Taký nával pozitívnej energie sme na Instagrame veru už dlho nevideli. Evka je aktívna mama, nehanbí sa cvičiť v parku, zatiaľ čo sa jej tri deti hrajú. A keď príde s nimi domov, chlapci – dvojičky jej pomáhajú povysávať a dcérka niečo chutné upečie alebo navarí. Ako to tá Mama na tretiu robí a ešte k tomu aj tak dobre vyzerá? Viac sa dozvieš v rozhovore. 

 

Chcela by som sa ťa spýtať ako sa ti darí, ale radšej sa ťa spýtam, či si šťastná. Tak teda môže si mama troch detí povedať, že je naozaj šťastná?

Keď sme mali len Karin, bolo to iné. Niekedy som hľadala samú seba. No s príchodom dvojčiat – chlapcov som prehodnotila priority, resp. som si ich určila. Som šťastná, aj keď niekedy veľmi unavená. Nie je nič krajšie, ako keď ku vám hneď ráno vyštartujú deti, skáču po vás a pýtajú si papať 🙂 .

Uverejnil používateľ Mama na tretiu Štvrtok 28. marca 2019

 

Takže, keď sa žena stane matkou, zmenia sa jej priority?

Zmenia. Zo života sa postupne vytesní veľa vecí i ľudí. Povedala by som, že po takejto životnej zmene ostanú pri vás tí ľudia, ktorí sú ochotní vás počúvať, keď máte napríklad smutnú chvíľku. Podporia vás príjemným slovom, pomôžu, pochopia, rozosmejú. A nielen to.

Keď som sa stala matkou, už som viac nechodila do obchodu kupovať veci len pre seba. Teraz to vyzerá tak, že ma zaujíma, čo by som kúpila deťom, čo je pre nich vhodné a dobré. A ešte niečo som vytesnila. Už nechodím nalíčenánalebo skôr lepšie povedané, nemám make-up každý deň. Už to neriešim, veď aj tak nemám čas večer sa odličovať.

 

S príchodom dieťaťa má zrazu matka na pleciach oveľa viac povinností. Občas je toho tak veľa, až zabúda na svoje vlastné potreby. Ako si sa s tým vysporiadala ty?

Keď sa narodili naši chlapci úplne som na seba zabudla. Boli v inkubátore, báli sme sa o nich. Popri strachu a toho, čo nás s manželom všetko čaká, som o sebe nerozmýšľala. Nerozmýšľala som, čo si na seba obliecť, ako sa namaľovať. Momentálna situácia v rodine si vyžadovala moju prítomnosť na sto percent.

Myslím si, že každá matka, aj tá slávna fashion blogerka na Instagrame, sa potrebuje určité obdobie venovať len dieťatku. Samozrejme, že potom príde čas aj na väčšiu starostlivosť o seba.

 

 

View this post on Instagram

„To sa ti chce upratovať ten neporiadok po deťoch? Ja varím radšej sama.“ Moja odpoveď: „ Či urobím neporiadok ja sama, alebo za asistencie detí, tak či tak ho musím upratovať.“ Prečo zapájam deti do všetkých domácich prác? Pretože chcem, aby videli, že pečené holuby padajú z neba len v rozprávke. Zároveň, keď mi pomáhajú pri varení, či už len do pekáča naukladajú zemiačky, alebo asistujú pri natieraní chlebíka maslom, tak majú veľkú radosť. V tej chvíli ich mám na očiach, pracujeme spoločne, rozprávame sa pri tom, varenie síce trvá dlhšie, ale výsledok o to viac chutí. V konečnom dôsledku sa snažím vychovať šikovných „ženíchov a nevestu“, prípadne, keď budú náhodou na internáte, alebo niekde vo svete, nech sa vedia o seba postarať a jesť plnohodnotne. Nás taktiež mama zapájala do bežných činností, napríklad od 14 rokov som zemiakový vianočný šalát robila výlučne ja a robím ho doteraz. Brat bol expert na krupicovú kašu, takú dobrú ako urobil on, ja nedokážem. Karinka zvládne urobiť kysnuté cesto, len s kváskom jej pomáham a občas mrknem na váhu, keď váži suroviny. Robím to aj preto, lebo raz chcem počuť: „Mami, choď si zabehať, dnes varíme obed my…“ Dovolíte deťom, aby vám pomáhali pri varení? …..❤ ? ?@lucisha.photography _______________________________________________ #mamablogerka #varenie #cooking #pomocnici #littlehelper #siblings #dvojicky #twins #twin #photooftheday #twinsboys #twinsbaby #brotherhood #blogerka #dvojcata #mamanatretiu #surodenci #deti #instasvk #varim

