Klaudia Barteková sa stala prekvapením tohtoročných súťaží v kategórii bikini fitness junior. Čo súťaž to čoraz vyššie umiestnenie. V rozhovore nám prezradila, ako si udržať silnú vieru v samú seba a aj to ako sa dopracujeme ku postave snov.

V čase, keď nahrávame rozhovor si akurát na vrchole svojej prípravy na súťaž. V čom je tvoja aktuálna príprava lepšia ako tá predošlá?

Na rozdiel od prechádzajúcich rokov som začala spolupracovať s trénerkou. Neviem, či to je tým, že je práve žena, ale viac si spolu rozumieme. Pri predošlom trénerovi som bola veľmi nervózna, teraz som v pohode. Prípravu hodnotím veľmi dobre. Môj partner sa ma pýta, že kedy to so mnou už bude také drsné, na to mu vravím, že nemusí to byť drsné, lebo trápenie by nemalo byť základom cvičenia.

Počas „sekania tehličiek“ si občas dopraješ aj nejakú tú sladkú maškrtu. Nemalo by to byť v diéte zakázané?

Spoločnosť je nastavená tak, že ak cvičíš, tak musíš hladovať. Raz som viedla rozhovor s jedným trénerom, ktorý po tom, čo som mu prezradila, že si v príprave doprajem aj marlenku, tak povedal, že toto nie je diéta. Ja zastávam názor, že ak zachovám kalorický deficit, tak sa udržím vo forme. Keďže mám pestrú stravu a občas si niečo doprajem, tak nepoznám „posúťažné“ stavy, kedy fitnesák/fitneska príde do reštaurácie a zje všetko, čo doposiaľ nemohol / nemohla zjesť. Diéta sa nerovná týranie a neznesiteľné hladovanie. Nie je to niečo, čo má človek nenávidieť. Skôr je to o dlhodobej udržateľnosti a nachádzaní kompromisov.

Prečo a za akých okolností by mali ľudia cvičiť alebo si nájsť nejakú fyzickú aktivitu, ktorú by robili pravidelne?

Ľudia by nemali cvičiť, lebo sa nemajú radi, ale práve naopak. Majú sa radi, záleží im na ich zdraví a chcú sa zlepšovať. Netvrdím ani to, že najlepšie si človek zatrénuje vo fitku. Ak cíti, že ho viac ťahá ísť na korčule alebo do bazéna, tak nech ide. Hlavne nech si nájde aktivitu, ktorá ho bude baviť. Je to individuálne. V rovnakom duchu vediem aj moje tréningy s klientmi. Keď príde ku mne muž, ktorý má sedavé zamestnanie a chce sa zbaviť bolesti chrbtice, tak ho nebudem zaťažovať prípravou na fitness súťaž. Tréningy sa vždy snažím prispôsobovať podľa potrieb mojich klientov. Navyše veľa vymýšľam. U mňa sa klienti nikdy nenudia, zakaždým robia nové cviky, vďaka čomu tak skoro neprídu o motiváciu do cvičenia.

Kedy si mala svoju najväčšiu fitness krízu?

Po súťaží pri mojom predošlom trénerovi. Nedával mi dostatočnú psychickú podporu, v podstate ma neprišiel pozrieť ani na moju súťaž. Očakávala som, že sa ma počas prípravy aspoň spýta, či som v poriadku. Nielen ma stále kritizovať, že som tento týždeň o kilo neschudla, ale skôr som dúfala, že nájdeme príčiny, prečo to nejde. Psychická podpora je pri cvičení veľmi dôležitá. Aj pri tejto príprave som mala nejaké zdravotné problémy. Podelila som sa o ne s mojou trénerkou a tá mi poradila, nech skúsim niečo zmeniť. Urobila som jednu malú zmenu, ktorá mi priniesla veľa osohu. Všetko je to o komunikácii.

Prečo sa niektorým ľuďom nedarí schudnúť?

V prvom rade ide o dlhodobý proces, to však neznamená, že musíme vymeniť jeden extrém za druhý. Treba robiť pomalé  kroky dopredu, malé zmeny a postupne k tomu pribaľovať ďalšie veci. Skúmať, čo nám sedí a čo už menej, vnímať ako naše telo reaguje na podnety. Občas sa stane, že máme zlý deň a nechce sa nám cvičiť. Treba si však uvedomiť, že máme len zlý deň, nie zlý život. Aj ja som mala krízu a prechádzala som si podobnými pocitmi. Napríklad som zjedla viac, ako som mala. No na druhý deň som sa snažila hľadať príčiny: „Prečo som toho zjedla viac? Nie je to práve kvôli psychickému napätiu, ktoré prežívam? Čo môžem v budúcnosti urobiť, aby sa to nezopakovalo?“ Bola to chyba, ale však nikto nie je neomylný. Nedáme sa naprogramovať. Našťastie alebo bohužiaľ.

Ako by zneli tvoje slová na záver rozhovoru, ktoré by ženy presvedčili začať športovať už dnes?

Ľudia sú takí, že ak nevidia hneď výsledky, tak prestanú. Treba však zotrvať a tešiť sa z maličkostí. Tešte sa z toho, že ste si dnes super zacvičili a máte z neho dobrý pocit. Berte to optimisticky a hlavne sa netrápte. Neberte cvičenie a stravovanie ako trest za niečo, čo ste v minulosti vykonali. Neničte sa vo fitku, lebo ste zjedli nezdravé jedlo, práve naopak, odmeňte sa dobrým jedlom za kvalitný tréning. Dajte si čas na zmenu, na preprogramovanie mysle, na nový začiatok a všetko bude tak ako má.