Martinu Magulovú sme už predstavili v minulom článku. Cestovanie je jej hobby vyše 13 rokov, okrem toho je mamina, travel blogerka, milovníčka dobrého jedla, manželka. Usídlila sa kúsok od Trenčína, ale veľa času trávi na cestách za tými najkrajšími miestami našej planéty.

 

Jej životný štýl mnohých oslovuje. Cestovať, pracovať odkiaľkoľvek a ešte k tomu aj vidieť svet, je dnes veľmi žiadané. Maťka hovorí, že cestovanie je najmä o chuti cestovať a že ani dieťa nie je prekážkou.

 

Kedy ste začali s cestovaním po svete a ako ste sa k tomu dostali?

Moja prvá poriadna cesta, kedy som sa sama vydala “do sveta” bola po prvom ročníku na vysokej škole, kedy sme šli hneď po skúškach s jednou kamarátkou pracovať a cestovať do USA. Strávili sme tam takto každé leto, vždy 3 – 4 mesiace. Veľa nás to naučilo, neskutočne sme sa zlepšili v angličtine, naučili sa samostatnosti a hľadaniu práce v zahraničí.

Oťukali sme sa v kupovaní leteniek, rezervácii krátkodobého a dlhodobého ubytovania a skúsili sme si prvé plánovanie dovoleniek bez cestovky. Jedna z nich bol napríklad mesiac krížom – krážom po USA vlakom, kedy sme videli tie najznámejšie veľkomestá a iné zaujímavé časti tejto krajiny.

Tu sa začala tá pravá láska k spoznávaniu zaujímavých miest, nových kultúr a dychberúcich kútov sveta. Odvtedy cestujem vždy, ako to čas a financie dovolia.

 

Je takéto cestovanie pre každého alebo sú potrebné nejaké špeciálne zručnosti?

Veľká väčšina ľudí si zvládne všetko zorganizovať sama a vycestovať na vlastnú päsť. Nie je to nič extrémne zložité, skôr záleží na chuti cestovať.

Niekto ani nevie jazyk, kúpi si prvé letenky, ktoré nájde, rezervuje bez dlhého hľadania hotel a skrátka ide.

Na mieste sa v prípade potreby rukami nohami dohovorí a užije si všetko, čo sa v rámci možností dá. Niekto by zase nikam nešiel bez toho, aby mal slovenského sprievodcu celý čas pri sebe. Takže je to veľmi individuálne.

 

Nikdy však nebolo cestovanie jednoduchšie ako teraz.

Hľadanie leteniek, ubytovania, prepravy, či zaujímavých miest, na ktoré sa oplatí ísť je vďaka internetu a web stránkam, ktoré sa na to špecializujú jednoduché a zvládne to ktokoľvek z pohodlia domova.

Na mieste sa vďaka smartfónom hádam ani nedá stratiť.  Na hotely, reštaurácie a atrakcie sa dá nájsť množstvo referencií, fotografií, zároveň sa o všetkom píšu blogy plné užitočných tipov.  Aj na @cestujemebezcestovky sa to hemží tipmi a nápadmi.

 

Je takéto cestovanie naozaj lacnejšie ako napríklad zájazd z ponuky cestovnej kancelárie?

Veľmi záleží, o aký druh dovolenky ide. All inclusive pobyty priamo na pláži bývajú lacnejšie cez cestovku, ktorá má špeciálne zmluvy s hotelmi.

Pokiaľ cestujúci nepotrebuje all inclusive a slovenského delegáta, vie si sám kúpiť letenky a nájsť krásny hotel alebo apartmán s kuchyňou, obývačkou, terasou a podobne.

Stravovať sa môže v skvelých reštauráciách v okolí ubytovania alebo v meste/okolí pláže a na výletoch.

A za celú dovolenku takto zaplatí častokrát aj o polovicu menej než by uhradil cestovke.

Hlavne pri cestách mimo Európu – do Dubaja, na Maledivy, Seychelly, Bali, do Thajska, USA a podobne sú ceny oveľa nižšie ako ponúkajú cestovky.

Maledivy napríklad cestovky ponúkajú od cca 1600 Eur za zájazd na 6 nocí, pričom v tejto cene nie sú vilky na vode, ale hotel na ostrove. Výlety sa platia extra.

My sme boli 10 nocí a za hotel na ostrove, plnú penziu, transfery a výlety sme zaplatili do 1000 Eur na osobu. A to je pri viacerých členoch rodiny poriadny rozdiel. More a pláž boli rovnako krásne, veľmi sme si to užili.