A post shared by Mama na tretiu Evka Štípalová (@mama_na_tretiu) on

Ako zvládaš time-managment pri troch deťoch? Niektoré mamičky nestíhajú ani keď majú jedno. Čo by si im poradila na lepšie zorganizovanie času?

Úprimne, pri Karinke som toho stíhala menej ako teraz pri chlapcoch. Vtedy som študovala ešte na vysokej škole, bola to iná situácia. A dnes? Hoci nie som plánovací typ, osvedčilo sa mi založenie si poznámkového bloku, kde zapisujem všetky dôležité veci, napríklad, že mám ísť s deťmi na očkovanie.

Všetko ostatné robím intuitívne. Vykreslím vám situáciu – na zajtra hlásia, že bude pekne, tak si ráno privstanem, nachystám obed so sebou, potom ideme s deťmi na prechádzku a urobíme si piknik. Prispôsobujem sa danej situácií a najmä deťom a ich potrebám.

Nemáme žiaden striktný režim. Netlačíme na pílu. Užívame si život.

Pri deťoch sa ti podarilo opäť dostať do formy. Ako riešiš situáciu, keď si chceš ukradnúť hodinku pre seba na cvičenie?

Moje cvičenie je nastavené tak, že cvičím s deťmi. Ak je doma manžel, tak deti nechám s ním a ja si idem von zabehať. Jedine vtedy trénujem sama, inak všetok čas trávim s drobcami. Dokonca som si kúpila aj outdoorový kočík prispôsobený na náročnejší terén.

Rada chodím aj do parku pri Budatínskom hrade. Zatiaľ čo deti spia v kočíku, dám si zopár výpadov, drepov alebo si zaskáčem na švihadle. A či sa hanbím? Nie. Neriešim žiadne pohľady okoloidúcich. Ja by som sa predsa mohla tiež na niekoho, kto v parku fajčí, škaredo pozerať..

Z „kôčky“ kočka 5 – nové nohavice = nová výzva! ? Po ôsme.Žienky, užívajte si život je krehký a nie sme…

Uverejnil používateľ Mama na tretiu Piatok 5. apríla 2019

 

Máš skúsenosť aj s fitness trénermi?

Áno, mám. Tréningy pod vedením odborníka boli veľmi nápomocné. Najmä zo začiatku, keď človek nevie, čo a ako. Pokiaľ je žena vo fitku stratená, určite odporúčam absolvovať aspoň zopár tréningov s trénerom, ktorý vysvetlí správnu techniku. Takisto si myslím, že je to aj dobrá voľba pre tých, ktorí nikdy v živote necvičili a nechcú si pri chudnutí spôsobiť nejaké zdravotné problémy v dôsledku nesprávneho prevedenia cvikov.

 

Ak nemajú mamičky možnosť navštevovať fitness centrum alebo skupinové cvičenia, čo im odporúčaš?

