Niektoré z nás možno poznajú zo svojho okolia ženu, ktorej chlap zahýba s inou. Mladšou, krajšou alebo s takou, ktorá mu splní jeho tajné túžby. Jednoducho je jej partner neverný. Sú ženy, ktoré o tom, že sú podvádzané nevedia, potom sú tu také, ktoré o tom vedia a tíško to rešpektujú a zasa aj tie, ktoré keď sa to dozvedia, tak svojmu milému popakujú všetky veci a už mu viac dvere domov neotvoria. Prečo sú muži (a aj ženy) občas, a niekedy aj stále, neverní? Kto je v tomto trojuholníku vinníkom a kto obeťou?

No poďme si to najprv celé od začiatku rozobrať. Prečo vôbec nevera vzniká? Nie som žiaden psychológ a ani odborník na vzťahy len žena, ktorá má svoje kamarátky a tie majú svoje starosti. Poznáte to, kávička, vínko, problém sem, problém tam. Všeličo sa dozviete na takýchto babských posedeniach. A keď to tak niekedy počúvate, dozviete sa, že sa vlastne ani tomu chlapovi nečudujete, že vašej kamarátke zahol.

Nebuďte harpye

Mať doma harpyu, ktorá vás diriguje, nedá vám dýchať, stále vás ponižuje, nepochváli a správa sa ku vám neúctivo a tiež s vami nemá sex, nie je bohviečo. Ak navyše zlyháva medzi partnermi komunikácia, nechcú robiť kompromisy a už vôbec nemajú ani chuť sa o ich vzťahu baviť, tak potom, čo si tu budeme nahovárať o vernosti? Ja sa ani nečudujem, že takýto deprimovaný chlap podľahne nejakej mladej babe, ktorá mu po nociach šušká do uška, aký je on skvelý, inteligentný, silný, ako on všetko vie a čo dokáže.

Raz mi jedna známa povedala, že s chlapmi to je ako s deťmi. „Stále ich musíš chváliť, chváliť a ešte raz chváliť. Nemôžeš pred nimi vystupovať ako veliteľ jednotky.“ Buďte preto ženou, čo bude pre neho akýmsi prístavom. Buďte nežná, načúvajte, pýtajte sa ho, chváľte ho za úspechy a upozornite aj na nedostatky. Robte to tak s citom a všetko bude v pohode. Berte to ako prevenciu pred neverou. Uvidíte, že chlap bude spokojný a vy tiež, lebo už viete, ako na neho.

Miláčik, milujem ťa, ale..

Myslím, že nevera môže nastať aj vo vzťahu, v ktorom sa partneri naozaj veľmi ľúbia. Poznáte tú situáciu, keď je dvadsať rokov manželstva už za vami, deti vám odišli z domu a vy si zrazu s mužom nemáte čo povedať. Už máte na sebe všetko obkukané, viete, ako na seba reagujete. Nič vás neprekvapí. Vášeň vystriedal stereotyp. Ak ste si za tie roky nevybudovali nejaké spoločné hobby, je dosť možné, že si ten váš milý začne hľadať nejaký nový koníček. On totiž pravdepodobne prežíva krízu stredného veku.

Vždy, keď príde z práce domov, tak ho čaká rovnaká situácia, rovnaké otázky, rovnaké odpovede. Je to nuda. A to, že sa prestanete o seba starať, tiež váš vzťah nejako neochráni a ani neudrží. Muž je vtedy ako vo vývrtke. Dostal druhý dych a má veľa energie na to, aby si dokázal, že ešte nepatrí do starého železa. Má krízu stredného veku. Potrebuje sa presvedčiť o tom, že je ešte stále príťažlivý a žiadaný. Je to predsa lovec, a tak čo spraví? Začne flirtovať, začne hľadať spôsoby, ako si to dokázať. S vami sa to nedá, už vám na sebe nezáleží, tak sa ani nečudujte, že aj vášmu chlapovi prestane záležať na vás.

Vždy sa upravuj!

Moja mama je s otcom vyše tridsať rokov a razí také jedno heslo, ktoré som si zobrala k srdcu aj ja: „Vždy sa musíš o seba starať. Vždy si na to musíš nájsť čas, aby bolo všetko dobré.“ Každé ráno sa preto zatvorí na pätnásť minút do kúpeľne. Upraví sa, učeše, jemne nalíči a striekne na seba pár kvapiek parfumu, ktorý ocko na nej zbožňuje. A je jedno, či má stráviť celý deň v domácom oblečení, alebo ide vyraziť do mesta. Dajte mužovi dôvod, nech sa obzerá za vami, nie za druhými. Verte mi, funguje to. Uvidíte, že takto krízu stredného veku zvládnete bez zbytočných škrabancov na srdci.

