Ten pocit, keď nedopnete nohavice, keď neviete lapiť dych po vychádzke na prvé poschodie, keď sa  odraz v zrkadle akosi podozrivo líši s tým z predchádzajúceho roka. Tak to máte problém. Ovládla vás „punčová lenivosť“. A to je ruka v ruke s výhorkami, predsudkami, komplexmi. Žienky, zaslúžime si žiť v krásnom, zdravom tele. Zaslúžime sa vypotiť do hrdosti, čo poviete?

Mám jednu kolegyňu z práce, ktorá nech sa dejte čo sa deje, nech idú kilá dole či hore, nech je depka, migréna alebo sa zmení Bratislava na Benátky, ide so svojou kamoškou na pilates. To, že si idú po hodine vypotených kalórií do cukrárne na koláč je už vec druhá. Najviac ma na nej prekvapuje to silné presvedčenie, odhodlanie a verba do práce. Ďalším podareným expemplárom je naopak vyšportovaná, čerstvo vydatá, sestrina kamoška. Jedného dňa sa rozhodla, že zhodí do svadobných šiat. Kvôli šatám sa jej život obrátil naruby. Zmenila sa jej postava, myslenie a dokonca i aktivity s manželom. Ona si 12 kilometrov z mesta do mesta odbehne, on popri nej „uteká“ na bicykli. A potom je tu tá kategória žien, ktoré si ráno povedia, „Dobre, dnes po práci idem do posilky.“ O 8 hodín neskôr po otvorení vchodových dverí: „Nuž, ale tá posteľ vyzerá tiež sympaticky.“ Sympatická je aj tá zmrzlina v chladničke, i nutela položená na najvyššej poličke, papučková kultúra v sobotu, nedeľu, v pondelok až sa nenazdajú a jedného dňa sa postavia z gauča o pár kíl ťažšie, so zanesenými cievami, znudeným výrazom a vyhasnutým elánom. Čo teda robiť, aby prestal byť bazén nočnou morou a dopnutý gombík splneným snom?

 

Sila prítomného rozhodnutia

Čaro prítomného rozhodnutia pochopila už v mladom veku aj 28 ročná Austrálčanka Kayla Itsines, ktorá dnes patrí podľa Time medzi najvplyvnejších ľudí na internete. Štíhla, krásna a vždy pozitívna Kayla podľahla zdravému životnému štýlu a prostredníctvom sociálnych sietí teraz inšpiruje celý svet. Jej instagramový účet presiahol viac ako 5 miliónov followerov, státisíce žien cvičí podľa appky Sweat with Kayla alebo sa stravujú podľa jej ebooku Bikiny Body Guides. Raz večer som si pozerala jej profil a doteraz nezabudnem na to, čo napísala pod jeden príspevok: „Nikdy nebudeš na 100% pripravený a nikdy to nepríde v ten pravý čas, ale o tom to je. Znamená to, že každý moment je ten správny moment. Pokiaľ to naozaj chceš, musíš to spraviť v ten okamih.“ A má svätú pravdu.

 

Punčová závislosť a iné brzdy

Už ste celkom nalomené a rozmýšľate, že by ste predsa len stihli vypotiť zopár kíl do letnej figúry ,a tak nie moc nadšene odložíte punčový rez na papierovú tácku a ešte celkom nie presvedčené podídete k šatníku so športovým oblečením. A vedľa šatníka je TO zrkadlo. Pozriete sa. Najprv len tak obyčajne, ako vždy a potom sa vám akosi rozjasní, zaostrí. Tie neestetické detaily na postave, to poškriabené ego od žiarlivosti na štíhly driek kolegyne, tie predsudky sršiacich z očí pri pohľade na zdravé „mňamky“. Už to nie je ten obyčajný pohľad do zrkadla. Je to TEN pohľad, ktorý je rozhodujúci. Mám, nemám, nie, určite nepohnem ani prstom, veď to je aká makačka v tom fitku! Odvrátite zrak, máte namierené naspäť do kuchyne. Naspäť k papierovej tácke dokončiť to, čo ste pred chvíľou začali. A potom sa potajomky ešte raz, akoby naposledy, pozriete na svoj odraz. Je to tam, nedá sa to oklamať. Dobre, tak idete do toho. Otvoríte skriňu. Nuž , ale vyskytol sa menší problém. Chcete vykročiť zo svojho tieňa, ale vaše ego, duša, telo i hlava je priklincovaná punčovou lenivosťou a tvrdohlavými predsudkami voči každej vypotenej kalórií. Čo teraz?

