O tom, že materská dovolenka sa dá prežiť aj aktívne, ťa presvedčí trénerka strolleringu Lucia Moncman. Ponúkame ti inšpiratívny rozhovor, ktorý ťa nenechá sedieť na zadku. Prajeme príjemné čítanie 🙂 . 

Lucia Moncman je trénerka strolleringu, ktorá vedie cvičenia pre mamičky s deťmi v Bratislave. Ženy si obľúbili nielen jej tréningy, ktoré sú prispôsobené tempu každej z nich, ale aj fit pobyty, ktoré organizuje. Sme veľmi poctení, že sme mohli vyspovedať práve Lucku, je to naozaj inšpiratívna trénerka a skvelá maminka.

Veľa žien tvrdí, že popri deťoch nemá čas na cvičenie, čo si o tom myslíš ty?

Materstvo je veľká zmena pre ženu, keďže vypadne zo svojho bežného života. Pokiaľ si mama dokáže nastaviť time-managment, tak to zvládne. Samozrejme, každé dieťa je úplne iné, čiže sa tomu musí mama prispôsobovať, hlavne v prvých mesiacoch bábätka. Treba využiť každú voľnú chvíľku, keď dieťa spí, prípadne ho zobrať na čerstvý vzduch a zacvičiť si vonku.

Súvisí to aj s tým, či rodila cisárskym rezom alebo prirodzene. Nakoľko pri cisárskom reze sa neodporúča cvičiť šesť mesiacov. Zasa, keď žena pred tehotenstvom športovala, tak má jednoduchšiu rekonvalescenciu. Ak nie, mala by začať pozvoľne napríklad dlhými prechádzkami a postupne zväčšovať objem. Dôležité je správne načasovanie, popri ktorom by bola schopná zvládať domácnosť, deti, varenie..

Čo žena chce, to dokáže a my naozaj toho dokážeme veľa. Materská dovolenka sa dá prežiť aj aktívne.Treba si nájsť čas na seba a nebyť otrokom svojich detí.

Hovorí sa, že deti sú odrazom svojich rodičov. Si dvojnásobná mamička, trénerka, nebádate pri deťoch už prvé známky „opičenia sa“ po tom, že aj oni by chceli byť tréneri?

Moje deti na mne už od začiatku videli, že sa hýbem, plankujem, plávam, behám. Od malička sme s mojimi chlapcami chodili na baby plávanie, gymnastiku pre deti. Mladší syn má 20 mesiacov a druhý 6 rokov. So starším synom navštevujeme trikrát do týždňa tréningy zamerané na všeobecnú prípravu v športovom klube VLK a taktiež pláva pod vedením Benitimu.

Mamičky by si mali uvedomiť, že pohyb je pre deti ich prirodzená vlastnosť a môžu tak vybiť svoju energiu. Nie doma na gauči pred telkou, ale vonku. Tak môžu prežiť zdravé detstvo, byť spokojní a šťastní.

Aké vylepšováky by si poradila mamičkám, ktoré by si chceli uchmatnúť čas pre seba a ísť na Fit pobyt ku vám?

My máme na fit pobyte dve varianty, buď prídu s dieťatkom, alebo prídu samé. Posledná možnosť je taká, že na pobyt zoberú aj svojho partnera, ktorý sa o dieťa postará, zatiaľ čo mamička cvičí. Tréningy sú postavené tak, aby totálne neodrovnali ženy a aby si potom mohli vo voľných chvíľach užiť aj čas s rodinou.

A ako to vyzerá na takom fit pobyte? Ráno máme 4 km výbeh a ženy, ktoré nemôžu nechať dieťa na izbe samé alebo s partnerom, tak ich berú so sebou s kočíkom. My razíme heslo, že deti nie sú pre nás prekážkou.

Čo by ste odkázali mamám, ktoré sú na vážkach, či sa oplatí ísť cvičiť? Prečo by sa mali rozhodnúť začať chodiť na tréningy?

Na tréningy mi zväčša chodia mamičky, ktoré sa nikdy nejako extra nehýbali. A teraz žijú v absolútnej bubline „materského“ stereotypu. Stále dookola robia to isté, potom sa dostanú do bodu, že „okey, zvládam sa postarať o deti a domácnosť, ale nie je postarané o mňa“. Odsúvajú seba na druhú koľaj a nevedia, ako by to mohli zmeniť.

Prvé nakopnutie prichádza s tým, keď sa dopočujú, že kamarátky chodia na tréning. Mimochodom, takáto hovorená reklama funguje veľmi dobre 🙂 . Avšak s prvými náznakmi chuti do cvičenia prichádzajú aj obavy. Nie o to, ako zvládne odcvičiť tréning, ale ako to dokáže zvládnuť dieťa bez mamy. Ja vždy vravím, že deti sú takí malí obojživelníky. Oni sa na nové podmienky časom prispôsobia.

