Idete na baby shower party, na krstiny alebo na oslavu prvých narodenín najmenšieho člena rodiny a neviete, akým darčekom ho obdarovať? Pani Michaela Machajová bola v podobnej situácii až sa raz rozhodla vytvoriť originálnu tortu z plienok. Dnes si jej jedinečné plienkové torty objednávajú z celého Slovenska a dokonca aj zo zahraničia.

 

Keby ste mali porovnať oslavy pre deti kedysi a dnes, kde vidíte najvýraznejší rozdiel?

Vidím tam výrazný rozdiel. Kedysi sa celá slávnosť niesla v duchu jednoduchosti. Vlastnoručne sa pripravila torta, výzdoba či dekorácie. V tom období ešte nemali rodičia toľko možností, ako majú tí dnešní, a tak sa častokrát improvizovalo.

Dnes je to iné. Mamičky majú obrovské možnosti v nakupovaní. Žijú sociálnymi sieťami, kde čerpajú inšpirácie a nápady. Oslavy sú oveľa honosnejšie, každá mama sa chce odlíšiť, byť čo najviac originálna.

Aký máte názor na rodičov, ktorí neoslavujú narodeniny z etického hľadiska. Má mať váhu takýto sviatok? Čo je pre Vás najideálnejšie riešenie?

Myslím si, že oslava narodenín má mať váhu. Dieťa je vždy požehnaním. Mali by sme deti učiť radovať sa zo života a k tomu patrí aj oslava narodenín. Narodeniny by sa mali oslavovať. Do akej miery, a v akom duchu, je už na zvážení každého z nás. Niekto preferuje oslavy s priateľmi, iní zasa v kruhu rodiny… Je to úplne jedno, podstatou je mať z toho radosť.

Uverejnil používateľ Ella Diaper Cakes & Baby Shower – Ella plienkové torty a detské oslavy Streda 1. mája 2019

Niektoré insta mamičky sociálnymi sieťami žijú, všetko natáčajú, komentujú, zdieľajú. U dieťaťa tak môže časom prísť až nechuť oslavovať, lebo to v podstate nie je o ňom, ale len o najkrajšom zábere, ktorý sa pridá na sociálne siete. Kde je podľa Vás taká zdravá miera?

Na zverejňovaní fotiek zo súkromia, či konkrétne z narodeninovej oslavy, nevidím nič zlé, je to vec každého človeka aký má k tomu postoj. Samozrejme, priebeh oslavy by nemal stáť na tom, aby mamička získala čo najkrajší záber svojho dieťaťa, ktorým by sa mohla pochváliť na sociálnych sieťach.

Nemala by dieťa nútiť desaťkrát po sebe sfúknuť sviečky na torte v snahe získať čo najkrajší záber, ale mala by byť zachovaná podstata oslavy narodenín.

„Insta“ život by nemal prevyšovať ten skutočný, reálny. Ak mamička sociálnymi sieťami žije, tak by to mala robiť tak, aby to dieťa ani nepostrehlo a išlo zároveň o autentické zábery, nie tie nastrojené.

Na aké príležitosti robíte oslavy, resp. plienkové torty?

Prvá myšlienka na baby shower party a plienkovú tortu prišla s narodením môjho synovca. Chcela som mu darovať niečo originálne, a tak som hľadala inšpiráciu na internete – prišla som na tradíciu Baby shower party a plienkových tort ako spôsob oslavy príchodu dieťatka na svet. Rozhodla som sa mu takú vytvoriť a darovať pri príležitosti sviatosti krstu.

V iných krajinách je zvykom robiť Baby shower party pred narodením dieťatka. Avšak u nás ešte stále prevláda strach z toho, čo sa hovorí o predčasnom oslavovaní narodení dieťaťa. Skôr ide potom o oslavy pri príležitosti krstu alebo napríklad pri oslave narodenín.

Plienková torta je ideálny darček vhodný pre deti do dvoch rokov, resp. dovtedy, dokým sa nenaučí chodiť na nočník. Obsah tortičky rastie s dieťaťom.

Takže plienkové torty meníte aj podľa veku dieťaťa či podľa preferencií rodičov?

Áno, vždy sa dohodneme na tom, čo by mala torta obsahovať. Tiež ma zaujíma, aký je vek dieťaťa a preferovaná značka plienok či farebná kombinácia, vďaka tomu prispôsobím aj ostatné komponenty, ktoré tortu tvoria.

Sú aj také prípady, že záujemca o tortu nemá vôbec žiadnu predstavu a plne verí mojej tvorbe.

Aké reakcie Vám prichádzajú na plienkové torty?

Teším sa z každej reakcie, ktorá mi príde. Zaujíma ma, ako na plienkovú tortu zareaguje dieťatko aj okolie. Rodičia mi posielajú fotografie z oslavy, s ich súhlasom ich potom uverejním na môj Facebook alebo Instagram. Napíšem aj krátky popis o tom, pre koho bola vytvorená a na akú príležitosť. Rodičia si celú oslavu fotia a natáčajú, a tak majú odloženú spomienku pre dieťatko, keď povyrastie.

Koľko plienkových tort ste už vyrobili?

S tvorbou plienkových tort som začala približne pred štyrmi rokmi. Prvú som vytvorila pre synovca. Bola to obrovská torta, ktorá sa skladala z viac ako sto kusov plienok. Všetkým sa páčila, bolo to niečo iné, čo nikto dovtedy nepoznal.

Odvtedy za mnou chodili známi, že aj oni by také chceli darovať, a o dva roky som sa rozhodla založiť profil na Instagrame a Facebooku, kde som postupne zverejňovala, čo som vytvorila. Od tej doby uplynuli ďalšie dva roky.

 

Doposiaľ som vytvorila cez 300 tort a obdarovala tak viac ako 300 detí.

 

Aké sú možnosti dodania tortičky?

Plienkové torty posielam na územie celého Slovenska. Už cestovali napríklad do Bratislavy, Žiliny, na východ aj do obcí, o ktorých som  prvýkrát počula 🙂 . Plienkové torty som posielala aj za hranice – do Česka, najviac do Prahy, ďalej do Talianska, pre jednu si prišli Slováci žijúci vo Švajčiarsku.

Tvorila som aj pre známe osobnosti slovenského a českého showbiznisu, ako napríklad pre tanečnicu Katarínu Štumpfovú, známu z Let´s Dance či českú playmate Dominiku Mesárošovú.

Občas torty vyzdvihne rodina, ktorá potom s ňou cestuje na oslavu. Aj to je jedna z možností distribúcie. Ak nie je možné osobné vyzdvihnutie, zásielka cestuje kuriérom. Je to bezpečné a torta vždy príde na miesto určenia v poriadku.

Tvorbu plienkových tort považujete za svoje hobby, plánujete spraviť z neho prácu na plný úväzok?

Tvorba plienkových tort a organizácia Baby shower party je diametrálne odlišná od mojej profesie. Venujem sa tomu iba vo voľnom čase. Robím to prioritne pre radosť druhých, pre tých, ktorí chcú svojim deťom pripraviť krásnu oslavu a tortu a oni sami si na to netrúfajú. Ak ma oslovia, rada im s tým pomôžem.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor! Pani Michaele budeme držať palce a želáme jej veľa pracovných úspechov.