Šampón, sprchový gél, pena na holenie, dámske potreby, to všetko sa dá nahradiť ekologickejšími alternatívami. Poď sa s nami pozrieť na to, ako sa dá žiť udržateľne aj v kúpeľni. 

1. Naučte sa šetriť vodu

Sprchovanie či kúpanie je síce príjemné, no aj veľmi nákladné. Okrem toho, že voda je jednou z najvyšších položiek za energie v domácnosti, tak tiež prichádza k jej veľkému plytvaniu.  Vody je na svete síce dosť, no len 1% môže byť pitná.

Na Slovensku sa, bohužiaľ, s pitnou vodou aj splachuje a sprchuje, čiže máme o dôvod viac ju šetriť. Priemerná spotreba vody na osobu za deň sa u nás pohybuje na hranici 90 litrov! Je načase ju začať šetriť a ponechať prírode.

  • Pri umývaní zubov zastavte kohútik. Len takto sa dá vyplytvať skoro 20 litrov vody.
  • Obmedzte kúpanie vo vani. Na naplnenie jednej vane odtečie do odpadu až 100 litrov vody.
  • Sprchujte sa šetrne. 5 až 8 minút by malo určite stačiť.
  • Využite na toalete dvojčinné splachovanie alebo si nainštalujte WC stop.
  • Objavte perlátor. Namontujte si ho na kohútik a prevzdušnením tak obmedzíte prietok vody až o 60%.

Vedeli ste, že?

Spoločnosť Nebia vytvorila inteligentnú sprchovú hlavicu. Vďaka nej je pretekajúca voda rozprášená do milióna malých kvapôčok, ktoré sú schopné pokryť až o desaťkrát viac priestoru než bežná sprcha. Na jedno sprchovanie sa pri nej minie až o 70% menej vody ako s normálnou sprchou.

2. Dbajte na mydlo aj šampón

Antibakteriálne mydlo by síce malo slúžiť na našu ochranu, no vo svojej podstate nám škodí. Tieto mydlá totiž obsahujú zložku s názvom Triclosan, ktorá spôsobuje zvýšené riziko neplodnosti a rakoviny. Karcinogénne zložky obsahujú tiež šampóny,a to hlavne tie proti lupinám.

Je tu ale ešte jedna vec, ktorú majú tieto produkty vo vašej kúpeľni spoločné. Palmový olej. Tento rastlinný olej sa používa v mnohých kozmetických prípravkoch, ale najmä v mydlách. Okrem nich sa vyskytuje v čistiacich i medicínskych prípravkoch, v šampónoch, sprchových géloch.

Vedeli ste, že?

Vedeli ste, že kvôli ťažbe palmového oleja padne denne za obeť 6 až 10 orangutanov? Tento priemysel je tiež jedným z hlavných dôvodov odlesňovania, ktoré spôsobuje vyhynutie biotopov a zvýšenie skleníkového efektu.

Toto je jeden z dôvodov, prečo by sme si mali viac čítať zloženie na zadnej strane produktov. Nákupom sortimentu obsahujúceho palmový olej podporujete jeho ďalšiu ťažbu a aj lovenie orangutanov!

Chráňte svoje zdravie a tiež zdravie našej planéty nákupom prírodných mydiel napríklad od  Pompomnature alebo navštívte jednu z kamenných predajní Ponio. Šampón v plastových obaloch môžete nahradiť tuhým šampónom od Navia. Všetky výrobky sú zaručene netestované na zvieratkách a sú vyrobené na Slovensku.

3. (Ne)testovaná kozmetika

Mnohé z nás sa často rozmaznávajú kúpou nových kozmetických produktov. Avšak, dávajme si pri výbere nabudúce väčší pozor. Ročne je týraných a usmrtených státisíce zvierat kvôli testovaniu IBA kozmetiky. Testy zahŕňajú opakovanú iritáciu očí a oholenej či inak umelo podráždenej kože.

Zvieratám orálne podávajú rôzne chemikálie, ak ich nakoniec žiaden test nezabije, aj tak ich usmrtia. V EÚ síce platí už 6 rokov zákaz predaja kozmetiky testovanej na zvieratách, no v zákone je veľa nejasností, ktoré umožňujú tieto výrobky stále predávať.

Známe značky, ktoré testujú na zvieratách:  Avon, Chanel, Dior, Garnier,  L’oreal, MAC, Mary Kay, Nivea, Oriflame, Vichy, YSL a mnoho ďalších …

Netestovanú a teda cruelty free kozmetiku spoznáte vďaka certifikátom, ktorými je označená.  Najdôležitejším certifikátom je HCS certifikát o testovaní na zvieratách. Je prísnejší ako legislatíva Európskej Únie, ktorá obsahuje nariadenie REACH, ktoré stále testovanie na zvieratách môže vyžadovať.

Leaping Bunny Program (HCS) zahŕňa niekoľko národných skupín na ochranu zvierat a požadujú záväznosť netestovania na zvieratách nielen od samotných firiem, ale aj dodávateľov. Robia pravidelné kontroly a audit výrobcu každé 3 roky. Vytvorili aj aplikáciu pre smartphony pre ešte ľahší nákup netestovanej kozmetiky.