V mojom prípade som sa nechala inšpirovať najmä online videami v anglickom jazyku na YouTube. Avšak po čase som pociťovala, že vďaka jazykovej bariére mi chýbajú od trénerov vysvetlenia, čo sa pri danom cviku deje s mojim telom a čo by som mala urobiť, kedy sa nadýchnuť a kedy naopak vydýchnuť. Neskôr som sa zapojila do online výzvy do plaviek na platforme Fitshaker. Teraz si frčím na videách od Janky Šimkovičovej na www.cvicte.sk. Oceňujem, že precvičujú certifikovaní tréneri. Videá bavia mňa aj moje deti.

 

View this post on Instagram

Toto bola moja radosť, keď sme dali včera 10 km striedavého behu a rýchlej chôdze. ? Potom sme to spolu s mamou doťukli na 16 km, horeli mi chodidlá, ale ten pocit. Musím si poriešiť nové bežecké topánky. Potešia ma od vás tipy, kde si kupujete vy bežeckú/športovú obuv za primeranú sumu.Tie z Lidla mi neraďte, oblečenie majú fajn ale bežecká obuv mi nesedela. Inak včera nielen prialo slniečko, ale i chlapci. Možno teraz niekoho pobúrim, ale v kočíku vydržali 3 hodiny! Z toho skoro 2 spali. Po dlhej dobe to bol u nich ojedinelý jav, ktorý neviem či sa bude tak skoro opakovať. Dnes mám v pláne tiež dlhšiu prechádzku, neviem kam, neviem kedy, ale počasie tak praje, že proste nebudeme doma sedieť. Myslím, že týmto počasím končí poriadok a navarený obed, týmto počasím začínajú výlety?️….❤?________________________________________________ #morning #dvojicky #twins #twin #happyfamily #twinsboys #twinsbaby #matka #dvojcata #mamanatretiu #surodenci #deti #instasvk #zkockykocka #running #beh #rano #pondelok #monday #sport #mama #deti #nature #slovakia

A post shared by Mama na tretiu Evka Štípalová (@mama_na_tretiu) on

 

Ako vnímajú tvoje deti zdravé stravovanie? Pomáhajú ti aj v kuchyni?

Veľmi. Karinka dokonca upiekla sama pizzu. Trošku som jej pomohla s kváskom, ale ináč to zvládla celé sama. Aj chlapci mi vždy asistujú. Ja deti od toho neodstrkujem. Dovolím sa im zapojiť do prípravy jedla, avšak vždy dbám na ich bezpečnosť. Ich varenie teší a mňa tešia zasa oni. Je to vzájomné.

 

Aké zdravé recepty si doma radi pripravujete?

Na raňajky pripravujem ovsené kaše. Buď ich varím vo vode s troškou škorice alebo v mlieku, osladím medom a ozdobím ovocím alebo orechmi. Rada pripravujem husté polievky, lepšie sa deťom papajú.

Z hlavným jedál sú mi najviac sympatické tie, ktoré sú hotové do 30 minút. Napríklad šošovicový prívarok s vajíčkom alebo zapekané zemiaky so zeleninou a kuracím mäsom.

Ku zeleninovým šalátom si robíme domáci dresing, ktorý sa skladá z bieleho jogurtu ochuteného pretlačeným cesnakom.

Ak máme doma staré pečivo, robievame si aj chlebík vo vajíčku. Zväčša ho dám nakrájaný do rúry, pokvapkám repkovým olejom alebo maslom a upečiem.

 

