Nie každé zviera malo to šťastie na milujúcich majiteľov. Organizácia Sloboda zvierat už viac ako 25 rokov pomáha žiť štvornohým miláčikom lepší život. V rozhovore sa dozviete zaujímavé informácie z oblasti ochrany práv zvierat, o adopcii z útulku či starostlivosti, ktorú by sme našim budúcim členom rodiny mali dopriať.
Organizácia Sloboda zvierat na Slovensku pôsobí už viac ako 25 rokov. Keby ste to mohli zhodnotiť, ako ďaleko ste sa už odvtedy posunuli? Prekročili ste vlastné očakávania?
Sme radi, že sme nie len pomohli zachrániť desiatky tisíc životov, ale zároveň štandardizovať starostlivosť o pouličné zvieratá, minimálne tento proces naštartovať.
Veď len vďaka tlaku Slobody zvierat, útulkov a širšieho občianskeho sektora sa podarilo vytlačiť z verejného priestoru pokútnych šarhov a veterinárnym zákonom a vyhláškami presadiť odchyt a starostlivosť o zatúlané zvieratá oficiálnymi vyškolenými odchytovými subjektmi, karanténnymi stanicami, útulkami, obcami…
Rovnako sa tešíme, že sme dosiahli povinné čipovanie psov či zákaz výcviku a verejných vystúpení divožijúcich zvierat v cirkusoch, ten začne platiť túto jeseň. A sme hrdí, že sa nám celoslovenskou kampaňou a petíciou podarilo zmeniť zákon.
View this post on InstagramA post shared by Sloboda Zvierat (@slobodazvierat) on
Sloboda zvierat sa rozrástla. Robíte kampane, zachraňuje zvieratá, vzdelávate verejnosť. Pramení to zo záujmu ľudí? Naozaj sa tak ľudia menia a sú viac empatickejší voči zvieratám?
Pramení to z nutnosti o témach hovoriť. Zvieratá sú súčasťou nášho života a súčasťou tohto sveta a aj legislatíva, ako európska, tak naša, ich definuje ako tvory schopné cítiť – nepohodu, strach a bolesť, ale i radosť a náklonnosť. Sú inteligentné, sociálne vyspelé a komplexné bytosti. Napriek tomu sa k nim správame ako k veciam, bez súcitu.
Najviac trpia hospodárske zvieratá a verejnosť o ich utrpení vo veľkochovoch často vôbec netuší. Milióny zvierat žijú celý život v tesných klietkach, napr. malé prasiatka sa rutinne pri plnom vedomí kastrujú, teliatka podstupujú úmorné transporty do krajín mimo EÚ, kde ich usmrcujú barbarskými metódami atď.
View this post on InstagramA post shared by Sloboda Zvierat (@slobodazvierat) on
Zmení sa to len vtedy, keď o tom ľudia budú vedieť. Aj preto robíme aktuálne spoločnú európsku kampaň Koniec doby klietkovej, ktorej cieľom je zákaz klietkových chovov hospodárskych zvierat. Súčasťou je aj petícia, ktorú môžu podpísať aj vaši čitatelia, nájdu ju na stránke slobodazvierat.sk. Máme už takmer milión podpisov.
Ďalším vážnym problémom Slovenska je držanie psov na reťazi, tisícky psíkov sa z reťaze nedostanú za celý svoj život, čo vážne poškodzuje ich psychické aj fyzické zdravie. Viac o problematike nájdu ľudia na našej stránke a môžu podpísať aj aktuálnu petíciu! Je však pravda, že ľudia si viac všímajú svoje okolie a viac hlásia, sú menej ľahostajní, spoločnosť sa scitlivuje na neprávosť či utrpenie a to je dobre.
View this post on InstagramA post shared by Sloboda Zvierat (@slobodazvierat) on
Na vašej webovej stránke ponúkate číslo na Linku proti krutosti, viete nám o nej povedať viac?
