Naozaj je ženská krása limitovaná? Žeby sme boli hodné pochvaly a uznania len do určitej doby a potom sa staneme pre okolie neviditeľné? Čo si myslím a čo cítim, keď sa povie „ženská krása“ sa dočítaš v tomto článku.

Jedna moja kamarátka, Kaja, robí trénerku vo fitku. Minule sme skočili na kávu sa  porozprávať. Už sa poznáme dlhšie, a to znamená, že sa pomaly, ale isto začínam orientovať v jej klientoch. Vždy mi na nich totiž niečo prezradí. Jeden, nazvime ho Michal, sa jej počas tréningu zdôveril s problémom, ktorý keď jej povedal, tak milej Kaji takmer vypadli oči.„Hovorí mi, že má teraz taký problém.

Stále je so svojou frajerkou, no veľmi sa mu páči jedno dievča, s ktorým by chcel mať niečo viac. A teraz nevie, čo má robiť. Či jej zahnúť alebo nie. Tak sa ho pýtam, že či nechce s takýmto rozhodnutím radšej počkať. Na to mi odpovedal, že to dievča, s ktorým jej chcel zahnúť,  nemusí za rok vyzerať už tak dobre ako teraz a v takom prípade to nestojí za to. Chápeš to? To vyzerá akoby mali ženy na čele napísaný dátum spotreby?!“ rozhorčene dodala na záver ďalšej epizódy z fitka.

Najsilnejšia ženská zbraň

Myšlienka, že ženská krása je limitovaná, mi začala vŕtať v hlave. Žeby sme naozaj boli hodné pochvaly, obdivu a uznania len do určitej doby? A keď ju prekročíme, tak čo potom? Stratíme nielen na príťažlivosti, ale už aj na sile? Po dátume spotreby začneme svojou prítomnosťou okolie pohoršovať, alebo čo? Odmietam prijať tento fakt. Odmietam sa stotožniť s tým, že sa po určitej dobe stávame neviditeľné.. Naopak, uvedomujem si, že krása je jednou z hlavných predností žien.

Nahliadnime spolu do minulosti, do čias, kedy nemali ženy žiadne práva a ani nijaké spoločenské postavenie. Nemali peniaze, ani pozemky, nemohli študovať, mužom v podstate slúžili len na okrasu, na zachovanie rodu a na zabezpečenie chodu domácnosti. Niektoré z nich sa s týmto statusom odmietali stotožniť. Chceli si vydobiť svoje miesto v spoločnosti, chceli ísť voliť, chceli byť viditeľné a nie prehliadané. Keďže nemali žiadne zbrane, použili tú najdostupnejšiu, svoju krásu.

Krása mužov upúta, získa si ich pozornosť, čas, dotyky, pochopenie. Zrazu sa chudobné dievča zo statku, dostane do komnaty veľkomožného grófa. Ten je celý bez seba, pretože má vedľa seba stelesnenie nádhery, o ktorej sa mu po nociach doposiaľ len snívalo. Asi sa mužom vtedy zatemní mozog, alebo dostanú nejaký skrat, lebo ženám odrazu všetko prepáčia, veľa vecí povolia, alebo im pomôžu, keď treba. A tak sa zo žien po čase (ne)dobrovoľne stali akési manipulátorky. No zas ruku na srdce, čo  by ste v takej dobe robili vy? Dalo sa vôbec vtedy bojovať inými zbraňami?

Uhol pohľadu

Je pozoruhodné, že aj v dnešnej dobe, kedy má žena prístup v podstate ku všetkému a tým pádom vie mužov zaujať aj inými zbraňami (napríklad vzdelaním), ešte stále má tento „historický“ model krásy najväčšie uplatnenie. Na jednej strane je fajn, že sa môže nežnejšie pohlavie ošívať titulmi pred menom aj za menom, no na čo jej je to dobré, keď príde do práce a muž sa na ňu bude stále dívať nie z pohľadu vzdelaná – nevzdelaná, ale z pohľadu krásna alebo nazvime to „s dátumom spotreby“. Na čo bol potom dobrý všetok feminizmus a bojovanie za práva, keď sa nedokázal vymiesť z hláv mužov tento „historický“ model krásna?!

Určite ste v médiách zaznamenali vraždu nebohého Kuciaka a jeho snúbenice. Po ohavnom čine sa pootvorila pokrievka do tajného sveta politikov a mafie (a ich vzťahov). Hotová sodoma-gomora. V žiadnom prípade nechcem túto situáciu znevažovať, alebo o nejakých faktoch pochybovať. Pozerám sa na to z laického pohľadu, kedy jedna žena, dokázala nejakým (akým, to si už doplňte vy) spôsobom ovplyvniť mužov okolo seba natoľko, aby ich dostala tam, kde chcela.

Je to len môj odhad, ale myslím, že na to, aby jej to vyšlo, musela použiť aj kúsok svojej ženskej krásy. A čo je viac zarážajúce, že ľudí, ktorých si získala, boli osobnosti s vysokým postavením, ktorí by mali byť natoľko inteligentní, aby predsa nepodľahli primárnym pudom, no asi krása v spojení s túžbou, robí svoje… Kladiem si teda otázku, že či naša najväčšia zbraň je a vždy bude naša krása? Či sa dá vôbec tento model nejako zmeniť a či ho vôbec chceme zmeniť? A čo robiť, keď o svoju krásu prichádzame, vtedy už strácame na sile? Čo máme robiť a ako to máme celé vnímať?

