Už máš dávno po puberte a stále ťa trápi akné? Neboj sa, nie si v tom sama. Pripravili sme pre teba článok o dôkladnej starostlivosti aknóznej pleti počas chladných mesiacov. Na rady sme išli ku odborníčke, Mirke Kucejovej

Prečo je starostlivosť o aknóznu pleť tak náročná? 

Ako som v predchádzajúcom článku spomínala – aknózna a problematická pleť je jednou z najnáročnejších, čo sa týka starostlivosti. Inak to nie je ani počas zimy a chladných dní. Práve naopak! Táto pleť si vyžaduje veľkú pozornosť a vnímanie každej jednej zmeny obzvlášť v tomto období. Problematická pleť je veľmi náchylná na teplotné zmeny t.j. prechody z vykúrených miestností do chladného počasia a zasa naopak. 

Častokrát sa stretávam v týchto dňoch s pojmom suchá – aknózna pleť. Ono to tak úplne nie je. Problematická pleť sa nestáva suchou, ale dehydrovanou. Môžeme to nazvať ako dočasný stav, za ktorý sa podpisuje viac faktorov – vonkajšie vplyvy, nedostatočná vnútorná, ale aj vonkajšia hydratácia, či nesprávne zvolená kozmetika. Suma sumárum – na našu pleť vplýva naozaj všetko a treba na to vždy myslieť!

Aký typ kozmetiky je najvhodnejší pre pleť s vyrážkami? 

Pri výbere kozmetiky odporúčam čítať zloženie a vyhľadávať zložky, ktoré pleť neiritujú. Vyhýbajte sa sulfátom, vysokému obsahu alkoholu, parabénom, prípadne parfumáciam.. Naopak, hľadajte zložky, ktoré nenavodzujú len povrchovú hydratáciu, ale také, ktoré v pleti uzamknú vodu. Už dávno nie je pravdou, že aknózna pleť hydratáciu nepotrebuje. Výbornú službu spravia napríklad tieto zložky – kyselina hyalurónová, rôzne druhy nekomedogénnych olejov, D-panthenol, Ceramidy, Vitamín C, hydroláty, glycerín, niacín, antioxidanty, retinol, aloe vera…

Ako by mala vyzerať večerná starostlivosť o pleť, resp. keď si ju chceme odlíčiť? 

Hneď na úvod mi nedá nespomenúť, že odporúčam používať oleje. Do dennej rutiny ich treba zaradiť najmä večer pri odličovaní, a to obzvlášť v zimnom období. Sami uvidíte, že olej bude na vašu pleť pôsobiť ako balzam. Jeho tuky si totiž hravo poradia s akýmikoľvek líčidlami aj bez toho, aby ste si svoju pleť podráždili. Olej pokožku zvláčni a zanechá hebkú.

Vyhnite sa používaniu micelárnych vôd a penám, ktoré síce pokožku vyčistia, ale zároveň vám odstránia celkový maz, čo môže spôsobiť precitlivenie, dehydratáciu a zhoršenie vášho stavu. Po odlíčení olejom môžete pleť vyčistiť vhodným pleťovým gélom a následne nezabudnite na tonizáciu. Vďaka toniku vyrovnáte pH. Tým pleťové bunky budú môcť fungovať v optimálnom režime. 

Toto trojkrokové čistenie pripraví pleť na prijatie aktívnych látok, ktoré v sebe ukrýva napríklad sérum, olej alebo krém. Ak sa nebojíte vrstvenia, nezabudnite, že aplikácia začína od najľahších emulzií a tým je sérum: 

  1. Sérum odporúčam buď hyalurónové, alebo iné hydratačné, prípadne nejaké s obsahom retinolu, alebo s vitamínom C. 
  2. Ako druhé aplikujte nočný krém, ktorý by mal byť taktiež hydratačný, no zároveň by mal vytvoriť určitý balanc čo sa týka tvorby mazu. 
  3. Na záver môžete aplikovať 2-3 kvapky pleťového nekomedogenného oleja. V tomto prípade už nie je potrebné pleť navlhčiť, pretože voda obsiahnutá v kréme dokonalo na seba naviaže olej a vďaka tomu sa dokáže bez problémov vstrebať.

Naopak, ako postupujeme pri dennej skincare rutine? 

Pri starostlivosti o pleť postupujeme ráno obdobne ako večer. Ak nemáte žiadne špeciálne ranné masky, pokojne použite na čistenie pleti olej, ktorým sa odličujete. Po oleji je vhodné použiť tonikum. Ďalej je už na vašom uvážení či použijete sérum, krém a pleťový olej. Ak však trpíte dehydratáciou a olupovaním, odporúčam použiť hydratačné sérum aj ráno a následne na to aplikovať krém.

