Eva Mjartanová organizuje zahraničné pobyty pre ženy. Má bohaté skúsenosti s cestovaním a so všetkým, čo k tomu patrí. Preto sme ju oslovili, aby nám povedala, ako stráviť Silvester, aby sme na neho ešte dlho spomínali. 

V roku 2012 som založila cestovnú kanceláriu Lady Travel. Aktívne sa jej venuje najmä posledné dva roky, keďže organizuje cesty pre ženy po Európe. Tieto cesty sú spojené so všetkým, čo majú ženy rady: nádherné miesta, dobré jedlo, skvelé vínko, nákupy, veľa zábavy, fotenie, užívanie si života a zároveň aktívne spoznávanie naozaj prekrásnych miest s históriou a legendami spojenými so ženami.

Zdroj: archív Eva Mjartanová

Čaká nás silvestrovská párty v spoločnosti našich priateľov. Ako si ju ako hostiteľka užiť a neprísť pritom o rozum? 

No predsa spojiť sa s ďalšími ženami, kamarátkami, manželkami a priateľkami pozvaných hostí a silvestrovskú párty pripraviť spolu a užiť si pri tom kopec zábavy. A pokojne do týchto príprav zapojiť aj partnerov a deti – napríklad pri nákupoch alebo výzdobe. A samozrejme, spoločne sa potom podieľať aj na „posilvestrovskom“ upratovaní. Ako príklad uvediem spôsob osláv na Taiwane, kde momentálne trávim časť roka. Hostia vždy po oslavách spolu s hostiteľmi spoločne všetko poupratujú a až potom sa rozlúčia. Pre niekoho je to možno nepredstaviteľné, ale ja to vnímam ako skvelý spôsob, ako hostiteľom preukázať vďačnosť a úctu za pozvanie do ich domova. 

Kde budete tráviť koniec roka? Máte nejaké tipy na dovolenkové destinácie aj pre naše čitateľky? 

Koniec roka budem určite tráviť na Taiwane. Je to exotický ostrov vzdialený od Slovenska viac ako 8000 km s úplne inou kultúrou a sviatkami. V tejto časti sveta oslavám Silvestra neprikladajú veľký význam, pretože ich hlavným sviatkom je vítanie nového roka podľa čínskeho kalendára. Najbližšie teda budú „vo veľkom“ oslavovať 25. januára 2020, a to príchod nového roka v znamení potkana. Potkan je prvým zvieraťom v čínskom horoskope a podľa ich tradície nás teda čaká priaznivé obdobie pre nové začiatky. V každom prípade, „západná“ tradícia osláv Silvestra sa samozrejme dostala dávno už aj sem a napríklad prenádherné ohňostroje, ktoré žiaria z 508-metrovej veže Taipei 101 sú známe po celom svete. Mňa osobne tento rok láka zažiť tu na Taiwane aj trochu neobvyklé privítanie Nového roka a to pozorovaním východu slnka na pláži. Je to jedna z aktivít, ktorú  majú domáci veľmi radi a „privítanie“ slnka práve ráno 1. januára je aj veľmi symbolické. 

Odporúčaní, ako stráviť koniec roka, mám pre čitateľky veľmi veľa, keďže milujem cestovanie a počas Silvestra som bola v rôznych krajinách ako Brazília, Austrália, Taliansko, Taiwan, ale špeciálne čaro má pre mňa aj silvestrovská chatovačka v slovenských horách. Alebo romantický horúci kúpeľ so šampanským a s partnerom doma. V každom prípade, kdekoľvek a s kýmkoľvek budete, odporúčam urobiť si čas pre seba a poďakovať za uplynulý rok. A následne si niečo krásne zapriať a osláviť život! 

Občas sa stáva, že sa priateľky navzájom na dovolenke pohádajú. Ako postupovať, aby sme si nepokazili výlet? 

Nehádať sa, ale nazvime to – inšpirovať sa! Už dnes viem, že ak ma na priateľke niečo hnevá, je úplne najlepšie nazbierať odvahu a úprimne sa o týchto pocitoch porozprávať. Vo väčšine prípadov je to záležitosť, ktorou mi kamarátka, aj keď nevedome, nastavila zrkadlo a ja som v ňom uvidela niečo, čo ma podráždilo – a to je koniec koncov veľmi dobré, pretože ma tým vlastne inšpirovala a ja som sa o sebe dozvedela zas o niečo viac. S týmito pocitmi sa dá skvele pracovať. Za dôležitú považujem najmä úprimnosť – k sebe a k druhým. 

Zdroj: archív Eva Mjartanová

Ak sa rozhodneme vycestovať do zahraničia, ktoré destinácie sú skvelé na letné babské jazdy? 

Ak sa rozhodnete pocestovať s Lady Travel, v ponuke nájdete dámske jazdy do levanduľového Provensálska, ktoré je snom väčšiny žien. Cestujeme takisto na slnečnú Krétu, kde si užívame slnko, more a spoznávame miesta spojené s históriou minojských kňažiek. Na najbližšiu sezónu chystáme aj cestu do Toskánska a ďalšiu na sever Talianska, pretože „L´Italia je len jedna“ a taká krásna, že sa oplatí ju navštíviť. Všeobecne si myslím, že nezabudnuteľná dámska jazda sa môže konať pokojne aj na Slovensku, ak máte dobrú partiu, aj taký víkendový wellness pobyt je tiež super. Mňa napríklad veľmi teší, že dámy, ktoré boli na Lady Travel cestách sa aj po skončení pobytu naďalej stretávajú a absolvujú spoločné večere alebo víkendové stretnutia. Je to skvelý pocit a určite to pridáva týmto cestám na hodnote. 

Na čo by sme si mali dať pozor pri cestovaní? Máte nejaké overené rady, ktoré ušetria nielen čas, ale aj naše peňaženky? 

Ja osobne si dávam vždy pozor na počet kusov batožiny. V hlave si poviem aj niekoľkokrát, koľko toho vlastne mám, pretože už sa mi párkrát stalo, že som v lietadle alebo vo vlaku nechala nejednu tašku. Teda platí to vtedy, ak so sebou nesieme toho viac – najmä z dovolenky naspäť

Čo by nemalo chýbať v kabelke každej cestovateľky?

Obľúbený rúž alebo lesk na pery a malý parfém, aby sa aj na cestách cítila stále krásne.

Eve ďakujeme za rozhovor. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok sa neváhajte na ňu obrátiť. Nájdete ju na www.ladytravel.sk alebo na Instagrame @ladytravelsk.

Ak sa ti náš rozhovor páčil, odporúčame ti prečítať aj tento:

Vzťahy neopravujeme, ale vymieňame a to je chyba. Rozhovor so zakladateľom magazínu pre mužov