Ako je to možné, že dnešní muži majú tak krásne brady a vlasy? Poďakovanie patrí barberom. Vedeli ste, že na Slovensku pôsobí aj female barberka? A je fakt dobrá! Len si o nej prečítajte. 

 

Female barberka, hairstylistka a dídžejka. Celkom netradičná kombinácia povolaní. Zhodujú sa tvoje pracovné profesie s tými, o ktorých si snívala ako malá?

Keď som bola veľmi malá, chcela som byť princezná (smiech). Čím som bola staršia, tým viac sa mi otvárali oči. Mama mi vždy hovorila, že remeslo má zlaté dno, a tak som išla nakoniec na kadernícku školu.

 

Takže si pokračovala v maminých šľapajach?

Nie, moja mama pracovala ako krajčírka, mali sme vlastné kožušníctvo. Avšak môj pradedo bol známy pánsky a dámsky kaderník. Takže remeslo kaderníčky v podstate ostalo aj v rodine.

 

A ako si sa dostala k hudbe? Bol niekto z tvojej rodiny hudobník?

Môj otec pôsobil vyše 35 rokov ako dídžej. Robil tie najlepšie diskotéky v období 90-tych rokov. Pamätám si, že do podniku chodili ľudia z celého sveta. Už ako malá som tam spievala do mikrofónu (smiech). Nedokážem si predstaviť fungovať bez hudby. Vždy som sa pri nej zobúdzala aj zaspávala.

 

Istý čas si pracovala ako dídžejka. Kam sa však chodia baviť dídžeji? Máš nejaký obľúbený podnik alebo štýl hudby?

U nás v Bratislave toho na výber veľa nie je. Ak si mám vybrať, tak je to určite Ministry of Fun v Banskej Bystrici, kde často hráva aj môj najobľúbenejší dídžej DJ EKG. Náš hudobný vkus je rovnaký – deephouse, house a techno.

 

A teraz nám prezraď, ako si sa dostala od kaderníčky, cez dídžejku až ku barberstvu?

Zo školy ma vybrali, aby som išla praxovať ku Igorovi Novosad, v tej dobe bol jedným z najlepších kaderníkov. Keď som u neho pôsobila, zistila som, že vlastne ani neviem poriadne klientovi umyť hlavu (smiech). Potom som robila u Anity Soul, sestry Mariky Kapelovej.

Neskôr som ženský kolektív vymenila za čisto mužský v MMG Freedom Barbers. Tam som zistila, že sa mi viacej páči robiť mužom brady.

 

Hoci máš len 21 rokov, školení ohľadom barbierstva máš hneď niekoľko. Za najvýznamnejšie pokladáš to od Black Star Academy z Ruska. Rusi asi ešte neškolili nikoho zo Slovenska, však?

Určite nie (smiech). Úlohou barberov z Black Star Academy je, aby si sa ako pracujúci kaderník/barber zdokonalil v svojej oblasti. Ja som sa priučila ako sa robia pánske strihy, prechody “fade” a brada. Ich rady mi veľmi pomohli. Keď som sa vrátila z Ruska, zákazníci to okamžite pocítili. Objednávok som mala čoraz viac a viac.

To si už ale pracovala vo svojom salóne, však?

Áno. Na mojom salóne som začala pracovať pred necelými dvoma rokmi. Rozhodla som sa vytvoriť niečo vlastné. Už som viac nechcela v tejto oblasti pracovať pod niekým. No nemala som žiaden vstupný kapitál, preto som sa zamestnala v kasíne. Síce som si zarobila, no nestačilo to na pokrytie všetkých nákladov, ktoré som musela investovať do salónu. Všade som si napožičiavala, mala som také dlhy, až som si myslela, že sa z toho nikdy nevyhrabem. No myšlienka na môj sen o salóne mi nedovolila poľaviť, a tak som hľadala riešenia.

 

Nakoniec si to všetko zvládla. Momentálne si vyťažená viac ako na 100 percent. Akí klienti sa ku tebe najčastejšie objednáva?

Mojimi klientmi sú zväčša muži. Ženy majú na rozdiel od mužov detailnejšie predstavy o strihu, no vždy nájdeme spoločne kompromis a sú spokojné obe strany. S mužmi je to menej komplikované. Hoci taký metrosexuál vám dá tiež poriadne zabrať. Špekuluje, vymýšľa a ja dobre viem, že jeho vytúžený strih mu nebude pasovať. Snažím sa mu vyhovoriť jeho nápad. Najprv otáľa, no napokon dá na moje slová. Nakoniec uzná, že žena má predsa len vždy pravdu.

 

Čo všetko barberstvo zahŕňa? Musíš mať aj nejaké špeciálne prípravky na brady a pod.?

Keď ku mne do salóna príde muž a chce sa dať ostrihať, ponúknem mu viac ako len samotnú službu “strih”. Mojim cieľom je, aby si u mňa aj oddýchol. Na začiatok ponúknem vodu alebo kávu. Ak je to môj známy, chvíľu podebatujeme, spýtam sa čo má nové. Noví klienti sú síce ostýchavejší, no po pár minútach sa prelomí bariéra a komunikujeme na priateľskej úrovni. Robím aj masáž hlavy, tváre, kozmetiku, samozrejme, aj dokonalý strih vlasov a úpravu brady. K tomu potrebujem špeciálne krémy, šampóny a iné pánske prípravky. Tak ako dámska, tak aj pánska kozmetika je voňavá a má aj rôzne príchute.

 

To znamená, že ak upravíš mužovi bradu, bude mu voňať a aj chutiť?

(Smiech) Áno, jeho brada bude voňavá a chutná. Sám si môže vybrať príchuť.

Si atraktívna mladá žena. Nedostávaš od klientov často aj návrhy?

Ja mám občas problém, že sa ma muži boja osloviť a objednať sa do salóna. Možno môže za to aj môj Instagram, kde mám veľa sledovateľov. Zopár mužov mi povedalo, že u nich vzbudzujem rešpekt, a že sa ma boja. No samozrejme sa nájdu aj takí, ktorí sa neboja. Zopár klientov mi dávalo návrhy, no ja vždy odmietnem.

Na môjho klienta sa vždy budem pozerať len ako na klienta, nie ako na sexuálny objekt. Takže nie, nezlomia ma 🙂 .

Na záver nám prezraď, aké máš plány do budúcna, na čo sa môžeme tešiť?

Mojim snom je vytvoriť salón pre mužov aj ženy, kde by si vedeli naplno oddýchnuť. Salón by bol rozdelený na dámsku a pánsku časť. Robili by sme aj masáže, kozmetiku, klienti by mohli navštevovať aj solárium. Určite by som si na to vyškolila ľudí, ktorých by som si aj zazmluvnila. No, nájsť v dnešnej dobe niekoho zodpovedného, je už náročnejšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tak hádam sa mi to všetko podarí.

Zuzke ďakujeme veľmi pekne, že si na nás našla čas a zodpovedala na otázky. Želáme jej veľa úspechov v pracovnom i súkromnom živote.