 

Víťazstvo nad predsudkami ako novodobá rebélia

Lenka Vacval sa popasovala s týmto „ženským problémom“ po svojom. Rozhodla sa, že pôjde pochovať strach z pohľadu do zrkadla na ceste z Košíc do Bratislavy. A čo zistila počas toľkých kilometrov? „Každý z nás má niečo, čoho sa bojí, niečo, o čom si nie je istý, či zvládne, ale i tak po tom veľmi túži. Máme v sebe oveľa väčšiu silu, než si myslíme. Silu, vďaka ktorej aj republiku prebehneme. Alebo zdoláme náročnú úlohu, zrealizujeme šialený nápad, prekonáme krízu, nájdeme lásku, precestujeme svet. Jednoducho silu, ktorá nás dovedie k tomu, po čom túžime. Neviem, ako správne opísať splnený sen. To vás nikde nenaučia. Asi pre istotu. Plniť si totiž sny v dobe, ktorá rúca ideály, v dobe, ktorá nič negarantuje, v dobe kedy radšej ani nedúfame v niečo dúfať, je trochu trúfalé. Vypnúť okolitý svet a žiť si vo svojej šialenej realite je ešte o čosi trúfalejšie. Týchto 11 dní mi ukázalo to, v čo som tajne verila, ale i tak som sa toho bála, že dokážem nemožné. Do čerta a keď ja, tak aj vy! Pretože práve preto som bežala z Košíc do Blavy.“ Píše pod jednu z krásnych odbehnutých fotografií na jej instagramovom profile. Lenka povýšila svoj beh na niečo ešte vznešenejšie. Každou spálenou kalóriou bola bližšie k cieľu pomoci tým, ktorí na to naozaj potrebujú. Behom vyzbierala neuveriteľných 2430 eur na zážitkovú terapiu onkologicky chorých detí. To je ŽENA, ktorá rozhodne prekonala „punčovú lenivosť“!

 

Pokoj na duši i pri pohľade do zrkadla

Na to, aby ste prekonali výhovorku, nemusíte vždy prejsť z Košíc do Bratislavy, stačí prejsť zo sedačky ku botárke, obuť tenisky a otvoriť dvere. A potom otvoriť ešte jedny dvere do miestnosti nasiaknutej vôňou dezodorantov a slaného potu. Pri prvom pohľade na vymakané baby prehltnúť strach okorenený o štipku predsudkov. Nadýchnuť sa, rozhýbať telo a so zaťatými zubami vydržať až do konca tréningu. Svalovica bude rovnako ako na prvom tak aj na tisícom tréningu, to je verná kamoška, tej sa nezbavíte. Ale určite získate niečo nové, milé, malé, niečo vždy vytúžené. Možno ten malý zázrak budú predstavovať najštýlovejšie na kolenách roztrhané džíny (veľkosť 36) s dopnutým gombíkom (pozor na to!). Možno vás po kondičnom boxe pozve ten „pán Božský Vymakaný“ v spotenom bielom tričku na kávu. A možno už len konečne budete dobre zaspávať. Budete si do postele líhať s pocitom, že dnes to stálo naozaj za to. „Fíha, dnes som sa fakt prekonala!“

 

Nuž a na záver sa nehodí nič krajšie ako slová od Freda Lebowa, spoluzakladateľa Newyorského maratónu, ktorý raz povedal „Pri behu nezáleží na tom, či prídeš medzi prvými prostrednými či poslednými. Dôležité je povedať si: „Dokončil som to.“ V tejto vete je veľa spokojnosti.“ Takže milé žienky, ak sa rozhodnete už pre hocijakú fyzickú aktivitu, vedzte, že ten pocit spokojnosti po tréningu vám dá oveľa viac ako zajedanie výhovorky horalkou, hoci aj tá nie je na zahodenie 🙂 .