Čo tak sa tento rok zamerať na darčeky nielen pre seba, ale aj pre druhých? Obdarujte na Vianoce niekoho, kto to naozaj potrebuje. Určite budete mať z toho veľmi dobrý pocit. Vybrali sme pre vás organizácie, o ktorých si myslíme, že vaše dary poputujú na správne účely. 

MyMamy 

Nie každá žena mala to šťastie zdieľať svoj život s milujúcou polovičkou, ktorá by sa starala s láskou nielen o ňu, ale aj o jej deti. Niektoré z nás si prešli alebo prechádzajú peklom, a to v podobe domáceho násilia. Nezakrývajme pred ním oči. Aj napriek tomu, že žijeme vo vyspelom štáte, niektorí muži sa nesprávajú voči ženám a deťom, tak ako by mali. S úctou a rešpektom. Organizácia MyMamy ponúka obetiam profesionálne poradenstvo v oblasti sociálno-právnej a psychologickej podpory. Ich cieľom je, aby sa takto poznačená matka spolu s deťmi naučila po incidente žiť samostatný a šťastný život v bezpečí. 

Zdroj: unsplash.com

Plamienok

Hovorí sa, že pre rodiča nie je horšej situácie ako prežiť svoje vlastné deti. Vedieť o tom, že osud vášho dieťaťka sa už nedá zmeniť a v konečnom dôsledku ani zachrániť, je náročná situácia, ktorá si častokrát vyžaduje pomoc od odborníkov. Nezisková organizácia Plamienok sa stará o to, aby deti odišli do neba šťastné a aby rodičia zvládli túto situáciu. Choré deti chodia pravidelne navštevovať, najbližšej rodine zasa ponúkajú pomoc psychológa. Možno práve váš dar bude posledným, no zároveň najkrajším darom pre dieťa, ktoré toho už veľa zmeniť nemôže. Zmeniť mu náladu na konci jeho cesty, vie byť ozaj cenný dar, ktorý zahreje pri srdci aj vás. 

Tak trocha inak 

Erika Mokrý prekonala rakovinu prsníka. Statočne, so slzami v očiach aj s hnevom na duši kráčala v ústrety rakovine. O jej strastiplnej ceste napísala knihu Tak trocha inak. Keďže si prešla všetkými pocitmi, náladami, bolesťami aj obavami, vie adekvátne pochopiť onkologických pacientov.Kúpou jej knihy prispejete na projekty, ktorých cieľom je pomáhať a zlepšovať kvalitu života ľuďom s rakovinou. Erika je statočná hrdinka, ktorá má na to nielen inšpirovať, ale aj pomôcť onkologickým pacientom žiť o čosi lepší život. Poďme jej s tým trošku pomôcť aj my. 

Zdroj: unsplash.com

Adoptuj úľ

Pred dvoma rokmi sa skupinka študentov rozhodla podporiť lokálneho včelára. V škole nápad mladých študentov zaujal a napokon sa s pomocu okolia roztrúsil po celom Slovensku. Podarilo sa im vybudovať viac ako 500 nových úľov, čo predstavuje domov približne pre 25 miliónov včiel. A prečo je to tak dôležité? Bez včiel by malo asi 20 tisíc druhov rastlín problém sa rozmnožiť a ďalej existovať. Tým by sa zmenili prírodné podmienky natoľko, že by ľudia nemuseli byť schopní prežiť. Pokiaľ chceš urobiť dobrú vec pre našu prírodu aj pre seba, adoptuj si včelí úľ. Za tvoje peniaze úľ vystavajú a ešte ti budú domov pravidelne posielať aj med z tvojho úľa. 

Starlab

Chceš podporiť mladých kreatívcov, ktorí síce majú skvelý nápad, no žiadne alebo minimálne financie na jeho realizáciu? V tom prípade navštív crowdfundingovú platformu Starlab, kde sa zhromažďujú do detailu vypracované projekty od kreatívcov, dizajnérov, umelcov, startapistov a aktívnych občanov. Pokiaľ sa vyzbiera daná sumu na daný projekt, začne sa s jeho realizáciou. Naposledy slovenská verejnosť pomohla vydať knihu azda najslávnejšej veganke Nikolete Kováčovej. Podporiť projekt, niekedy znamená aj pomôcť celej spoločnosti.