View this post on Instagram

Z „kôčky“ kočka 5 – nové nohavice = nová výzva! ? Po piate. Sú žienky, ktoré napríklad 5 mesiacov po pôrode vyzerali ako keby ani nerodili, ja som vyzerala tak, ako keby som ešte len rodiť mala ísť. ? Dostať sa späť do „svojho“ tela nešlo len tak samé od seba. V roku 2018 som sa zaťala. Boli dni, kedy som bojovala sama so sebou, ale nevzdala som to. Naučila som sa cvičiť popri deťoch doma, na lúke, behaním okolo vody, či cvičením v parku. Som rada, že sa mi darí niektoré z vás v pohybe nakopnúť. Nesmierne si vážim správy, keď mi píšete, že ste prekonali pohľady ľudí a cvičíte na verejnosti, alebo doma v obývačke. Žilinčanky a blízke okolie, viete čo pre vás chystám? V priebehu pár týždňov (dátum závisí od počasia) pripravujem v spolupráci so @zenuskaren nedeľné poobedné, cca o 15tej, mama rande v Budatínskom parku v Žiline. Nebude to obyčajné rande, ale zacvičíme si. Odborne nás bude viesť @janosikovajanka , ktorá má 10 ročnú profesionálnu prax kondičného trénera, vedie rýchle aj pomalé formy cvičenia i rehabilitácie. Cvičením a fotkami nás podporí @lucisha.photography. Kapacitne sme stanovili počet na 20 žien, vítané sú i vaše deti a môžu prísť aj oteckovia, budú strážiť deti ?. Celé rande bude trvať asi 2 hodinky, bude to zadarmo. Snažíme sa vybaviť malé darčeky na pamiatku, ak chce niekto túto aktivitku sponzorsky podporiť, tak sa mi prosím, ozvite do správy. Minimálne týždeň dopredu budeme informovať o stanovenom termíne. Kľudne sa mi môžete do správy ozvať, že by ste mali záujem, nech vám držím miesta ?. Veľmi sa tešíme, dúfam, že i vy. ❤ ? _______________________________________________#motivation #motivacia #chudnutie #mama #twinmom #sport #fitmom #fitness #start #friday #dieta #detox #zdravie #krasa #laska #mojetelo #mybody #justdoit #nevzdavajsa #training #mamanatretiu #mychallenge #mamablogerka #instasvk #mamablogerka #zkockykocka #instaslovak

A post shared by Mama na tretiu Evka Štípalová (@mama_na_tretiu) on

 

Čo by si poradila mamičkám, ktoré sa túžia opäť dostať do formy?

V každom prípade nedojedať po svojich deťoch. Radšej naložiť menej, aby sa nevyhadzovalo, ale nedojedať. A ešte nevyjedať po nociach chladničku 🙂 .

Ďalej odporúčam stanoviť si čiastkové ciele. Miesto schudnem 20 kg si radšej povedzte, že schudnem 5 kg za jeden mesiac. Ak nepomáha táto formulka, skúste nájsť vo svojom šatníku staré nohavice, ktoré by ste si rady opäť obliekli. Dajte si cieľ, že sa do nich zasa zmestíte.

Sama to mám odskúšané a funguje to. Podarilo sa mi do nich schudnúť a aj ich dopnúť. Moju výzvu som na začiatku zverejnila aj na sociálne siete. Bol to odvážny krok, no donútil ma na sebe pracovať. V neposlednom rade je významná aj podpora od najbližších.

Dôležité je ísť stále dopredu a nevzdávať sa. Komunikovať s ľuďmi, ktorí majú podobné problémy. Hlavne nevrhať sa do toho bezhlavo. Pretože každá radikálna zmena vás odradí alebo prestane baviť. Vyšťaví hlavu aj telo.

Evke, ďakujeme veľmi pekne za inšpiratívny rozhovor. Prajeme jej veľa úspechov v súkromnom živote pri zdolávaní cieľov a ďalších výziev. 

 

Ak by si si chcel s Evkou a kondičnou trénerkou Jankou Kopačovou Jánošíkovou zacvičiť, môžeš prísť do Budatínskeho parku v Žiline už túto sobotu 13.4.2019 o 15.00 hodine. Vstup je voľný a na prvých dvadsať mamičiek s deťmi čaká aj malá pozornosť od sponzorov podujatia Mama fit rande. Ženuškáreň tam nebude chýbať, tešíme sa na Vás 🙂 . Viac informácii nájdeš na FB.