Poznám i zopár žien, ktoré sa o seba ukážkovo starajú, manikúra, pedikúra, top vlasy, make-up, oblečenie, všetko je tip-top. Ráno deťom balia desiatu, cez deň sú v práci a večer ešte stihnú svojmu mužovi vyžehliť košele a aj napriek tomu, že spĺňajú všetky predpoklady dokonalej partnerky, ich chlap podvedie. Často sme sa s kamarátkami zamýšľali nad tým, prečo to chlapi robia. Prečo majú takú neutíchajúcu potrebu zahnúť, aj keď majú doma všetko, po čom iní len túžia. „Práve preto, že ty sa tak snažíš, tak ti zahne. Nemôžeš sa mu predsa celá rozdať!“ pohoršene podotkla jedna z mojich kamošiek.

Nebuď pre neho samozrejmosť

„Staraj sa o neho, žehli mu košele, var mu obedy, ale nikdy mu nedaj najavo, že je jediný chlap pod slnkom. Keď to zistí, bude s tebou zametať,“ uzavrela svoj monológ najsebavedomejšia z nich. Myslím, že je na tom niečo pravdy. Len si to porovnajme – na jednej strane stojí ustráchaná partnerka, ktorá sa klepe zakaždým, keď mužovi pípne esemeska na mobile a na strane druhej je žena, ktorá namiesto zisťovania potencionálnych mileniek, trávi čas radšej vo fitku alebo niekde, kde sa môže sama realizovať. Jednoznačne vyhráva žena číslo dva. A prečo?

Lebo keď ju muž nemá v merku, tak sa začne o ňu báť, začne o nej premýšľať. A keď vidí, že je sebestačná aj bez jeho prítomnosti, začne mu to vŕtať v hlave ešte viac. Pre istotu s ňou chce tráviť viac času lebo vidí, ako sa po nej okolie pozerá. Je krásna, má super make-up, vlasy, nechty, aj to fitko sa už odrazilo na jej postave. Preto sa ženy menej sústreďte na potenciálne nevery a radšej sa viac venujte sebe. Aj mužovi, ale hlavne sebe. Vytvorte  vždy priestor pre neistotu. Takú malú, nevinnú. Takú, aby dala mužovi chrobáka do hlavy. Radšej nech je tam chrobák, ako milenka, nie? 

Hups, nejako sa to stalo

Občas však nepomôžu žiadne opatrenia. Niekedy sa to jednoducho stane. Nahradí vás na pár hodín, chvíľ, dní, mesiacov iná žena. Nevera sa stáva, nezatvárajme pred ňou oči. Nevera je súčasťou mnohých vzťahov. Každý muž má na to svoje dôvody, niektoré sa dajú odhaliť, iné nie. A ako to zatrasie našim vzťahom, je vždy otázne. Existujú ženy, ktoré majú vysokú rezistenciu na partnerovu novú priateľku. (Ne)dobrovoľne ju akceptujú aj niekoľko rokov, a kupodivu, niekedy sú všetci v tomto trojuholníku spokojní.

Naopak, iným ženám stačí vidieť jednu esemesku od osoby, čo nemá v ich vzťahu čo robiť a mužovi zabalia kufre a už nikdy mu neotvoria dvere. A sú aj také páry, ktorých nevera posilnila. Začali si viac vážiť to, čo majú doma. Ak sa raz budete, nedajbože, potýkať s takouto situáciou a budete rozmýšľať, či dať vášmu vzťahu ešte šancu, alebo to radšej ukončiť, tak si spomeňte na slová jednej psychologičky, ktorá hovorí, že rozchody sú dobré na to, aby sa ľudia buď nadobro rozišli, alebo sa opäť k sebe vrátili.

Možno si po jeho nevere začnete vážiť viac samú seba a už sa nikdy nezapletiete s podobným mužom, ako bol ten váš. Možno zistíte, že podiel na jeho zlyhaní máte aj tak trošku vy, a tak dáte vzťahu druhú šancu. A možno vám to malo len otvoriť dvere k novému chlapovi, ktorý si vás naozaj zaslúži.