Má to vôbec význam, byť vo vzťahu, v ktorom stratíme samú seba len aby sme sa niekomu zapáčili? Ak budeme robiť zmeny na našom tele a v našom vnútri len kvôli tomu, aby nás chlap neopustil, tak dopadneme ešte horšie, ako keby sme žiadneho muža nemali.

O káve, koláči a chlapovi

Raz ma pozval na rande jeden veľmi pohľadný chlap. Dorazila som len tak-tak. Bol totiž piatok podvečer, v práci uzávierky, na cestách zápchy nehovoriac o tom, že som celý deň takmer nič nejedla. No nevadí, sedím si v príjemnej kaviarni, čašník sa pýta, čo si objednáme. Skôr než otvorím ústa a poviem, že si prosím cappuccino (lebo milujem jeho mliečnu chuť), tak mi do toho môj rande-chlap skočí, a povie, že si dáme espresso z výberovej kávy, bez cukru (to ešte prežijem) a bez mlieka (to sa mi počúva už horšie). Vravím si, že chce asi zapôsobiť tým, že sa vyzná v káve a tak to neriešim.

Po rozbiehajúcich otázkach premostí ku svojej bývalej, pri ktorej zvýraznil, že išlo o modelku a že si kvôliI nemu nechala urobiť prsia, nos aj ústa, lebo jemu sa to tak páči. Už som cítila, že toto stretnutie bude zaváňať problémom. Zrazu prišiel čašník s tou jeho výberovou kávou na tácke a s krásnym mini-koláčikom ako bonusom, po ktorom som siahla prv než po káve. “TO NEMYSLÍŠ VÁŽNE!” takmer na mňa skríkol môj už ex-rande-chlap. Nastala chvíľa ticha. Moja ruka s koláčikom ostala zamrznutá niekde na polceste k ústam.

Zrazu si milý chlapec uvedomil, že asi prestrelil, a tak sa snažil zachrániť situáciu. “Vieš, je už pol šiestej večer, sladké by si nemala jesť, mala by si sa držať kvôli línii, lebo to sa bude potom ťažko zhadzovať.” Bola som v šoku, že mi ide nejaký cudzí chlap kafrať do toho, čo mám a čo nemám robiť, a to len kvôli tomu, aby som sa mu páčila. Zdvihla som sa zo stoličky, koláč dala do úst a odišla. 

Rande nie je pracovný pohovor

Rande nemá byť pracovný pohovor, kde muž bude váš “zamestnávateľ”. Vo vzťahu nemáte byť čo vystresovaná, vystrašená a s každou vyrážkou, vráskou či kilom navyše sa triasť neistotou, či vás za to váš chlap neopustí. To nie je fér, aby si mohli len muži klásť nároky na požiadavky.

Ak si ich potom aj na nás kladú, pýtam sa, chcú ich predstavu o žene, alebo naše skutočné ja? Má to vôbec význam, byť vo vzťahu, v ktorom stratíme samú seba len aby sme sa niekomu zapáčili? Pokiaľ budeme robiť zmeny na našom tele a v našom vnútri len kvôli tomu, aby nás chlap neopustil, tak dopadneme ešte horšie, ako keby sme žiadneho muža nemali.

Ten chlap, ktorý vám diktuje, ako máte vyzerať, ako sa máte správať, čo (ne)máte robiť, vás neprijal, vás nepočúva, jednoducho vás nerešpektuje. Nechce vás, chce svoj ideál krásy. Pri takom mužovi bude vaše prirodzené ja vždy na druhom mieste, s tým musíte počítať. 

Rada nad zlato

Na tému, ako vnímajú muži ženskú krásu, som sa rozprávala naposledy s mojou mamou pri našej tradičnej víkendovej kávičke. Bola veľmi rozhorčená nielen z môjho ex-rande-chlapa, ale aj z mužov ako takých. “Tí dnešní chlapi už nie sú to, čo bývalo. Keď sa na nich pozrieš zozadu, tak nevieš, či ide o ženu alebo muža. Žiadne svaly, len nohy chudé ako tyčky do fazule.

Nosí to ružové mikiny a farebné vlasy. A čo tí “IT-čkari”? Celý deň len presedia za počítačom, nemajú žiaden pohyb, žiaden testosterón, priberajú.. A ženám idú niečo vyčítať. Nech sa najprv pozrú na seba a potom nech nás hodnotia,” rozhorčene povedala moja mamina. Ja si teraz nechcem pohnevať mužské publikum, ale musím s mojou mamou súhlasiť.

Teda súhlasím s princípom, že by sme to mali brať spravodlivo. Porovnávať môžu muži aj ženy. A rovnako tak sa môžu hodnotiť, súdiť a klásť si nároky či požiadavky. No som presvedčená, že sa to dá aj oveľa taktnejším spôsobom, ako sa o to pokúšal môj ex-rande chlap pri káve. 

Čo tak vymeniť jednotné číslo za množné? Čo tak namiesto “Pribrala si, musíš schudnúť,” radšej povedať, ”miláčik, mám ťa rád a chcem, aby so bola zdravá, preto ti s chudnutím pomôžem, pôjdem s tebou cvičiť i variť a jesť zdravé jedlá.” Vylepšovať sa vieme navzájom a ide to aj bez bolesti, stresov a hádok.

Pokiaľ si jeden druhého budeme vážiť, nikdy si neublížime ani slovom, ani rukou. Podstatné je, aby sme sa ku sebe správali s úctou, a aby sme mali na pamäti, že každý máme svoje chyby a nikto z nás nie je stopercentný. Preto buďte v pohode, chlap, ktorý vás bude skutočne ľúbiť, nebude hovoriť v podmieňovacom spôsobe 🙂 .