Úspešné ženy muži nevedia akosi „stráviť“. Nežnejšie pohlavie sa vie zrazu zabezpečiť aj bez ich pomoci, a to im nerobí dobre. Prečo by sme si (ne)mali prehodiť mužské a ženské role sa dočítaš v tomto článku. 

Po vzore Viktora Vincze, ktorý vo veľkom podporuje cestovanie hromadnou dopravou, som sa aj ja rozhodla využiť naše železnice. Nech šetrím životné prostredie a v konečnom dôsledku aj svoju peňaženku. Keď prišlo na výber miestenky bola som akási nesvoja. Ísť do kupečka alebo radšej do otvoreného vozňa? Viac ma to ťahalo do šesťposádkoveho kupečka. O pár hodín neskôr mi do neho otvoril dvere pohľadný Nemec (áno, čítate dobrý a pohľadný Nemec), ktorému tam robili spoločnosť ďalší jeho traja kolegovia. Bol tam ešte jeden čerstvý a celkom vystrašený vysokoškolák. Nemci so mnou nadviazali klasický vlakový dialóg. No napokon sa z tradičného  „kam cestuješ“ zvrtla debata na prácu, hobby a napokon vzťahy. Od Žiliny do Trnavy sme stihli spoločne vrátane najmladšieho spolujazdca prebrať feminizmus a jeho dopad na vzťahy. 

„Ženy už vôbec nechcú randiť. Je to pre nich stráca času, povedal jeden z nich.Chcú chlapa len na jednu noc. Raz ma jedna žena takto využila.” Pri slove „využila“ mi skoro zabehlo. Nedalo mi to a spýtala som sa ho na viac detailov. „Vieš, mne sa naozaj jedna páčila, chcel som s ňou randiť, chodiť na výlety, zdieľať spoločne čas, niečo budovať, no tento nápad rýchlo zmietla zo stola, teda z postele. Keď som sa jej po prvom spoločnom zblížení opýtal, či nezájdeme spolu zajtra na obed, tak sa na mňa len nechápavo pozrela a povedala, že ju to mrzí, ale na tieto veci nemá čas. V tom jej obliekanie nabralo na obrátkach a zmizla mi z bytu ešte pred polnocou. Samozrejme, že sa mi už potom neozvala.“ Na to sa ozval aj jeho kolega: „Aj mne sa to stalo. Raz mi jedna žena priamo povedala, že ma chce len na sex. Na moju otázku, prečo nechce rozvíjať vzťah mi odpovedala, že si nebude kvôli chlapovi prehodnocovať svoje životné priority. Chce sa posúvať v kariére vpred a nie si zakladať rodinu. No musím uznať, že mala aspoň odvahu, aby mi to povedala z očí do očí.“ Podpichol svojho naštvaného kolegu. 

Potom nastalo v kupéčku hrobové ticho. Ponorili sme sa do svojich myšlienok, teda ja som sa ponorila určite a dumala som nad tým, prečo ženy uprednostnia status úspešnej podnikateľky namiesto milujúcej partnerky alebo šťastnej matky v domácnosti. „Nuž, nechcem vás uraziť, ale v súčasnej dobe existuje čoraz viac neschopných chlapov. Vyprcháva z nich zodpovednosť, sila, mužnosť. Dokonca s nami nechcú ani spávať! Nečudujte sa ženám, že ich dávajú na druhú koľaj. Muži už nie sú ich oporou. Čoraz častejšie nám dávajú príležitosti na to, aby sme sa o všetko postarali samy. Musíme vyžehliť prádlo, nachystať desiate, pribiť klinec, vybaviť ešpezetku aj hypotéku a pritom stíhať chodiť do fitka a byť zamestnankyňou mesiaca. A keď žena zistí, že to všetko dokáže aj bez mužskej pomoci, tak silnejšie pohlavie prirodzene strácate prvotné miesto v jej hodnotovom rebríčku. A navyše, keď sa jej stále sťažujete ako je to pre vás všetko ťažké a nemožné,  čo vás bolí a aký ste vy chudáčik, tak jej jedného dňa prasknú nervy a opustí vás. Žiadna žena nechce slabocha.“ 

Na to sa jeden z nich ozval: „Viete, u nás v rodine sme to mali  podelené tak, že otec sa staral o financie, chodil do práce, so synmi hral futbal, učil ich remeslu. Vždy nám hovoril, že nech neplačeme, lebo to muži nerobia. Mama zas bola v domácnosť. Nepracovala, starala sa o dom, o nás a musím uznať, že vždy bolo všetko upratané a navarené. Prejavovala nám cit a nežnosti. Sestru učila ako upiecť chlieb, ako sa slušne obliekať, ako zalátať dieru na ponožke, ako sa starať o kvety v záhrade. Hoci som sa nikdy nad tým nezamýšľal, tak mám pocit, že keby k tomu všetkému ešte pracovala od deviatej do piatej, tak by sa nedokázala o nás tak postarať. Ani o deti a ani o manžela.“ Ostatní chlapi len súhlasne prikývli a spoločne zhodnotili, že vlastne všetci hľadajú ženu, ktorá ich bude doma čakať s dobrým obedom alebo chutnou večerou a že by im vôbec nevadilo, keby ostala doma a nepracovala. Vyšlo mi z toho, že muži chcú mať doma v prvom rade partnerky a matky ich detí a až potom podnikateľky roka.

