Pozitívne myslenie je dnes trendom ba až nevyhnutnosťou. Vedie nás k nemu literatúra, mienkotvorné osobnosti aj životný štýl. Častokrát sa však ženy stretávajú s tým, že toto pozitívne myslenie nefunguje. Prečo je tomu tak, odpovedá transformačná koučka Petra Shrem.

Peťka, Ty si transformačná koučka a líderka, čo to presne znamená? Na čo sa zameriava takýto koučing?

Transformačný koučing nemá definíciu, ktorá by bola všeobecne platná pre všetkých koučov, ktorí sa nazývajú transformačnými koučmi. V dnešnej dobe toto pomenovanie na Slovensku nabralo skôr „ezoterický charakter“. O tomto môj typ koučingu nie je. Som certifikovaná a autorizovaná Tapping Into Wealth Koučka a Ignite Your Power Koučka – ako jediná na Slovensku a v tejto kombinácii aj jediná v Čechách a v celej východnej Európe. Môj koučing je špecifický tým, že klasický koučingový rozhovor s klientkami vediem prostredníctvom špeciálnych procesov, ktoré nazývam „transformačnými procesmi“.

Funguje pozitívne myslenie? Odpovedala nám transformačná koučka Petra Shrem.
Zdroj: archív Petra Shrem

V súčasnosti je veľmi populárna práca na svojom vedomí a pozitívnom myslení. Veľa ľudí sa inšpirovalo Zákonom príťažlivosti z filmu Tajomstvo a snažia sa podľa toho aj žiť.  Čo na to hovorí koučka z odborného pohľadu?

Veľa žien tento smer sklamal. Milujú afirmácie, Zákon príťažlivosti, pozitívne vizualizácie, motivačné semináre, avšak v ich živote a hlavne vo financiách sa nič zásadné nezmenilo. Zároveň chcem zdôrazniť, že nehovorím o ženách, ktoré by mali dve ruky ľavé a len čakali na to, kedy si „vymeditujú“ či „pritiahnu“ peniaze. Hovorím o šikovných, pracovitých, vzdelaných ženách, ktoré navyše pracovali aj na ich osobnom rozvoji.

Aj týmto som si sama prešla. Bolo veľmi ťažké si priznať, že osobnostný rozvoj, ktorý som robila sa vôbec neodrazil na mojich financiách, na mojom sebavedomí, na mojej sebahodnote. O tejto odvrátenej stránke osobnostného rozvoja nikto nehovorí. Pretože je povedané, že je to predsa naša vina, keď nám to nefunguje. „Nesnažíš sa dosť“. „Máš výhovorky“. „Si lenivá“. „Nedisciplinovaná.“ V žiadnom prípade netvrdím, že MINDsetové techniky, Zákon príťažlivosti či afirmácie sú blbosti, ktoré všeobecne nefungujú. Avšak, sú určité špecifické podmienky, v ktorých keď sa nachádzame, tak nefungujú.

Funguje pozitívne myslenie? Odpovedala nám transformačná koučka Petra Shrem.
Zdroj: archív Petra Shrem

Prečo niekedy nefungujú žiadne mindsetové techniky?

Pretože nemôžu fungovať. Je to preto, lebo nepôsobia na rovinu, na ktorej sa nachádza skutočná príčina, koreň problému. Tou úrovňou je emočná úroveň, na ktorej si nesieme mnoho emočných zranení. Na tejto úrovni cítime veľakrát silné emócie ako strach, úzkosť, nedostatočnosť, hnev, neférovosť, bezmocnosť, sklamanie. Všetky techniky na mindset – afirmácie, vizualizácie, pozitívne myslenie – robia, čo ja nazývam „new age bypass“– obchádzku. Snažíme sa mysľou obísť a vyhnúť sa tým nepríjemným emóciám, napríklad strachu, ktorý sa, ako každá emócia, nachádza v tele.

Ako transformačná koučka mám úplne iný prístup. Keď si zoberieme niečo osobne, znamená to, že to, čo bolo povedané, spravené vo mne zarezonovalo a otvorilo nejakú starú „ranu“. Staré emočné zranenie, ktoré nie je uzdravené, spracované. Vôbec to neznamená, že ten človek „mal pravdu“, alebo to, čo spravil, je „ok“.

Preto potrebujeme všetky naše bloky spracovávať na všetkých 3 rovinách – na úrovni mysle, emócií a tela. To je moja expertíza. V mojich online programoch a koučingových sedeniach s klientkami, pomocou transformačných procesov odkrývam bloky na všetkých 3 rovinách a efektívne spracovávam silné emócie, emočné zranenia, stresujúce životné situácie a negatívne myšlienky pomocou silných transformačných techník, ktoré pôsobia na všetky tieto 3 roviny.

Funguje pozitívne myslenie? Odpovedala nám transformačná koučka Petra Shrem.
Zdroj: archív Petra Shrem

Ako vyzerá taký transformačný proces?