View this post on Instagram

Veľa žien, matiek, kamarátiek s ktorými sa dám do reči ohľadom môjho projektu – cvičenia pre mamičky s deťmi si to reálne nevie predstaviť. Majú ideálnu predstavu prázdneho fitka, bežiaceho pásu, ktorý patrí len im a svojho trénera, ktorý venuje pozornosť len na jedného klienta/tku. Chcú pri cvičení vypnúť od bežného života s deťmi. A potom im pekne poporiadku vždy vysvetlím svoje kvality! Dieťa vezmú so sebou, nemusia zháňať babysitterku, prosiť babku, tetu, susedu a ani manžela, aby sa dnes ponáhlal domov, pretože ja mama idem do fitka. My máme fitko na čerstvom vzduchu. Deti sú spolu, odmala sa socializujú, neboja sa rovesníkov, ľahšie nadväzujú kontakt s ďalším novým prostredím, maminky si nájdu kamarátky, ktoré prežívajú rovnaké obdobie na MD. A BABY CARE? prispôsobujem podľa potreby a náročnosti bábätiek a detí, ktorých maminky na tréningy chodia. Áno aj takto to niekedy vyzerá! No mňa, ako dvojnásobnú mamičku neprekvapí nič. Preto som hrdá, že ponúkam nielen svoje nadobudnuté vedomosti a skúsenosti, ale predovšetkým pochopenie, pomoc a energiu. A preto moje fitmamy vedia, kam majú prísť, keď sa chcú dobre naladiť, zatrénovať a odísť s úsmevom. #fitmamaprojekt #strollering #aktivnamaterska #aktivnamama #kamsdetmi #trenerka #pohybježivot #novaenergia #hybsa #doformy

A post shared by Fit Mama Projekt STROLLERING ® (@moncmanlucia) on

Ak je mama nastavená pozitívne, tak to zvládne. Aj s dieťatkom. Zbaví sa popôrodných kíl, vyformuje si postavu, bude mať zo seba dobrý pocit. Ja som toho živým príkladom. Pri druhom tehotenstve som pribrala 30 kg a do formy som sa dostala už po 7 mesiacoch. Pokiaľ hlava súhlasí, telo bude spolupracovať.

Dôvody prečo by mama mala ísť práve ku tebe na cvičenie?

Ženám ponúkam prežiť materskú dovolenku aktívne. Sme skvelá parta, navzájom sa podporujeme, motivujeme a pomáhame si. Po tréningu si dáme rady kávičku a strávime spolu nejaký čas. Chodíme spolu aj do divadla, do kina a na fit pobyty, ktoré organizujem. Zúčastňujeme sa aj rôznych bežeckých a iných silových súťaží.

Je fajn cítiť, že niekam patríte, že vás niekto podporí, podrží a potiahne, keď to najviac potrebujete. Sme jednoducho skvelá komunita žien, ktoré sa neboja pomáhať jedna druhej.

View this post on Instagram

Čaká nás posledný týždeň v telocvični… Hurá von na STROLLERING®! Cvičenie s kočíkom nie je len obyčajná prechádzka, je to naša misia podporovať maminky na MD  aktívne a s úsmevom. Inšpirujeme a podporujeme motiváciu k pohybu. Ponúkame maminkam jedinečnú možnosť k sebarealizácii a sebarozvoju! A to všetko za prítomnosti vašich detičiek! @strollering Spoločne so mnou naštartujeme už druhú outdoorovú sezónu tréningov pre mamičky s deťmi! Na dvoch miestach: v parku na Račianskom mýte a v parku Jama v petržalke Teším sa na Vás! Zažite spolu s nami AKTÍVNU materskú dovolenku! #fitmamaprojekt #strollering #aktivnamaterska #aktivnamama #kamsdetmi #trenerka #pohybježivot #novaenergia #hybsa Foto by @tanin_sk

A post shared by Fit Mama Projekt STROLLERING ® (@moncmanlucia) on

Tréningy sú prispôsobené každej mame individuálne podľa potreby. Nastavené sú podľa potrieb a cieľov každej z nich zvlášť. Stačí zažiť pár tréningov a žena potom pochopí, že je tam, kde mala byť už dávno. Nie doma medzi štyrmi stenami a potiť sa do podložky, ale s nami, v komunite.

 

Lucii ďakujeme za rozhovor. Pevne veríme, že sme vás inšpirovali nielen k pohybu, ale aj k aktívnej materskej dovolenke. Pokiaľ by ste sa Lucky chceli ešte niečo opýtať, nájdete ju na FB stránke FIT MAMA Projekt Strollering alebo na Instagrame @moncmanlucia