Čo robiť, keď sa nám nakupovanie vymkne spod kontroly sme sa porozprávali s klinickou psychologičkou a psychoterapeutkou Katarínou Knížovou, ktorá pracuje v privátnej ambulancii klinickej psychológie a psychoterapie v Bratislave.

“Pomóóóc, je to silnejšie ako ja! Nakupujem topánky, kabelky, oblečenie, doplnky a cítim sa pri tom šťastne. Ale až do momentu, kým ma neprevalcuje pocit viny, pretože polovicu vecí v skutočnosti vôbec nepotrebujem a to ešte nehovorím o hádkach s manželom, ktorý pre moje impulzívne nákupy nemá pochopenie.” Takýto alebo podobný scenár zažívajú mnohé ženy, ktoré podľahli nekontrolovateľnej túžbe a stali sa obeťou shopaholizmu – nutkavej potreby nakúpiť.

Pojmom shopaholic sa nazýva človek závislý na nakupovaní. “Na to, aby sme mohli hovoriť o závislosti na nakupovaní, musia byť splnené viaceré podmienky: postihnutý sa neustále zaoberá nakupovaním (či už je to online nakupovanie, tele-nákupy alebo klasické nakupovanie v kamenných obchodoch), tak ako aj u iných závislostí zažíva neodolateľné impulzy k nakupovaniu, stráca kontrolu nad týmito impulzmi a aj napriek jeho škodlivým dôsledkom pretrváva v tomto správaní.”, hovorí psychologička Katarína Knížová.

Kedy je čas zamyslieť sa nad tým, že máme problémy s nakupovaním? 

Zamyslieť by ste sa mali vo chvíli, keď spozorujete niektorý z nasledovných signálov: 

  1. Myseľ je zameraná na nakupovanie a to je pre shopaholica dôležité – venuje mu veľa času, energie a prostriedkov – a naopak ostatným činnostiam a koníčkom sa nevenuje takmer vôbec. 
  2. Signálom sú aj veľmi nepríjemné až rušivé pocity, keď ho preruší alebo nenakupuje.  V porovnaní s predchádzajúcim životom závislý venuje nakupovaniu stále viac času a v jeho živote postupne dochádza  k prerušeniu medziľudských vzťahov a zmene doterajšieho životného štýlu. 
Zdroj: pixabay.sk

Ako vyzerajú fázy závislosti od nakupovania?

  1. Ešte pred tým, ako sa závislý rozhodne ísť nakupovať, sa zväčša objavia pocity úzkosti, príp. iné nepríjemné pocity.
  2. Následne nastane vnútorná potreba ich uvoľniť.
  3. Počas nakupovania sa tieto nepríjemné pocity stratia, človek je uvoľnenejší, v mozgu sa začínajú uvoľňovať endorfíny a prichádza vzrušenie a eufória.
  4. Spravidla ale – tak ako u iných závislostí – následne prichádza “vytriezvenie” sprevázdané pocitmi sklamania, viny alebo hanby.

Ak dokáže postihnutý tieto pocity zahnať racionálnymi vysvetleniami, prečo sa tak stalo, a týmto ospravedlniť svoje správanie, aby sa mohlo opakovať, zostáva v nebezpečnej špirále závislosti.

Čo robiť v prípade, keď si žena prizná, že má pravdepodobne sklony k závislosti od nakupovania? 

Je dobré všimnúť si, v akých situáciách vzniká impulz alebo nápad ísť nakupovať, či je schopná zastaviť myšlienku alebo toto konanie, ako ono samo prebieha a ako často sa  deje. Ak zistí, že jej konanie nemá úplne vo svojich rukách alebo že jej nakupovanie ohrozuje fungovanie domácnosti, je dobré osloviť odborníka – najlepšie psychológa, ktorý jej pomôže porozumieť tomu, prečo sa jej impulzívne nakupovanie deje a čo všetko sa za ním skrýva. (pozn. Už samotnú závislosť, keď je rozvinutá, riešia psychiatri špecialisti – adiktológovia a psychoterapeuti).

TIP od oborníčky ako ustáť predvianočné nákupné šialenstvo: 

  1.     Urobte si zoznam vecí, ktoré potrebujete kúpiť a s tým zoznamom choďte nakupovať.
  2.     Nenechať sa vtiahnuť a nalákať reklamami a zľavami.
  3.     Ak nakupujeme v kamenných obchodoch, je dobré platiť hotovosťou.

Pani Kataríne Knížovej ďakujeme za rozhovor a želáme všetko dobré.

 

Článok, ktorý ťa obohatí o skvelé rady a tipy o zerowaste spôsobe života: 

Kriticky myslieť neznamená kritizovať médiá, ale mať odstup od informácií. Rozhovor s manažérom European Youth Press