Petra Butková sa snaží byť čo najlepším príkladom pre svoje deti. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodla vydať na cestu zero waste životného štýlu. My sme sa s ňou porozprávali o nakupovaní, recyklácii oblečenia a prezradila nám aj niečo viac o populárnom slovenskom Bloger bazáre. 

Ahoj Petra, v krátkosti som Ťa našim čitateľkám už predstavila. Povedz nám však viac, najmä z oblasti módy, kam by si dátovala svoje začiatky v upcycled fashion a čo ťa k tomu viedlo?

Svoju lásku k móde som zdedila po mamine. Už ako malá som prešívala (už vtedy najradšej ručne) všetko možné. Ako prvé som sa pokúšala ušiť vestu z kusu starej látky, ktorú som našla niekde v maminých veciach na šitie.

Nakupuješ vôbec oblečenie v obchodoch alebo si sa už nakupovania vo veľkých reťazcoch vzdala?

Mala som obdobie, kedy som nenakupovala vôbec nič. Vystačila som si len s tým, čo som mala. Potom som mala obdobie, kedy sa mi menil vkus a nakupovala som veľa vecí v sekáčoch. Potom som zas mala obdobie, kedy som nevedela nájsť čo hľadám a potrebovala som to hneď, tak som si občas niečo kúpila aj v klasických fast fashion obchodoch.

Dnes to mám asi tak, že sa snažím nekupovať nič, dolaďujem si šatník podľa predstáv. Ak niečo nezoženiem v sekáči, kúpim si to aj inde, ale musím si byť istá, že to naozaj budem nosiť veľa a dlho. Týka sa to hlavne topánok, nie oblečenia, pretože to sa dá v sekáčoch nájsť vždy! Len to chce niekedy viac času a trpezlivosti.

Nedávno si sa zúčastnila 6. ročníka Bloger Bazar. Je tento bazár určený aj pre širokú verejnosť alebo iba pre blogerky?

Predávajúce sú len blogerky a instagramerky (a jasné, že aj páni môžu prísť predávať), keďže je to Bloger Bazár. Kúpiť a prísť nás pozrieť môže hocikto. A my budeme len radi.

Podstatné je urobiť prvý krok. Rozhovor o zero waste spôsobe života
Zdroj: ro3o_photography

Kedy sa chystá ďalší ročník, budeš tam?

Na toto som sa spýtala priamo organizátorky Zuzky Sabovej. Presný termín ďalšieho Bloger Bazáru nie je ešte stanovený, ale koná sa dva razy do roka, takže niekedy na jar bude určite. Stať sa môže hocičo, ale určite by som sa rada zúčastnila aj ďalšieho Bloger Bazáru. Je tam vždy skvelá atmosféra!

Viem, že si maminou dvoch chlapcov. Ako je to u nich s oblečením, tiež sa dajú veci zohnať v bazároch alebo im skôr kupuješ v klasických obchodoch?

Veľa vecí majú zo sekáčov, niektoré sme im ja alebo  moja mamina urobili. Ale zas tak ako pri mne, ak niečo potrebujú a neviem to inde zohnať, kúpim im aj veci v iných obchodoch. Chalani ale toľko tých vecí nepotrebujú, takže toho nie je až tak veľa.

Vieš našim čitateľkám odporučiť nejaké dobré second-handy či bazáre?

Najčastejšie nakupujem v Textil House Secondhande (keďže som z Trnavy, tak v Trnave), kde som aj určitú dobu pracovala. Ale ak sa vám nechce prehrabávať množstvom oblečenia, tak potom je určite skvelý second-hand Nosene. Na internete a na Instagrame veľa blogeriek aj neblogeriek robí svoje vlastné bazáre, takže z druhej ruky sa dá nakúpiť bez problémov. Odporúčam ešte navštíviť šatníky starých mám a príbuzných, divili by ste sa, koľko pokladov sa takto dá nájsť.

Aké iné zvyklosti dodržiavaš, aby si žila čo najviac zerowaste?

