Počuli ste už o cvičení s názvom POUND? Na Slovensku je tréning s paličkami pripomínajúce paličky od bicích absolútnou novinkou. Ak sa po prečítaní článku rozhodnete vyskúšať ho, pripravte sa na kardio cvičenie, pri ktorom sa bude hýbať celé telo, vypne sa myseľ a pritom sa poriadne zapotíte. 

Na otázky, čo to POUND je, aké má benefity a koľko kalórií pri ňom spálite sme sa spýtali licencovanej  inštruktorky Diany Hô Chí, ktorá okrem toho, že je držiteľkou ocenenia FIT leader 2018 v kategórii skupinový tréner nováčik, je aktuálne aj trénerkou pre Fitshaker.sk. Ako sama vraví: “Cvičenie udržiava FIT nielen naše telo, ale čoraz viac ľudí potrebuje vypnúť hlavu, nemyslieť na starosti a práve pozitívna energia, ktorá v nás prúdi počas fyzickej aktivity, vyvoláva úsmev na tvári. Mojim cieľom je dosiahnuť, aby ste nebrali cvičenie ako niečo, čo musím, ale čo chcem a stalo sa tak súčasťou životného štýlu.”

Čo je cvičenie POUND? Aké „vlastnosti“ ho najviac charakterizujú?  

POUND.ROCKOUT.WORKOUT® je kardio lekcia inšpirovaná nákazlivým hraním na bubny, no namiesto počúvania hudby sa stanete súčasťou rockového koncertu. Ide o cvičenie zamerané na celé telo s využitým silových cvikov, ale obsahuje aj prvky jogy či pilatesu. 

Cvičenie POUND
Zdroj: Archív Diana Hô Chí

Cvičí sa so špeciálnymi „paličkami“ RIPSTIX®, ktoré pripomínajú tie bubenícke, no sú navrhnuté špeciálne pre POUND. Každá váži cca 114 gramov a počas 45 minútovej lekcie spravíme okolo 15 tisíc úderov. Skladá sa z 12 skladieb, ktoré trvajú od 2-5 minút a využívajú sa 4 základné pozície:

  1. SET pozícia – drepová
  2. LUNGE pozícia – výpadová
  3. KIT pozícia – v sede 
  4. T&A pozícia – na chrbte (v mostíku)

Ja beriem POUND nielen ako tréning pre svoje telo, ale aj pre celkové vypnutie hlavy, vypustenie akéhosi „rebela“, ktorý sa v ukrýva v každom z nás. Ako poznamenala jedna moja klientka: „Pri POUND-e nedokážem myslieť na nič iné, len na cvičenie.“ Na chvíľu zabudnete na všetky starosti, prácu, povinnosti a užijete si čas len pre seba. 

Pre koho je cvičenie určené? 

POUND je pre všetkých bez rozdielu veku, pohlavia, kondície, je rovnako pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých. Ako vravíme: „POUND is for any age and any stage.”

Cvičenie POUND
Zdroj: Archív Diana Hô Chí

Popíš 5 hlavných benefitov tohto cvičenia?     

  1. Zvyšovanie kondície, budovanie svalovej hmoty (a ja vravím – formovanie dámskych zadkov).
  2. Zlepšovanie flexibility, koordinácie.
  3. Celkové odosobnenie sa, vypnutie hlavy.
  4. Ide o skupinové cvičenie, ktorého sa stanete súčasťou, a tak vytvárate POUND „rodinu“.
  5. Objavíte v sebe skrytého rebela, ktorého sa nemusíte báť na tejto lekcii vypustiť a poriadne sa „vytrieskať“.

Koľko kalórií možno spáliť pri jednom tréningu?     

Toto je ťažká otázka. Uvádza sa, že 900+. No je to individuálne pri každom jednom človeku. V priemere je to tých 450-500 kalórií.

Kde a kedy je možné prísť si zacvičiť? 

Naša POUNDPRO (inštruktor = POUNDPRO) komunita na Slovensku je pomerne maličká a ešte v plienkach. POUND vznikol cca pred 8 rokmi v USA a u nás je asi 2 roky. Je nás približne 12 na celom Slovensku a aj to nie sú všetci aktívni. V Bratislave si môžete zacvičiť zatiaľ len so mnou. Môj rozvrh dávam do FB skupiny ŠPORT je VÁŠEŇ. Kto má záujem spoznať toto energické cvičenie, stačí si ma vyhľadať na facebooku, instagrame a rada odpoviem, privítam na hodinách. 

Diane Hô Chí ďakujeme za rozhovor a želáme jej veľa úspechov nielen vo  fitness, ale tiež v jej osobnom živote.