Vychutnajte si jedinečné popoludnie so štetcom a farbami v ruke. Júlia Vuľchová nám prezradila o zážitkovom maľovaní pre skupiny veľa zaujímavého. Nielen, že si z popoludňajšej akcie vo vinárni odnesiete vlastnoručne namaľovaný obraz, ale vychutnáte si aj chutné pohostenie či vychladené prosseco. 

Júlia Vuľchová bývala 20 rokov v Moskve, na Slovensku je od roku 2015. Má vyštudované 2 vysoké školy – ekonómiu v Moskve a manažment technológií v Miláne. Pracovala 5 rokov v odbore, ale to ju vôbec nenapĺňalo. Potom, ako odišla z práce, študovala 1 rok na VŠVU v Bratislave. Avšak ani VŠVU jej úplne nesadlo, pochopila, že nie je typická umelkyňa, že práca s ľuďmi a manažovanie ju baví viac. Zážitkové maľovanie spoznala v Moskve. Tam sú tzv. art parties veľmi populárne. Potom ako som odišla z VŠVU, začala organizovať art parties v Bratislave, ktoré verejnosť pozná pod názvom PaintPeople.

Aký je Váš vzťah k maľovaniu? Začal už v skorom detstve alebo ste k nemu zahoreli vášňou až neskôr? 

Maľujem naozaj odmalička. Ešte keď som nevedela rozprávať, tak som skúšala kresliť kriedou na chodník a potrubie pri bytovke. Celé boli pokreslené moji „výtvormi“. Neskôr v puberte som prešla na olej a maľovala som portréty blízkych. Bolo to moje hobby a odjakživa ma to bavilo. Avšak som to nikdy neštudovala až do momentu, keď som si povedala, že sa skúsim prihlásiť na VŠVU. Ale tam som dlho nevydržala a pokračujem v maľovaní ako samouk.

Zdroj: Paintpeople

Ste zakladateľkou Paintpeople – zážitkového maľovania pre verejnosť. Čo Vás inšpirovalo zriadiť takýto koncept? Myslím, že na Slovensku ste v tomto unikát.

Ako som už spomenula, zážitkové maľovanie poznám z Moskvy. Tam sú tzv. art parties veľmi populárne, maľuje sa každý deň vo veľa podnikoch. Potom, ako som odišla z VŠVU, začala som  organizovať art parties v Bratislave. Nie sme však prví, kto sa objavil na Slovensku s týmto nápadom. PaintPeople existuje od júla 2019. Avšak od roku 2016 funguje na Slovensku iné zážitkové maľovanie a veľmi sa hnevajú, keď sa niekde píše o nás, že my sme prví. Čiže nie sme, ale sme určite najväčší a najznámejší. Myslím si, že je to odôvodnené kvalitou našich služieb.

Organizujete množstvo kurzov počas pracovných dní, ale aj víkendov, robíte aj teambuildingy pre firmy. Kto všetko je vo Vašom pracovnom „umeleckom“ tíme? 

V tíme máme 6 maliarov a plánujeme sa rozširovať. Všetci títo maliari absolvovali, alebo ešte študujú na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Naši maliari Vevina, David a Majka sú z odboru reštaurovanie. Lucka a Anastasia študujú voľnú maľbu. Náš tím dotvára Terka, ktorá minulý rok začala študovať textilnú tvorbu. Všetci majú samozrejme maľbu ako takú v malíčku a zároveň chuť pracovať s ľuďmi a umelecky im obohacovať všedné dni, či už ide o víkend alebo deň v týždni. Jedna z maliarok – Vevina – je aj administratívnou manažérkou PaintPeople. Vevina spravuje všetky administratívne záležitosti biznisu a každodennú prevádzku PaintPeople. No a potom som tu ja, momentálne sa snažím venovať výlučne rozvoju biznisu a optimalizácii procesov.

Zdroj: Paintpeople

Na čo všetko sa môžu tešiť účastníci Vášho kurzu? Počula som totiž, že ponúkate aj výborne občerstvenie s pohárikom vína 🙂 . 

V prvom rade si zakladáme na kvalite ponúkaných služieb. Vážime si každého jedného zákazníka, ktorý sa rozhodne prísť si namaľovať obraz práve s nami. Ľudia sa môžu tešiť na kvalitných, skúsených a odborných maliarov z VŠVU, vďaka ktorým sa im podarí presne taký výsledok, aký si predstavujú. Súčasťou každého maľovania je prestávka, cez ktorú majú návštevníci zážitkového maľovania možnosť sa občerstviť. V cene vstupenky teda majú pohár prosecca, vínka alebo piva či nealka a taktiež malé občerstvenie vo forme chlebíčkov/kanapiek a iných maškŕt či už pre vegetariánov alebo milovníkov mäsa. Na našej veľkej narodeninovej party 25. júla v Medcikej bude dokonca aj torta a budeme žrebovať výhry pre hostí.

Len prednedávnom ste otvorili kurzy online maľovania. Stačí si len zapnúť live stream na Vašom Instagrame alebo Facebooku a môžeme začať maľovať. Aké ohlasy ste doposiaľ na to získali? 

Máme živé vysielanie na Instragrame a Youtube, založili sme preto Youtube kanál. Už tam máme vyše 30 videí maľovaní krok po kroku, ktoré si môžete pozrieť. Vďaka online vysielaniu sa o nás dozvedeli ľudia aj mimo Bratislavy, teraz máme sledovateľov po celom Slovensku. RTVS natočilo o nás reportáž  a Šariš nás zapojil do svojej televíznej reklamy za to, že sme robili celú karanténu niečo pekné pre ľudí zadarmo. Ľudia sa z online maľovaní veľmi tešia, stále nám píšu, aby sme v tom pokračovali, a my pokračujeme 🙂 .

V júli sa môžu všetci nadšenci umenia tešiť aj na Vaše prvé podujatie, ktoré bude prebiehať v Pezinku. V čom je výnimočné a prečo by sme sa ho mali zúčastniť? 

Výnimočnosťou je samotný Pezinok a teda po prvýkrát maľujeme v inom meste, ako v Bratislave. S pribúdajúcimi priaznivcami sa stupňujú aj správy s pozvánkami do rôznych miest Slovenska. Preto sa chceme pomaly dostávať i do iných veľkých slovenských miest ako sú Košice, Banská Bystrica, Trenčín a i. V auguste budeme mať napríklad aj prvé maľovanie v golf klube v Piešťanoch. Dôvod, prečo by sa mali chcieť ľudia zúčastniť, musia nájsť sami v sebe. Niekto hľadá odpočinok, iní chcú tráviť čas s priateľmi za iných podmienok, ako bežné soboty. Pre mnoho našich zákazníkov je zážitkom už len to, že od základnej školy chytia do ruky štetec a vytvoria si obraz, ktorý si vezmú domov.

Ďakujeme za poskytnutý rozhovor.