Linku proti krutosti prijíma hlásenia verejnosti o zlých podmienkach a týraní zvierat. Sieť našich dobrovoľných inšpektorov preveruje tieto podnety aj priamo v teréne a vo vážnych situáciách, buď sami alebo v súčinnosti so štátnym orgánom, príslušnou RVPS, zvieratá odoberieme a umiestnime do útulku, kde dostanú liečbu, starostlivosť a nový lepší domov formou domácej alebo zahraničnej adopcie. Ide najmä o psíkov celý život trpiacich na metrovej reťazi, ktorá im vrastá do krku, bez búdy, jedla a vody.
Ročne zachráni Linka proti krutosti viac ako 500 zvierat z ohrozenia života.
Celkovo prijme bratislavský útulok za rok okolo 2500 psíkov a mačiek, ale to je celkové číslo, teda aj vyhodené a zatúlané. Štvrtina zvierat sa, aj vďaka čipom, podarí vrátiť späť domov. Ak teda vidia ľudia v Bratislave len bezprizorné zviera, treba volať mestskú políciu na č. 159 a tá pošle Slobode zvierat podnet na výjazd. V ostatných mestách treba tiež kontaktovať buď mestskú políciu alebo MÚ či priamo útulok.
Ako sa viete postarať o zachránené zvieratko? Čo všetko mu ponúknete a ako ho zabezpečíte?
Veterinárnu starostlivosť, je zaočkované, začipované, odčervené, dospelé jedince aj vykastrované, pretože nechcených a vyhodených šteniat a mačiat sú plné útulky… Bežne privážame aj zrazené zvieratá, tie idú okamžite na veterinárnu kliniku. Operácie zlomených labiek, panvy či liečba závažnejších ochorení sa pohybujú v stovkách eur, a dokážeme ich uhradiť len vďaka podpore verejnosti!
Kedy je zviera pripravené na adopciu?
Po absolvovaní veterinárneho vyšetrenia, ošetrení, povinnom zaočkovaní a pobyte v karanténe sa presúva do útulkovej časti medzi ostatné psíky. Vtedy je už voľné na návštevy, venčenie aj adopciu, teda cca po mesiaci. Ak je po vážnej operácii a rehabilituje, či sa napr. musí socializovať, lebo strávilo celý život na reťazi bez pohladenia či hygienických návykov, je s ním treba popracovať, vrátiť mu dôveru v ľudí.
View this post on InstagramA post shared by Sloboda Zvierat (@slobodazvierat) on
S čím by mal človek počítať, kedy si adoptuje zvieratko? Má takéto zvieratko nejaké špeciálne požiadavky na život?
Musí si vybrať zviera až po zodpovednom zvážení, pretože psík sa dožíva aj 15 rokov a mačka i 20. Nemožno ich šupnúť na dvor, alebo dokonca na reťaz, ale psíka denne venčiť, zabezpečiť mu základný výcvik, aktivitu, veterinárnu starostlivosť.
Ideálne je umožniť im prístup do domu a tráviť časť dňa s nimi, psy a mačky samotou trpia často viac ako ľudia, ide o spoločenské zvieratá a chcú byť pri svojich ľuďoch.
Takže spýtať sa pred adopciou či mám na zviera čas, peniaze a dostatok trpezlivosti starať sa. Treba si uvedomiť, že psíkovia či mačičky z útulkov zažili často týranie, ich dôvera v človeka je naštrbená a potrebujú veľa lásky a trpezlivosti, kým si zvyknú, naučia sa… Adopcia je v podstate dobrý skutok. Tieto zvieratá sa však odmenia mierou vrchovatou.
Častokrát sa stáva, že ľudia si osvoja zvieratko z útulku, no potom ho musia vrátiť späť, lebo zistia, že sa oň nedokážu dostatočne postarať? Dá sa tejto situácii nejako zabrániť?
Žiaľ aj také sa stáva. A sme z toho nešťastní, pretože vrátenie je pre zviera veľké sklamanie. Preto je potrebné pristupovať k adopcii zodpovedne, nie impulzívne, vziať do útulku aj deti, vyskúšať venčenie, porozprávať sa, aj o tom, že venčiť bude treba aj v daždi a zime. Otvorení sme denne a venčiť je možné aj cez víkendy v čase 12-17:30.