S vekom rastú výčitky

Viete, ono to celkom zamrzí, keď začnete pociťovať, že už nie ste stopercentný koncentrát prirodzenej krásy. Vek, deti, starosti, stres, práca a veľa iných faktorov zanechá na každej žene nejakú tú stopu v podobe nadbytočných kíl, hlbokých vrások alebo celulitídy. Postupne, ale isto strácame na sebavedomí, už sme si nie sebou také isté ako kedysi. Stávame sa zraniteľnejšie. S každou ďalšou sviečkou na torte máme čoraz väčšie starosti s tým, čo príde ďalší rok. Nová vráska, kilo, ochabnutie? Keby ste si to hodili do ženského prekladača, znamená to – nová plastika, nový vylepšovák, proste niečo, čo nám „zachráni kožu“ a nevyradí nás do starého železa.

A nie je to len taký sebaklam? Nemala by predsa tá najkrajšia krása vychádzať akosi z nás samotných a nie z vybotoxovaných pier a naštukovaných vlasov? Minule prišla za mnou moja mamina a mala na tvári taký ten výraz čo hovorí „chcem ti niečo tajné povedať“. Priblížila som sa k nej, nech nás teda nikto nepočuje a vtedy sa mi priznala: „vieš, tvoj otec mi povedal, že by som mala ísť na nejakú tú okrášlovaciu procedúru,“ celkom smutne dodala a sklopila oči do zeme. To mi stačilo na to, aby som pochopila, že je sklamaná z toho, že vek ju neúprosne, ale isto dobieha. „Vedela som, že to príde, starnutie nezastavíme, skôr som si myslela, že mi povie, aby sme spoločne stárli, ale on ma poslal miesto toho na kyselinu hylaurónovú..

Keď som videla mamu po zákroku, celá žiarlila, pleť mala naozaj vypnutú, no nebolo to príliš umelé, také prirodzené. Opäť mala tú iskru v očiach ako za mlada. Zvodná, tajomná, jednoducho bola ženská. Mala sebavedomie, ktoré je na ženách to najpríťažlivejšie. Asi si niekedy jednoducho musíme pomôcť, aby sme sa cítili opäť v svojej koži. Čo a koľko na sebe upravíme, je asi individuálne.

Pomôcka pre sebavedomie

Veď každá z nás má nejaké vlastné trápenie, s ktorým sa ťažko vysporadúva, ktoré ju oberá o jej sebavedomie. Niektorej žene pomôže zmena šatníka, inej nejaká kyselinka a tretia potrebuje zmeniť na komplet celý životný štýl. Ak to urobí pre seba a z vlastného rozhodnutia, je to fajn. Ale aby sa stala z toho podmienka, to už nie je dobré. Veď muž by vám predsa nemal rozkazovať a nariaďovať, čo máte robiť a ako máte vyzerať. Vy mu tiež môžete povedať, že zrovna nestarne do krásy ako George Clooney, a to pozeranie futbalu na gauči z neho tiež Brada Pitta neurobí..

Páčilo sa mi, že tento „dátum spotreby“ začal riešiť aj môj otec. Najprv doprial mame, potom doprial aj sebe. A tak spoločne starnú do krásy. Pekne sa o seba starajú, chvália kozmetické pokroky, povzbudzujú sa, keď chodia po kopcoch a zhadzujú prebytočné kilá a nákupy oblečenia poctivo absolvujú spoločne. Pomáhajú si, rešpektujú sa a najmä sa neodcudzujú za svoje nedostatky. Vedia, že ich majú obaja a vedia aj to, že je to nezvratné. Uvedomili si, že majú chyby, no to ešte neznamená, že sa majú začať za to nenávidieť.  Ešte to neznamená koniec, možno to práve znamená nový začiatok. Nové omladzujúce dobrodružstvo. A viete, čo je na tom to najlepšie? Že aj po tých rokoch sa mamka na neho vie pozrieť, ako keď mala dvadsať. Sebavedome, ako len žena vie.  

Poučenie na záver

Krása je naša najväčšia zbraň, no zároveň nás najviac zraňuje. Viete, vždy môžete prísť o tie plné prsia, o krásne vyšportovaný zadok aj o tehličky na bruchu, no ešte vždy nemusíte prísť o svoje sebavedomie. Ak si budete práve to pestovať, navždy ostanete takou krásnou, ako si myslíte. Lebo sebavedomie vám nikto nezoberie, jedine vy samé. Tak preto buďte také, aké ste, možno si občas pomôžte nejakým vylepšovákom, ktorý vám opäť prinavráti pocit sebavedomia, no nepreháňajte to. A nikdy to nerobte pre chlapov, ale pre seba. Jedine tak nestratíte samú seba a budete šťastné, tak úprimne a zo srdca. Lebo pokoj na duši je nad zlato. Choďte teraz ku zrkadlu a povedzte si kompliment. Povedzte si, že aj keď máte svoje nedostatky, ste krásna. A uvidíte, že vás začne milovať aj okolie, aj muži. Vyzmizikujte si z čela dátum spotreby a začnite sa ľúbiť. Potom pôjde všetko ľahšie, uvidíte 🙂 .