoducho v ničom.

Sexuálne vedomie 

Poznať svoju sexualitu je dar. Vedieť s ňou narábať ešte väčší a vedieť o nej rozprávať so svojim partnerom je na nezaplatenie, a to doslova. Intimita medzi partnermi je veľmi dôležitá, tak sa o ňu viac starajme, pestujme ju a nezanedbávajme, hoci je to občas naozaj náročné. Nakoniec zistíte, že tu nejde až tak o to fyzické uspokojenie, ale skôr o to, čo máme v hlave. Vedieť, že mu záleží na mojom dobrom pocite, že sa mu páčim, že som žiadaná a stále pre neho pekná. Vedieť, že stačí, aby som sa viac usmiala a už by ma zobral do spálne, je jednoducho skvelé. Porozmýšľajte nad tým.

Som presvedčená, že aj to, ako sa správa váš partner za dverami spálne o ňom prezrádza oveľa viac, ako by ste čakali. Posteľové incidenty neberte na ľahkú váhu. Pozorujte, čo sa deje alebo naopak, čo sa nedeje. Nebojte sa hovoriť o svojich potrebách tak, ako od svojho partnera žiadate, aby vás vypočul, počúvajte aj vy jeho. Spoznávajte sa, pýtajte sa, hovorte, hlavne spolu veľa hovorte, hľadajte riešenia, skúšajte, experimentujte, bavte sa pri tom. A keď budete mať pocit, že nič z toho nefunguje a že všetky šance sú už vyčerpané, nebojte sa posunúť vpred.

To, že to pri niekom nefunguje, ešte neznamená, že to nebude fungovať vôbec. Niekde tam vonku čaká na vás vaša budúca spriaznená polovička, ktorá je naladená na rovnakú vlnu ako ste vy. A to stojí za to nevzdávať sa.