Mám taký pocit, že muži ťažko znášajú úspechy žien. Koľkokrát sa mi moje priateľky zdôverili s tým, že ju muž nikdy za nič nepochválil, ani keď ju do práce prijali, ani keď dostala povýšenie a nehovoriac o tom, keď mala vyšší plat ako oni. Toto je veľmi citlivá téma, na ktorú sú muži často alergickí. Existujú vzťahy, v ktorých zarába žena viac, no muž sa vie zasa dokonale postarať o rodinu a domácnosť. Je tam rovnováha. Ak sa partneri naozaj ľúbia, vedia si túto zmenu rolí racionálne vysvetliť a stotožniť sa s ňou. No pokiaľ nemá muž dostatočne zdravé sebavedomie a nikdy nič poriadneho nedokázal, zvyšuje sa riziko toho, že vznikne medzi ním a jeho polovičkou výrazný konflikt. Muž sa cíti nedocenený a k ničomu, žena je na výslní, je silná a všetko zvláda. Chlapi hneď vycítia, že máte navrch. Veľa z nich sa cíti byť v ohrození, a tak sa postavia do útoku. Začnú vás zhadzovať, hovoriť aká ste neschopná, že ten úspech, čo ste dokázali, vlastne vôbec nie je taký výnimočný. Vy sa snažíte ako len môžete, zarábate ostošesť a on má medzitým doma na gauči vyložené nohy. Takého chlapa sa pre dobro vás a vašich detí radšej zbavte, lebo má problém so sebavedomím a do kým nezakúsi, čo je to drina, vždy bude siahať po tých najjednoduchších zbraniach, ktoré by mu pomohli vyniknúť – bude vás ponižovať, zhadzovať a možno dôjde aj na fyzické násilie. 

Existujú však aj tí dobrí muži, tí, ktorí nás vedia pochváliť, pochopiť a podporiť. Väčšinou sú to muži, ktorí si kedysi prešli rovnakými prekážkami pri tvorbe úspešného biznisu. Vedia, aké to bolo náročné a koľko veľa úsilia to stálo ich, tak preto vám nebudú vyčítať, že budete musieť pristúpiť na niekoľko kompromisov v podobe upratovačky, pestúnky a podobne. Ak si chcete obaja budovať veľké biznisy, nezaobíde sa to bez obete, ktorá predstavuje najmä čas. Budete mať menej času nielen na seba, ale aj na deti, na partnera aj na starostlivosť o domácnosť. Budete musieť niekde ubrať, aby ste niekde pridali. Sú muži, ktorí do tohto rizika s vami pôjdu, budú plne rešpektovať vaše rozhodnutie. Budete rovnako úspešná ako on. A čo je dôležité, váš muž bude s tým v pohode. Myslím si, že pokiaľ budete mať od svojho partnera plnú podporu a pochopenie, nebudete sa hádať, nerozpadne sa vám manželstvo a nestratíte ani svoje deti. Viem, že ženy majú rovnaké právo, možnosti a aj silu na to, aby boli tie najlepšie podnikateľky, len to má taký jeden háčik. 

V každom úspešnom biznise sa ich hlavní predstavitelia museli naučiť potlačiť svoje city a emócie na to, aby pracovali dlhšie, efektívnejšie a produktívnejšie. Veď, ako by tí neandertálci ulovili mamuta, keby museli v sebe riešiť pocity, že nechcú ublížiť zvieraťu alebo že im je nepríjemné, aby ho napichli na nôž? To skôr žena bola odjakživa naučená vnímať skryté potreby u detí a predvídať, čo môžu cítiť.  Na rozdiel od mužov sa ženy musia pragmatickosti naučiť. A to urobia jedine tak, ak potlačia svoje pocity. Lenže ak ich potlačia príliš, stratia inštinkt byť skutočnými ženami, ženami, ktoré sú nežné, láskavé a milujúce. Veď kto bude na svete ľúbiť viac ako žena? Kto dá dieťaťu najviac lásky ak nie iba žena? Sme stavané na to, aby sme cítili, aby sme kŕmili srdcia láskou a nie peniazmi. Preto sú aj muži fyzicky zdatnejší, aby zvládli viacej manuálnej práce, aby chytili viac mamutov, aby sa tak dokázali postarať o svoju rodinu.. 

Som presvedčená, že aj žena by bola skvelá lovkyňa. Možno nemá od prírody nadelené toľko fyzickej sily, ale určite by si nejako poradila. Nechala by muža v jaskyni s potomkami, no už ako by bolo o nich postarené, je otázne. Možno by sa časom muži naučili novému modelu správania. Len či to tak nie je proti prírode? Vymieňať si role, ktoré sú nám vpísané do DNA. Na jednej strane som rada, že vďaka niekoľkým statočným ženám z histórie máme dnes možnosť voliť, pracovať a sme brané s dávkou rešpektu. Vytvorili sme si tak šancu ukázať chlapom, že aj my vieme zvládať mužské role. Niektorí z nich preto spohodlneli a s radosťou vám prenechali ich úlohy. Naopak, niektorí sa s tým nevedia stotožniť a tak sa stavajú do útoku a budú bojovať proti vám hlava nehlava. A je len málo takých, ktorí vás skutočne pochopia a budú túto zmenu role aj rešpektovať. Treba myslieť aj na to, aký dávame príklad našim deťom. Ako chceme, aby označenie matka v budúcnosti charakterizovali? Ak chceme, aby povedali, že v ich živote mama predstavuje vzor lásky a opory, treba preto niečo robiť. Treba im dať viac citu, viac pohladkania. Buďte tvrdé v biznise, no keď prídete domov, buďte v prvom rade milujúce matky a partnerky. Jedine tak nezmizne láska, ktorá nás tu všetkých drží nad vodou.

Žijeme vo veľmi ťažkých časoch. Vieme, že my ženy dokážeme všetko, a to aj bez mužskej pomoci. No, ak si nedáme pozor, neublížime len sebe, ale aj svojmu okoliu. Preto buďte v prvom rade ženami a až potom mužmi. Jedine tak sa zachová rovnováha.