Na sociálnych sieťach nám mnohí blogeri predostierajú vonkajšiu podobu sebalásky. Vidíme, ako sa o seba starajú, ako si doprajú čas pre seba, cvičia, zdravo sa stravujú, no v skutočnosti sebaláska znamená oveľa viac ako len starostlivosť o naše telo. Naopak, prijímanie a milovanie samej seba vychádza predovšetkým z vnútra.

 

Sebaláska by mala byť neodmysliteľnou súčasťou v živote každej ženy. Umožňuje totiž zvyšovať sebaúctu, a v neposlednom rade, vás robí šťastnými a zdravými. “Dovolím si povedať, že by mala byť až základom. U žien sa často stretávam so sebaobetovaním a uprednostňovaním rodiny, partnera alebo detí. Sebaláska je podľa mňa aj o tom vedieť, kde sú naše hranice, aké máme hodnoty, čo chceme a čo už nie. A to je v živote ženy určujúce,” tvrdí blogerka Daniela Slávik.

Sebaláska a jej vplyv na vzťah medzi mužom a ženou

Je ľahké milovať iných, ale milovať seba, je pre mnohé z nás priam umením. A práve tu mnohokrát zabúdame na to, že aby sme mohli milovať iných, musíme začať od seba. Nemôžme predsa ponúkať ostatným to, čo nám chýba.

“Sebaláska má veľký vplyv na vzťahy všeobecne, ale ak sa bavíme o tých partnerských, tak je to o zdravých hraniciach a komunikácii. Žena, ktorá pozná svoju hodnotu, vie, čo akceptovať a kedy povedať nie. Takisto dokáže zo vzťahu odísť a ostať sama. Mnoho žien sa dlhodobo nachádza vo vzťahoch, v ktorých byť nechcú, cítia sa menejcenné, nechajú si ubližovať (či už fyzicky alebo psychicky), aj to je podľa mňa prejavom nedostatku úcty a lásky k sebe,” myslí si.

 

Sebaláska a jej vplyv nielen na vzťah medzi mužom a ženou. Na otázky odpovedá jedna z najlepších blogeriek roka v kategórii Life
Zdroj: pexels.com

Cesta za sebaláskou

Hoci telo a duša tvoria nerozlučnú väzbu, na ceste za sebaláskou je dôležité začať vo vašom vnútri. Pýtate sa, ako na to? Zmeňte vnímanie samej seba, hľaďte na seba očami lásky, zostaňte pozitívne a nepodceňujte sa.

Sebaláska nie je o tom, že sa jedného dňa zobudíme a povieme si, tak a teraz sa budem ľúbiť aj s pár kilami navyše, kúpim si ten drahý krém na tvár a dám si večer horúci kúpeľ, pretože som to čítala v časopise.

„Je to proces. Všetky tie jemné gestá, starostlivosť o seba, zdravé jedenie alebo cvičenie je výsledkom vnútorného stavu, vyrovnanosti a spokojnosti, lásky k sebe a vedomiu, že to pre seba robíme to najlepšie,” radí blogerka Daniela Slávik.

Aj keď, ako sama vraví, “Sebaláska je proces, ktorý sa neudeje zo dňa na deň. Častokrát sú kroky, ktoré robíme takmer neviditeľné, ale časom veľmi citeľné. Neexistuje žiaden algoritmus sebalásky, pretože u každého sa tento proces deje inak.”

Vzťahy bývajú častokrát jedným z objaviteľom sebalásky

Prostredníctvom vzťahov (nielen partnerských) sa spoznávame, objavujeme a učíme sa veľa o sebe. Cítime sa šťastní, zamilovaní, ale aj zranení, ubližujeme a ubližujú nám, ľúbime, smútime, možno sme závislí a zúfalo túžime po niekom, kto by nás miloval. V týchto turbulenciách života sa naše správanie k sebe samým mení a mnoho z nás objavuje, o čom sebaláska je,“ tvrdí.

Sebaláska a jej vplyv nielen na vzťah medzi mužom a ženou. Na otázky odpovedá jedna z najlepších blogeriek roka v kategórii Life
Zdroj: Archív Daniela Slávik

Sebaláska nie je sebecká

Robte to, čo máte radi a robte to stále. Aj keď máte veľa práce, stresov a povinností. “Starostlivosť o seba” má právo, byť súčasťou vášho života za každých okolností a neexistuje dôvod, prečo by ste ju mali odsúvať na druhú koľaj. Aj keď sa vám to môže zdať v niektorých prípadoch sebecké, nenechajte sa zmiasť. Sebaláska nie je len o vás. Naopak, má moc siahať o veľa ďalej.

Podľa Danieliných slov “Sebaláska a sebeckosť sú dva rozdielne pojmy. Sebaláska nám napovedá, ako si ceníme sami seba, hovorí o našej hodnote a láske k sebe nezávisle na iných. Sebeckosť je zas uprednostňovanie seba na úkor iných. Stretla som sa s niekoľkými ženami, ktoré tieto dva pojmy zamieňali, no podľa môjho názoru, len nepochopili, o čom sebaláska je. Už v základe slova je „láska“, a ak je tam láska, to vylučuje sebeckosť, nie?

Sebaláska a jej vplyv nielen na vzťah medzi mužom a ženou. Na otázky odpovedá jedna z najlepších blogeriek roka v kategórii Life
Zdroj: pexels.com

10 nápadov redakcie na “STAROSTLIVOSŤ O SEBA”, ktoré by vás mohli inšpirovať:

  • Dopraj svojmu telu pohyb
  • Uvar si niečo zdravé a chutné
  • Vymenuj denne 3 veci, ktoré máš na sebe rada
  • Dopraj si pred spaním horúci kúpeľ
  • Stretni sa s kamarátkou pri šálke kávy
  • Nájdi si pár minút denne na “ničnerobenie”
  • 5 minút denne zhlboka dýchaj
  • Nalej si pohár dobrého vínka
  • Stráv pekný víkend v prírode
  • Urob si radosť malým darčekom

 

Daniele Slávik ďakujeme za rozhovor a želáme jej veľa úspechov.