 

 

Dá sa vidieť viac destinácií počas jedného zájazdu ako keď cestujete s cestovkou ?

Je zopár cestoviek, ktoré organizujú zaujímavé poznávacie zájazdy, no pokiaľ to robia dobre, ich cena býva naozaj vysoká. Pritom rezervovať viaceré hotely, zistiť si, čo sa kde oplatí vidieť a ako sa prepraviť na zaujímavé miesta, nie je nič náročné a zvládne to každý, kto má doma internet a vie, kde má tieto veci hľadať.

Nielen, že to bude mať lacnejšie, ale si hlavne naplánuje dovolenku podľa seba.

Ak má chuť stráviť napríklad 7 dní na pláži v Thajsku, 7 dní spoznávaním zaujímavých miest ako Bangkok, Singapur, či Kuala Lumpur a ďalšie 4 dni si po cestovaní oddýchnuť trebárs v Dubaji pri mori, môže. S cestovkou sa taký zájazd presne na mieru ťažko hľadá.

 

Kde získavate informácie a tipy, ako vidieť čo najviac atrakcií/ menej známe atrakcie v danej oblasti?

Je množstvo webov, ktoré tieto informácie naservírujú ako na podnose. Napríklad taký Tripadvisor vám dá zoznam aktivít, atrakcií, či pamiatok, ktoré sa na danom mieste oplatia vidieť zoradený podľa tých najobľúbenejších podľa hodnotení obrovského množstva cestovateľov z celého sveta.

Ďalším skvelým webom je Like A Local Guide, kde sú tipy na tie menej známe, ale veľmi zaujímavé miesta, ktoré odporúčajú domáci. K tomu blogy cestovateľov, ktorí tak ako ja spisujú do článkov tipy na zaujímavé miesta.

 

Máte presný plán dovolenky pripravený už pred cestou alebo všetko riešite „za pochodu“?

Som ten typ, čo má radšej všetko naplánované dopredu. Hotely a apartmány si radšej pozriem na internete vopred a pri výbere sa riadim referenciami cestovateľov.

Pri hľadaní na mieste je väčšie riziko, že by som natrafila na hotel, ktorý sa mi nebude páčiť a tiež hlavne nechcem tráviť drahocenný čas behaním od hotela k hotelu.

Máte nejaké tipy ako dostať  v konkrétnej destinácii „za málo peňazí veľa muziky“?

Napríklad veľkomestá alebo veľmi populárne turistické oblasti často ponúkajú zvýhodnené lístky na viaceré atrakcie, v angličtine sa volajú “pass”. Cestovateľ si kúpi daný pass a ten ho oprávňuje navštíviť viaceré atrakcie (napríklad múzeá, galérie, pamiatky, akváriá a podobne), prípadne aj prepravovať sa v meste hromadnou prepravou. Cena je oveľa výhodnejšia, ako keby ich kupoval každý samostatne.

 

 

Na stránke www.cestujemebezcestovky.sk mám viaceré e-booky, v ktorých ľudia nájdu podrobné návody plné užitočných informácií a tipov na cestovanie bez cestovky. Nájdu tam e-book Ubytovanie bez cestovky, Dovolenka na výletnej lodi, Cestovanie s malými deťmi (0 – 2 roky) a najpodrobnejší e-book Kompletný návod na cestovanie bez cestovky plný užitočných návodov, informácií a bonusov vrátane môjho poradenstva.

 

Ubytovanie a výlety ste nám už ozrejmili. A čo doprava? Ako cestovať čo najvýhodnejšie?

Momentálne letecká preprava kraľuje doprave nielen do veľmi vzdialených, ale aj do Európskych krajín. Na letenky bývajú pravidelne akcie, a tak sa dá za pár desiatok eur prepraviť k moru, či do veľkomesta.

Nie je nič neobvyklé, kedy sa predávajú spiatočné letenky aj do 10 Eur.

V jednotlivých krajinách je potom väčšinou najlacnejšou možnosťou verejná preprava (autobusy, metro, vlaky…), no ak nefunguje spoľahlivo, často sa viac oplatí požičať si auto. Záleží teda od konkrétnej krajiny a aj od preferencií cestovateľov.

 

Cestovanie je neopakovateľným zážitkom. Bez cestovky si vyžaduje trochu organizačných zručností. Veríme však, že aj rady od Maťky vám pomôžu pri zabezpečení nevyhnutností ako sú letenky či hotely. A že vás už aj samotná príprava na dovolenku bude baviť.