Za rok prečítajú niekoľko desiatok kníh. Pre niekoho nepredstaviteľné, no pre #booklovers je to malina. Maťka a Natália ti poradia, po čom sa oplatí naozaj siahnuť a mať vo vlastnej knižnici. 

Martinka Pinková

Martinka momentálne študuje editorstvo a vydavateľskú prax, čoskoro z nej bude magisterka. Prečo si vybrala tento netradičný študijný odbor?

„Štúdium som si zvolila z jednoduchého dôvodu – veľmi rada a veľa čítam. Verím, že po tom, ako ho úspešne absolvujem, sa zamestnám v tejto oblasti, ktorá mi je najbližšia a chcela by som sa v nej aj ďalej rozvíjať.“ 

Nájdete ju na Instagrame pod menom matine.knihy. Práve tu sa snaží šíriť lásku ku knihám ďalej a inšpirovať tak k čítaniu kvalitnej literatúry. 

Romantika

Julian Barnes – Jediný príbeh

Od knihy Jediný príbeh nečakajte romantickú zápletku, ktorá skončí tak rýchlo, ako sa začala. Barnes vypovedá tak trochu iný príbeh jednej lásky. Lásky, ktorá príde iba raz za život, bolí aj teší (v tomto prípade viac bolí) a rokmi sa mení do rôznych podôb. A to, že ide o lásku medzi mladíkom a ženou v stredných rokoch, môže byť pre niekoho rovnako zarážajúce ako štýl, ktorým o nej autor píše. Krásny príbeh, ktorý ten pravý čitateľ, ku ktorému sa mal dosať, určite ocení.  

 

Detektívka

Truman Capote – Chladnokrvne

Capoteho mnohí poznajú najmä vďaka jeho najznámejšej knihe Raňajky u Tiffanyho. Autor však napísal aj knihu Chladnokrvne (r. 1966), ktorá sa radí medzi žáner true crime. Niečo ako detektívka napísaná na základe skutočných udalostí. Minulý rok vyšla po mnohých rokoch vo vydavateľstve Absynt a ide o veľký (kriminálny) zážitok čítať ju. Po tomto len tak ľahko večer nezaspíte.

 

Moja srdcovka

Isabel Allende – Dom duchov

Dom duchov patrí medzi moju terajšiu najväčšiu srdcovku. Už dlho ma žiadny román nezaujal tak, ako tento. Myslím, že je to celkom pochopiteľné, keďže Allende patrí medzi najvýznamnejšie súčasné autorky. V románe sa spájajú osudy troch generácií rodiny Truebovcov so spoločensko-politickými udalosťami krajiny v 20. storočí. Príbehu vnáša čaro magický realizmus, a očarujúci svet, ktorý autorka vytvorila, tak nadlho zostane v mysli čitateľa. Odporúčam aj jej román Japonský milenec, ktorý som čítala nedávno a uchvátil ma takmer rovnako ako Dom duchov.    

 

Natália Nagyová

Natália má 24 rokov a pochádza z Košíc. Momentálne sa venuje štúdiu cudzieho jazyka – nemčiny. Čítanie kníh ju bavilo už od malička.

„Vždy som rada chodila s mamou do knižnice, a tak nejako sa to na mňa nalepilo. Na čítaní mám najradšej to, že vďaka knihám vieme “prežiť“ veľké množstvo príbehov, preniesť sa do iného sveta, dozvedieť sa kopu nových informácií, rozšíriť si obzory a taktiež slovnú zásobu.“

V budúcnosti by Natália rada pracovala v knižnom odvetví. Jej veľkým, zatiaľ nesplneným snom, je napísať  vlastnú knihu. Zatiaľ si môžete pozrieť jej profil na Instagrame _natyn_, kde pridáva recenzie kníh, ktoré prečítala.

Romantika

Benedict Wells – Na konci samoty

Romantické knihy nezvyknem čítať, ale kniha Na konci samoty od autora Benedict Wells, ktorú som čítala pár rokov dozadu, mi utkvela v pamäti. Nie je to romantický príbeh ako taký, ale láska sa v ňom vyskytuje v mnohých podobách, takisto ako samota. Je to veľmi krásna kniha, ktorú vrele odporúčam.

 

Detektívky

Olsen, Bjørk, Nesbo, Sigurðardóttir aj Dán 

Mám zopár obľúbených autorov, od ktorých si môžem prečítať v podstate čokoľvek a nebudem sklamaná. Patria tam autori ako Jussi Adler Olsen, Samuel Bjørk, Jø Nesbo, Yrsa Sigurðardóttir a aj náš slovenský autor Dominik Dán (a mnoho ďalších). V ich knihách totiž nechýba napätie, zaujímavé zápletky a originalita.

 

Sci-fi

Margaret Atwood – Príbeh služobníčky

Čo sa týka žánru sci-fi, určite odporúčam knihu Príbeh služobníčky, ktorá bola nedávno aj seriálovo spracovaná. Je to veľmi zaujímavá kniha, ktorú som prečítala za naozaj krátky čas, pretože ma rýchlo vtiahla do deja a nepustila, až kým nebola dočítaná.

 

Srdcovka

Hanya Yanagihara – Malý život 

Moja srdcovka, ktorá ma po emocionálnej stránke dostala najviac zo všetkých kníh, čo som doposiaľ prečítala. V knihe sledujeme životy štyroch kamarátov, nájdeme v nej témy ako sexuálna orientácia, sebapoškodzovanie, láska a nenávisť. Kniha Malý život má mnoho strán, obsahovo je ťažká na čítanie, ale stojí za to. Zatiaľ som totiž nestretla človeka, ktorému by sa nepáčila. Ja sama uvažujem o tom, že sa do nej opäť pustím 🙂 . 

 

Dievčatám ďakujeme veľmi pekne za ich tipy. Pevne veríme, že sme vás inšpirovali a dodali chuť zavítať do kníhkupectva, alebo aspoň do knižnice 🙂 .