View this post on Instagram

#mojbeautyday Čo počas neho nevynechať? Nie je to len o pleti, je to celkovo o pocite, ktorý si treba navodiť ??‍♀️ Teším sa, že si 2x do týždňa môžem dopriať pohodovú chvíľku pre seba v podobe takejto príjemnej #skincare rutiny. Ako prvé je potrebné vyčistiť pleť.. je na vás čo používate. Ja som zástanca cleanserov s obsahom tukov, pretože tie mi uľahčujú moju prácu a naviac ŠETRIA MOJU PLEŤ! Druhá na rad prichádza exfoliacia. Vy už viete, že sa volí podľa typu pleti. Krátky refresh: Mastná a zmiešaná pleť – mechanický, enzymatický, chemický – AHA, BHA, PHA Aknózna pleť – enzymatický, chemický – AHA, BHA, PHA Normálna pleť – mechanický, enzymatický, chemický – AHA, PHA Suchá a citlivá pleť – enzymatický, chemický – PHA Po exfoliacii prichádza na rad výživa v podobe masky. Nakoľko exfolianty odkrývajú novšiu a sviežu pokožku, dovolíme aktivnym látkam z masiek preniknúť hlbšie do pokožky, čím sa dostaví viditeľnejší efekt. Po maskovaní ide moja najoblúbenejšia činnosť – masáž ? Škoda, že si ju robím sama, určite by bolo príjemnejšie, keby sa o moju pleť starajú šikovne ruky niekoho iného, ale to by som chcela už veľa ? (inak nie som náročná). Na masáž používam rôzne oleje, ktoré treba voliť taktiež podľa typu pleti. Na záver môžete použiť nočný krém, teda ak mate #mojbeautyday vo večerných hodinách a už sa nikde nechystáte. PS: Ak vám po masáži ostane na pleti väčšie množstvo oleja, stačí na pleť priložiť papierový obrúsok, ktorý nadbytočný olej vsiakne. A ako vyzerá ten váš #mojbeautyday ? #naucsatoajty#mymkechskincare#skincareroutine#skin#beauty#krasa#zdravie#starostlivost#plet#kozmetika#nomakeup#naturalskin

A post shared by MYMKECH s k i n c a r e (@mymkech) on

Čaká nás slnečný víkend na horách. Je potrebné, aby sme pleť chránili SPF faktorom aj počas zimy? 

SPF je dôležitý pre ochranu vašej pokožky aj v zime. Je to zároveň aj posledný krok pri dennej skin care rutine. V žiadnom prípade ho nezamieňajte za denný krém. SPF sa aplikuje úplne na záver. Možno si mnohé z vás myslia, že SPF je výhradne letnou témou, no nie je to pravda. Slnečné lúče prenikajú na našu Zem počas celého roka a dokonca aj cez mraky. Ak by ste aknóznu pleť vystavovali slnečnému žiareniu bez faktoru, je dosť možné, že by vám vašu pokožku neskôr mohla „zdobiť“ pozápalová hyperpigmentácia. Ak sa neviete rozhodnúť aké SPF je vhodné, odporúčam poobzerať sa po minerálnych filtroch, ktoré majú efekt zrkadla a tým odrážajú slnečné lúče.

Sú peelingy a masky  vhodné pre aknóznu pleť? Ak áno, ako často ich máme aplikovať? 

Okrem dennej skincare rutiny je tu aj mesačná rutina, kde by ste mali zahrnúť peeling. Pozor si dávajte pri ich  výbere. Vyhnite sa mechanickým peelingom s akýmikoľvek abrazívnymi zložkami. Odporúčam vyhľadať enzymatické peelingy alebo také, ktoré obsahujú kyseliny – AHA, BHA, PHA. Naproti tým mechanickým sú to veľmi šetrné exfolianty, ktoré neodierajú pokožku, ale odumreté bunky „požierajú“. 

Po peelingu použite hydratačnú masku. Ak máte dehydrovanú pleť, peeling môžete aplikovať 2-4 krát do mesiaca s odstupom minimálne 7 dní, najlepšie navečer, kedy pleť nebudete ničím zaťažovať. Na druhý deň je použitie SPF nutnosť!

Mnoho žien v boji proti akné podstupuje rôzne estetické procedúry. Čo si o tom myslíte? 

Estetické procedúry sú napríklad chemický peeling, IPL svetlo alebo laser. Cieľom každej nich je odhaliť novú a sviežu pokožku. Aplikáciou sa viditeľne odlupuje zrohovatená vrchná vrstva pokožky a vďaka tomu „zvliekame“ kožu. Ideálny čas na podstúpenie týchto zákrokov je zimné obdobie, kedy slnečné lúče nemajú takú silu. Nová pokožka je totiž príliš citlivá na UVA a UVB lúče, preto ak zvažujete takúto procedúru, teraz je ideálny čas na jej podstúpenie. 

Ďakujeme za rozhovor! 

Ak si chceš o starostlivosti o aknóznu pleť prečítať viac, odporúčame ti prečítať tento článok

4 tipy ako sa starať o aknóznu pleť od odborníčky na kozmetiku Mirky Kucejovej