Vedeli ste, že?

LUSH je bezpečná značka kozmetiky bez certifikátu. Táto firma sama kontroluje svojich dodávateľov ešte prísnejšie ako HCS. Od začiatku bolo jej hlavným cieľom vystupovať na trhu ako cruelty-free kozmetika. Ich výrobky sú hand-made.

Z vlastnej skúsenosti vám tieto produkty 100% odporúčame. Istý čas mali prevádzku aj na Slovensku, no teraz ich najbližšia kamenná predajňa sídli až vo Viedni. Návšteva ich obchodíku sa určite oplatí aj vďaka atmosfére a personálu, ktorý vám ochotne poradí a dovolí vyskúšať Lush produkty. Pre objednávky cez internet použite český eshop Lush

Zoznam netestovanej a vegánskej kozmetiky spolu s ďalšími informáciami nájdete  TU.

4. Len pre ženy

Možno ste už počuli o látkových menštruačných vložkách či menštruačných kalíškoch, ale nikdy ste sa tým nejako extra nezaoberali. Tampóny a jednorazové vložky sú predsa jednoduché riešenie. Pravdou však je, že týchto nerecyklovateľných produktov spotrebuje každá z nás za život 15 000 až 20 000 kusov.vyhodené na beztak preplnené skládky alebo putujú do spaľovní a zvyšujú našu ekologickú stopu. Nehovoriac o plastových obaloch, ktoré mnohokrát skončia v našich oceánoch.

Látkové vložky –  tvarovo sa látková vložka podobá vložke jednorazovej, no ušitá je z kvalitných, vysokosavých a funkčných materiálov. Nemusíte sa obávať jej strihu a veľkosti, vyzerá rovno, ako tie jednorazové a dokonca je od mnohých z nich tenšia. Látkové vložky sa dajú používať počas celého obdobia menštruácie.

  • bezpečné.  Neobsahujú absorpčné, deodoračné a bieliace látky, ktoré môžu spôsobovať zdravotné ťažkosti. Ich najväčšou prednosťou je priedušnosť, ktorá znižuje riziko vzniku a rozvoja kvasinkových infekcií
  • Sú ekonomické. Cena jednej vložky je okolo 5 až 7 eur, čo sa dá prirovnať k dvom balíkom jednorazoviek. Pri správnej starostlivosti vám však vydržia roky a počiatočná investícia sa vám vráti už po prvom roku
  • Sú ekologické. Vyrobené sú čisto z prírodných materiálov ako bambus, konope či bavlna
  • Sú pohodlné a spoľahlivé. Skúste a uvidíte

Kúpiť si ich môžete napríklad na  príjemnéveci  alebo  ekomarket

Vedeli ste, že?

Menštruačný kalíšok je vyrobený z lekárskeho silikónu. Predstavuje zdravú alternatívu jednorazových tampónov. Jeho životnosť je 10 rokov, niekedy aj viac. Menštruačný kalíšok je úplne bez zdravotného rizika na rozdiel od spomínaných tampónov. Používanie je veľmi jednoduché, hygienické a príjemné. Určite stojí za vyskúšanie.

Všetky potrebné informácie nájdete TU.

5. Cruelty-free a ekologické holenie

Ide leto a s ním aj šortky, sukne, šaty a k tomu neodmysliteľne patrí aj holenie. Najbežnejší spôsob sú žiletky, ktoré samotné na zvieratách testované nie sú, ale veľké korporácie, z ktorých pochádzajú, ako napríklad Gillette, na zvieratách testujú. Okrem toho jednorazové žiletky produkujú odpad, a teda nie sú veľmi ekologické.

Existuje však aj veganska a ekologická žiletka od Preserve. Spoločnosť sa pýši aj jedinečným certifikátom HCS, čo znamená, že ich výrobky do domácnosti sú 100 % recyklovateľné. Ich program je založený na recyklácii plastov a následnej výrobe ich produktov z tých istých plastov.

Žiletky Preserve sú celé vyrobené z recyklovaných téglikov od jogurtov. Ich žiletka má až 5 čepelí spolu s hydratačnými pásikmi z aloe vera a kakaového masla. Preserve má vymeniteľný nástavec na žiletky, čiže samotný strojček vám zostáva a stačí dokupovať žiletky. Podľa recenzie od slovenskej vegan blogerky Surová Dcérka sú čepele aj po viac ako 10 holeniach stále rovnako ostré a nepotrebujú vymeniť.

Náš tip na záver: 

Depilačná cukrová pasta. Vyrobiť si ju dokážete aj doma podľa NÁVODU1 alebo NÁVODU2 . Nie je to nič náročné. Zvládne to každá z vás a navyše je to ekologické, lacné, veganske, takmer bezbolestné. Vďaka prírodnému zloženiu veľmi šetrné aj k citlivej pokožke. Pastu si môžete kúpiť aj na tasha.sk, ktorá je v porovnaní pomeru množstva a ceny najlepšia.

Dúfame, že vám týchto pár rád pomohlo a pojem udržateľná domácnosť si nájde miesto aj vo vašej kúpeľni.