Každý proces v sebe nesie tieto 4 kľúčové faktory transformácie:

    1. prináša pre klientky SILNÉ MOMENTY UVEDOMENIA: klientky odhalia a jasne vidia skrytú príčinu ich problémov. Objavia podvedomé bloky a vzorce, ktoré riadia ich život a ich reakcie na situácie. To im umožňuje okamžite prevziať kontrolu nad riešením ich problémov.
    2. dochádza k ODHALENIU, ale predovšetkým aj ELIMINOVANIU BLOKOV na všetkých 3 rovinách – mysle, emócií a tela. Pretože bloky nemáme len v „hlave“. Práca na MINDsete (nastavení mysle) nestačí.
    3. dochádza k UVOĽNENIU STRESU a EMÓCIÍ, ktoré klientky cítia v spojitosti s problémom či situáciou, ktorú v danom procese riešime. Reálne spracovávame silné emócie, emočné zranenia, stresujúce životné  situácie a negatívne myšlienky pomocou účinnej techniky, špeciálnej verzii EFT (Emotional Freedom techniques – Techniky Emocionálnej Slobody), pri ktorej sa výsledky objavujú do niekoľkých minút. Klientky končia proces s pocitmi uvoľnenia, nadhľadu a nadšenia, ktoré si prenášajú do následného riešenia životných situácií.
    4. Táto hlboká vnútorná práca naštartuje transformáciu, ktorá pôsobí z vnútra navonok. To nevyhnutne vyústi v to, že:

 

 

„Začnete hovoriť, jednať a pôsobiť úplne inak – silnejšie, sebavedomejšie, odvážnejšie a charizmatickejšie.“

 

Ako jedna z mála žien sa venuješ odborne témam ako sú ženská sebadôvera, životný zámer a prosperita. Prečo je podľa Teba na Slovensku téma ženských financií a celkovo financií tabuizovaná?

Všetci tušíme, že naše financie o nás hovoria istý príbeh. Veľa toho o nás odhaľujú. Na jednej strane sú obrovským zdrojom stresu, pocitov hanby, neférovosti a pocitu nízkej sebahodnoty. A to sú presne pocity, ktoré sa snažíme pred svetom skryť. Na druhej strane sú spájané s tienistou stránkou moci, manipulácie, zla, závisti a pod. Je to téma, ktorá ide pod kožu a vyvoláva silné emócie. Ženská cesta k financiám sa v minulosti nikdy netešila priazni spoločnosti, v ktorej moc mali prevažne v rukách muži.  Dnes však žijeme v inom svete. O tomto pozostatku z minulosti by sme mali otvorene diskutovať a začať ho, ako spoločnosť, riešiť.

Riešiť, ako mocné, silné, finančne nezávislé a hodnotné si môžeme dovoliť byť ako ženy, aby sme nenarušili dynamiku vzťahov v našej rodine, komunite, spoločnosti.  Ženy dávajú do svojej práce veľa. Dávajú kvalitu a hodnotu, ktorá sa však neodráža v ich príjme. Akonáhle dôjde reč na ocenenie sa, idú pod cenu, boja sa pýtať si adekvátnu odmenu za svoju prácu. Je to bolestivé tajomstvo, ktoré si nosí veľmi veľa žien. To bol aj môj príbeh. Preto na vlastnej koži viem, aké je to demotivujúce a frustrujúce. Máme pocity sklamania zo samých seba, pocity zlyhania, nedostatočnosti. Tieto pocity sú veľmi invazívne a často sa stáva, že sa prenášajú aj do iných oblastí života. A nevieme, ako z toho von.

Funguje pozitívne myslenie? Odpovedala nám transformačná koučka Petra Shrem.
Zdroj: archív Petra Shrem

Kde Ťa vieme v online priestore nájsť? Prípadne robíš aj nejaké osobné konzultácie?

Viete ma nájsť na stránke www.petrashrem.sk a v mojej Facebookovej skupine Líderka v tebe, kde sa delím o hodnotný obsah zdarma. Či už to sú koučingy, tipy a stratégie alebo robím rôzne výzvy. Osobné konzultácie mám z časových dôvodov momentálne obmedzené na minimum. Za posledný rok som vytvorila 4 online programy, u väčšiny z nich  je moja intenzívna osobná podpora. Takýmto spôsobom dokážem pomôcť väčšiemu počtu žien a zároveň pre nich vytvoriť podporné prostredie v rámci online programov. Vzniká tak vždy silná skupina, kde sa stretnú rovnako zmýšľajúce a na sebe pracujúce vedomé ženy, ktoré zdieľajú svoje prekážky, výhry,
a momenty. Vzájomne sa podporujú, vypočujú a oslavujú svoje úspechy.

Ak by ste si mali vybrať len jednu jedinú vec, na ktorej od dnes budete pracovať a ktorá dokáže úplne zmeniť váš život, tak je to vaša SEBAHODNOTA.

A na záver, akú užitočnú radu by dala transformačná koučka dievčatám a ženám, ktoré sa chcú vo svojom živote posunúť alebo ho kompletne zmeniť?

V prvom kroku je nutné si uvedomiť, že zvýšenie vašej sebahodnoty začína vašou vnútornou prácou na sebe. Je to vaša úloha a nie úloha ľudí okolo vás. Vy si musíte začať vážiť, ceniť, uznávať samú seba, váš prínos, jedinečné schopnosti a vidieť a cítiť vašu hodnotu. Preto je nutné naučiť sa popasovať sa s negatívnymi presvedčeniami, emóciami a emočnými zraneniami, ktoré vašu sebahodnotu likvidujú. Musíte sa naučiť, ako preprogramovať vaše vnútorné nastavenie o vašej sebahodnote a spojiť sa s hodnotou vášho prínosu, vašej energie, úsilia a hodnoty, akú druhým prinášate. To pozitívne ovplyvní vaše sebavedomie, vaše vzťahy a v neposlednom rade aj vaše financie.

Ak sa to chcete naučiť, môžete si pozrieť môj webinár zdarma – Od nedostatku k hojnosti, kde sa práve zaoberám tým, ako zvýšiť vašu sebahodnotu a dosiahnuť príjem, ktorý odráža váš prínos.