Na nákupy chodím s vlastnou taškou, kupujem len to najnutnejšie, pokiaľ možno nebalené a lokálne. Používam drevenú zubnú kefku, bambusovú zubnú niť a čo najviac prírodnej kozmetiky, hygienické vložky som nahradila menštruačným kalíškom. Snažím sa používať eko prírodné čistiace prostriedky (citrón, ocot …), šetríme s vodou aj energiami, recyklujeme všetko, čo sa dá. Triedime odpad a chystáme sa kompostovať. Nemám auto, takže používam MHD alebo idem pešo.

Podstatné je urobiť prvý krok. Rozhovor o zero waste spôsobe života
Zdroj: Petra Butková

A čo kozmetika, aj tam sa dá ísť cestou minimálneho odpadu až zerowaste?

Určite áno, už som spomínala drevené kefky, bambusové zubné nite. Miesto odličovacích tampónikov používam morskú hubku, ktorá je absolútne fantastická a nie je s ňou vôbec žiadna starosť. Tuhé šampóny, domáce sprchové krémy, mydlá. V podstate všetko chemické a balené sa dá nejako nahradiť prírodne. Najhoršie to so mnou je v dekoratívnej kozmetike, tam mám ešte čo doháňať. Existujú však prírodné značky ako napríklad Zao, ktorá vyrábajú prírodnú dekoratívnu kozmetiku. Dokonca aj balenú v eko obaloch!

Robíš v rodine nejakú „zero waste“ osvetu, najmä u staršej generácie – rodičia, starí rodičia?

Zo začiatku som im trošku liezla na nervy so všetkým tým eko, bio a zero waste, ale myslím, že už som ich nakazila. Mamina recykluje odjakživa, ani o tom nevedela, takže v tom teraz pokračuje vedome. Z babky sa stal náš odborník na triedenie odpadu a otec si zas začal viac všímať zloženie a kvalitu potravín. Určite má zmysel o tom hovoriť a hovoriť veľa, pretože sa to na ľudí okolo nalepí, aj keď len podvedome.

Čo by si poradila našim čitateľom ako prvý krok k zerowaste?

Nezáleží na tom, s čím začnete, podstatné je, aby ste urobili prvý krok. Nie je dôležité, čo si ako prvé vyberiete, či budete nosiť plátenú tašku na nákupy alebo vymeníte plastovú kefku za drevenú. Je to individuálne. Čo vám príde najjednoduchšie, tým začnite. K prvému kroku sa potom ľahšie pridáva ďalší. Najdôležitejšie je, aby sme si povedali, čo chceme zmeniť ako prvé. Treba sa toho držať a neustúpiť. 

Na akých sociálnych stránkach môžeme nájsť Tvoju prácu?

Najviac aktívna som na instagrame, kde som ako  @ihlow.sk, alebo potom na blogu www.byfoxygreen.blogspot.sk. Adresu blogu budem čoskoro meniť, ale zatiaľ tam stále fungujem. Na FB mám stránku k blogu FoxyGreen, no čoskoro bude aj tam stránka Ihlow.

Na záver ešte inšpirácia pre naše čitateľky z iného súdka. Veľa času tráviš vo fitness, s ktorým si začala v pomerne neskorom veku. Ako často a prečo cvičíš? Za akú dlhú dobu si videla na sebe prvé výsledky?

To je pravda, začala som vo svojej 35-ťke. Najskôr som cvičila len doma a pôvodný cieľ bolo zmierniť účinky zemskej príťažlivosti na môj zadok. Postupne ma cvičenie celkom pohltilo, a zistila som, že mi pomáha oveľa viac. Cvičenie mi zlepšuje celkovú kondíciu, fyzickú aj psychickú pohodu. Cítim sa lepšie ako pred desiatimi rokmi. Chodievam cvičiť tri až štyri razy do týždňa podľa toho, ako mi to moje povinnosti dovolia. Niekedy aj viac, ak sa mi dá. Je to pre mňa hobby, ktoré ma neskutočne napĺňa a robí šťastnou a zdravou zároveň.

Ďakujeme za rozhovor.

 

Ak sa Ti páčil rozhovor s Petrou, odporúčame Ti prečítať aj tento článok o biznis móde: 

Ako si poskladať biznis šatník? Toto radia odborníčky na módu Vlaďka Balážová a Denisa Majská