View this post on InstagramA post shared by Sloboda Zvierat (@slobodazvierat) on
Ak má majiteľ adoptovaného zvieratka problém, môže sa na Vás obrátiť a opýtať sa, ako má ďalej postupovať? Resp. viete nejakým spôsobom nahradiť aj služby veterinára?
Áno, poskytujeme aj následné poradenstvo a veterinárnu pomoc. Bežne k nám chodia majitelia s adoptovanými zvieratkami, napr. sa objednajú na kastráciu. Každé naše zviera dostáva čip a pas spoločenského zvieraťa, kde sú všetky veterinárne záznamy, takže môžu s nimi cestovať aj do zahraničia, a samozrejme vybrať si svojho veterinára.
Ako sa darí službe, ktorú ponúkate, a to venčenie psov? Obľúbili si ju ľudia a páči sa to aj štvornohým miláčikom?
Áno, veľmi! Cez víkendy za pekného počasia sa u nás vystriedajú stovky venčiarov – rodinky s deťmi, mladí ľudia a študenti i dôchodcovia, na psíkov sa čaká v rade a podaktorí sa dostanú na vychádzku aj trikrát. Sú venčiari, čo chodia aj denne. Horšie je to v zime, počas pracovného týždňa, keď je nevľúdne, vtedy je ľudí málo a je náročné zabezpečiť vychádzku pre 200 psíkov. Pre psíkov je prechádzka najkrajšia časť dňa! Veľmi si preto venčiarov vážime a odkazujeme všetkým, čo majú chuť prísť: Vitajte! Stačí prísť na recepciu útulku, vystavia vám na počkanie venčiarsky preukaz a môžete si ísť po psíka 🙂
View this post on InstagramA post shared by Sloboda Zvierat (@slobodazvierat) on
Nerobia nás zvieratá ľudskejšími? Neučia nás istým spôsobom k zodpovednosti?
Áno, oboje platí. A učia nás aj nezištnej láske, vernosti. Psík či mačička vás majú radi bez akýchkoľvek podmienok. Je to dojímavé a liečivé. Ľudia, čo si od nás adoptovali psíkov či mačičky, nám píšu nádherné maily a posielajú fotky zo spoločného života. Vidieť akí sú so zvieratkami šťastní a aj sami vravia, útulkáči im úplne zmenili život.
Ako by sa podľa Vás dalo zabrániť týraniu zvierat? Nemala by sa empatia k zvieratám učiť už od detstva počas výchovy?
Áno, v školách veľmi chýba tento druh výchovy. Učiť k zodpovednosti a súcitu k celej našej planéte je v podstate nevyhnutnosť, ak chceme prežiť. Sloboda zvierat sa o to už roky snaží, naše výchovné centrum ponúka niekoľko programov pre školy a sú zamerané na vzdelávanie a výchovu. Učia napr. správnej starostlivosti o psíka, ako funguje adopcia, útulok, ako žijú zvieratá v cirkusoch či na farme. Na stránke slobody zvierat si naše prednášky či návštevu útulku môžu učitelia priamo objednať.
View this post on InstagramA post shared by Sloboda Zvierat (@slobodazvierat) on
Existuje aj zákon o ochrane zvierat. Aké tresty plynú z jeho porušovania?
Veterinárny zákon (39/2007) obsahuje aj pomerne rozsiahly paragraf 22 o ochrane zvierat, ktorý hovorí o tom, čo je zakázané aj čo je týranie zvierat, máme tiež viacero vyhlášok a máme trestný zákon, ktorý jasne určuje aj tresty za týranie.
Za týranie zvierat môže dostať páchateľ aj 2-5 rokov väzenia, a nemusí ísť len zámerné týranie ale i zanedbanie starostlivosti o zviera s následkami.
Aj Sloboda zvierat podáva na tyranov trestné oznámenia a voči viacerým tyranom sú v súčasnosti vedené trestné stíhania. Preto treba mať oči otvorené a nebáť sa týranie či zanedbávanie starostlivosti hlásiť, či už nám, polícii alebo RVPS. Zvieratá si samy pomôcť nevedia, majú len nás.